ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Böbrek kanseri diğer tüm kanserler gibi tehlikeli bir hastalıktır. Çünkü böbrekler kanın temizliğini sağlayan, hayati öneme sahip organlardır. Peki, böbrek kanseri ölümcül müdür?

Böbrek kanseri ölümcül müdür sorunusun cevabı için öncelikle kanserin evresinin tespit edilmesi gerekir. Bu evreleme; tümörün ne büyüklükte olduğunu ve kanser hücrelerinin yayılım yapıp yapmadığını ortaya çıkarır.

Kanserli hücreler; akciğer, kemik ve beyin gibi uzak organlara sıçrayabilir. Bu duruma metastaz adı verilir. Eğer yayılım söz konusu ise bunun tespiti ve derecesi de belirlenmelidir.

Böbrek Kanserinin Evreleri

İlk evredeki böbrek tümöründe, tümör böbrek ile sınırlı olduğunu ve böbrek kapsülünü aşmamış olduğunu görürüz. Tümör 4 santimetreden küçüktür.

İkinci evrede tümör 7 santimetreye ulaşmış ama böbrek kapsülünü aşamamıştır.

Üçüncü evrede tümör böbrek kapsülü aşarak böbrek üstü bezlerine yayılmış vaziyettedir. Bazen böbrek toplar damarına ya da büyük ana toplar damara yayılmış olduğu görülebilir.

Dördüncü ve son evrede ise tümör yağ dokusuna, böreği çevreleyen fibröz dokusuna ve daha ötesine yayılmış bir haldedir. Hatta kanserli hücrelerin böreğin yakın çevresinde bulunan birçok lenf bezine ya da uzakta bulunan lenf bezlerine yayılmış olduğunu görebiliriz.

Böbrek Kanserinde Erken Tehşisin Önemi

Kanser tedavisinde erken teşhis önemlidir ve hayat kurtarır.

Bunu hep söylüyoruz. Teknoloji günden güne değişiyor ve tıp alanına büyük katkılar sağlıyor.

Kanser konusunda toplumsal bilinç de gelişiyor. Fakat günümüzde hala 10 böbrek kanserinin 4’ü 4. evrede saptanabiliyor. Yaşadığımız koşullarda 4. evrede hastaların şifa bulma ihtimali yani iyileşme şansı yoktur.

Böbrek Kanserinde Son Evreler

Bundan seneler öncesine baktığımızda 4. evredeki bir böbrek kanseri hastasını kemoterapi ve ilaçlarla yaşatabilme süremiz 6 aydan daha azdı. Birçok kanser türünde hasta 4. evreye ulaştığında cerrahi bir yöntem ile tedavi tercih edilmez.

Böbrek kanserinde ise tümör yükünü azaltıcı yöntem diye adlandırdığımız yöntemi uygulayabiliriz. Bu yöntem hastalığı tamamen vücuttan uzaklaştırmadan hastalığın bulunduğu organı vücuttan cerrahi yol ile çıkarma yöntemidir.

Uluslararası verilere bakarsak; böbrek kanserine yakalanmış 15.390 hastanın ilaçla tedavisi sağlanabildiğini ve bu hastaların 5.374’ünde kanserli organın cerrahi yöntem ile vücuttan dışarı çıkarıldığını görürüz.

Cerrahi yöntem uygulanan hastaların yaşam süresi 7 ay iken diğerlerinin yaşam süresinin 17 aya çıktığı tespit edilmiştir.

Böbrek Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek kanseri ölümcül bir hastalıktır.

Böbrek kanserinde yaşam süresi tümörün büyüklüğüne göre ve hastanın vücudunda gösterdiği yayılma durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Böbrek kanseri hastasıysanız ve başarılı robotik cerrahi teknikleri ile tedavi olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş