0530 100 90 85
Böbrek Kanserinde 4. Evre Nedir? Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek kanseri ölümcül müdür ve böbreğinde kanser olan hastaların yaşam süresi ne kadardır? Gelin bu konuyu biraz ele alalım. 

Kanser hastalarında kanser akciğere, kemiğe ve beyin gibi uzak organlara sıçraması görülebilecek durumlar arasındadır. Peki Böbrek kanseri ölümcül müdür? Böbrek kanseri yaşam süresi nedir?

Böbrek Kanseri Ölümcül Müdür? Böbrek Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek kanseri ölümcül müdür sorunusun cevabı için öncelikle kanserin evresinin tespit edilmesi gerekir. Bu evreleme;

  • Tümörün ne büyüklükte olduğunu,
  • Kanser hücrelerinin yayılmış olup olmadığını,
  • Kanser hücrelerinin nerelere yayıldığını ortaya çıkarır.

Böbrek Kanserinin Evreleri

İlk evredeki böbrek tümöründe, tümör böbrek ile sınırlı olduğunu ve böbrek kapsülünü aşmamış olduğunu görürüz. Tümör 4 santimetreden küçüktür.

İkinci evrede tümör 7 santimetreye ulaşmış ama böbrek kapsülünü aşamamıştır.

Üçüncü evrede tümör böbrek kapsülü aşarak böbrek üstü bezlerine yayılmış vaziyettedir. Bazen böbrek toplar damarına ya da büyük ana toplar damara yayılmış olduğu görülebilir.

Dördüncü ve son evrede ise tümör yağ dokusuna, böreği çevreleyen fibröz dokusuna ve daha ötesine yayılmış bir haldedir. Hatta kanserli hücrelerin böreğin yakın çevresinde bulunan birçok lenf bezine ya da uzakta bulunan lenf bezlerine yayılmış olduğunu görebiliriz.

Bunlara ek olarak bu kanserli hücrelerin akciğer, kemik, beyin gibi uzak organlara da sıçradığı görülebilen durumlar arasında yer alır. Bu duruma metastaz adı verilir.

Böbrek Kanserinde Erken Tehşisin Önemi

Kanser tedavisinde erken teşhis önemlidir ve hayat kurtarır. Bunu hep söylüyoruz. Teknoloji günden güne değişiyor ve tıp alanına büyük katkılar sağlıyor.

Kanser konusunda toplumsal bilinç de gelişiyor. Fakat günümüzde hala 10 böbrek kanserinin 4’ü 4. evrede saptanabiliyor. Yaşadığımız koşullarda 4. evrede hastaların şifa bulma ihtimali yani iyileşme şansı yoktur.

Böbrek Kanserinde Son Evreler

Bundan seneler öncesine baktığımızda 4. evredeki bir böbrek kanseri hastasını kemoterapi ve ilaçlarla yaşatabilme süremiz 6 aydan daha azdı. Birçok kanser türünde hasta 4. evreye ulaştığında cerrahi bir yöntem ile tedavi tercih edilmez.

Böbrek kanserinde ise tümör yükünü azaltıcı yöntem diye adlandırdığımız yöntemi uygulayabiliriz. Bu yöntem hastalığı tamamen vücuttan uzaklaştırmadan hastalığın bulunduğu organı vücuttan cerrahi yol ile çıkarma yöntemidir.

Uluslararası verilere bakarsak; böbrek kanserine yakalanmış 15.390 hastanın ilaçla tedavisi sağlanabildiğini ve bu hastaların 5.374’ünde kanserli organın cerrahi yöntem ile vücuttan dışarı çıkarıldığını görürüz.

Cerrahi yöntem uygulanan hastaların yaşam süresi 7 ay iken diğerlerinin yaşam süresinin 17 aya çıktığı tespit edilmiştir.

Böbrek Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek kanseri yaşam süresi tümörün büyüklüğüne göre ve vücuda yayılma oranına göre değişkenlik göstermektedir.

Böbrek kanseri hastası iseniz ve tedavi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.