BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
HoLEP Ameliyatı Yöntemi ile Prostat Tedavisi

HoLEP ameliyatı adı verilen ameliyat yöntemi prostat büyümesi bulunan hastaların endoskopik yöntem kullanılarak tedavi edildiği bir cerrahi prosedürdür. HoLEP, Holmium Lazer Enükleasyon Prostat'ın ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

HoLEP ameliyatı; prostat büyümesi olan, üriner semptomları olan ve prostat büyümesi nedeniyle idrar tutulması, tekrarlayan idrar enfeksiyonları veya kanaması olan erkekler için minimal invaziv bir cerrahi tedavidir. HoLEP yöntemi üretranın içinden uygulanır. Soruna neden olan prostat bölgesini çıkarmak için bir lazer kullanılır.

HoLEP yöntemi için uygun hastalar, çok büyük prostatlardan dolayı tipik olarak semptomatiktir.

HoLEP Ameliyatı Uygulaması

HoLEP yada uzun ismiyle Prostatın Holmium Lazer ile Enükleasyonu 1990'lı yılların sonunda Yeni Zelanda'da geliştirildi. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Prostata müdahale için hastanın derisinde herhangi bir kesi açılmaz ve üretra yoluyla müdahale gerçekleştirilir.

Holmium lazer prostatın tıkanmasına neden olan çekirdeğini bütünüyle soymak için kullanılır. HoLEP yöntemi, prostat tıkanıklığında maksimum rahatlama sağlar ve bir erkek genellikle hayatı boyunca sadece 1 kez HoLEP ameliyatına ihtiyaç duyar.

HoLEP ameliyatı sonrasında prostatın yeniden büyümesi çok düşük bir ihtimaldir.

HoLEP uygulaması esnasında üroloji uzmanı direkt lazer kullanarak ilgili prostat dokusunu içerisinde bulunduğu kapsülden ayırarak idrar kesesinin içerisine bırakır. Ardından idrar kesesinin içerisinde yer alan prostat dokusu özel bir alet yardımıyla parçalanır ve emilerek idrar kesesinin içerisi temizlenir.

holep ameliyatı

Bu ameliyatın sonrasında idrar kesesinin içerisinde herhangi bir kan pıhtısı kalmaması için steril bir sonda takılarak içerinin tamamen temizlendiğine emin olunur.

Ameliyat sonrasında hastaya sonda takılır. Kanama durumu ortadan kalktığına emin olunduktan sonra 1-2 gün içinde sonda çıkartılır.

HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Holmium lazer ile prostat enükleasyonu, prostat tedavisinde altın yöntem olarak anılmaktadır. Bu adlandırma, yöntemin hastaya ve cerraha sağladığı avantajlar sayesindedir. Hızlı bir iyileşme süreci sunan HoLEP ameliyatu yönteminin başlıca avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Ameliyat esnasında daha az kanama ve daha az kan nakli ihtiyacı sağlar.
 • Ameliyattan sonra kateter kullanımı çok kısa sürelidir. Ameliyattan önce kateter takan erkeklerin % 98'i HoLEP sonrası kateter bağımlılığından kurtulur.
 • Hastanede kalış süresi çok kısadır. (HoLEP ameliyatı sonrası hastaların %90'ı ameliyattan sonraki gün hastaneden kateter olmadan ayrılabilir)
 • Üriner semptomlarda ciddi bir hafifleme sağlamaktadır.
 • BPH tedavisinde diğer tüm endoskopik prosedürlerden daha etkili bir şekilde idrar akış oranlarını iyileştirdiği ispatlanmıştır.
 • HoLEP ameliyatı sonrasında ortalama semptom skorundaki iyileşme % 70-80 bandındadır ve akış hızında %600'e varan iyileşmeler görülmüştür.
 • BPH için diğer tüm endoskopik prosedürlerin aksine, HoLEP ameliyatı her büyüklükteki prostat için uygundur.
 • Çok düşük oranda komplikasyon riski bulunur.

HoLEP Yöntemi Neden Uygulanır?

Prostat bezinin 100 gr ve daha fazla büyüdüğü durumlarda HoLEP ameliyatı yöntemi yani holmium lazer yöntemi ile prostat enükleasyonu en iyi tedavi seçeneği olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise; HoLEP yöntemi ile prostat bezi dokusunun idrar kanalında meydana getirdiği daralmanın başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır.

Bu yöntem; 60 gramda başlayan prostat büyümesinde kullanılabilmektedir. Holmium lazer yöntemi ile prostat enükleasyonu açık cerrahi yöntemi olup genel ya da spinal anestezi eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Anestezi uzmanı tarafından belirlenen anestezi işlemi tamamlandıktan sonra üroloji uzmanı HoLEP uygulamasını gerçekleştirir.

Üroloji uzmanı rezektoskop adı verilen özel bir alet kullanarak idrar yolundan endoskopik olarak giriş yapar. Bu sayede hastanın büyüyen prostatı görülür.

Prostat büyümesi tedavisinde uygulanan lazer cerrahisi uygulamalarında olduğu gibi HoLEP yönteminde de daha hızlı bir iyileşme sağlanır. 

HoLEP uygulaması sonrasında hastada idrar semptomları iyileşme göstermediğinde yeniden bir HoLEP tedavisi daha gerekebilir.

İyi huylu prostat büyümesi hakkında detaylı bilgi alın. >> muratbinbay.com/iyi-huylu-prostat-buyumesi-tedavisi

HoLEP Ameliyatı Sonrasında Cinsel Yaşam

İyi huylu prostat büyümesinde HoLEP yöntemi ile ameliyat yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 2-3 hafta cinsel aktiviteden uzak durmak gerekir. Tabi bu süre doktorun uygun göreceği süre ile hastanın tedaviye vereceği yanıta göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aşağıdaki durumların yaşanması halinde üroloji uzmanınıza danışın:

 • Geçmeyen ateş yükselmesi
 • İdrara çıkmada yaşanan zorluk
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Kanama
 • Şiddetli ağrı ve sancı
Yorumlar ve Sorular
Bilge Baskarcı
2 yıl önce
Hocam Merhaba Benim dedem 88 yaşında ve 6 yildir prostat kanseri, PSA değerleri 11'e çıktı. 6 yıl önce ilk kendi ameliyat istemedi. Şuha tedavisi gördü fakat faydalı olması. Şimdi de yaşından dolayı ameliyat olmasından korkuyoruz. İlaç tedavisine devam ediyor şu an sadece. Fakat fayda görmedik ilaçlardan. Farklı olarak kansız robotik cerrahi yöntemi böyle bir hadta için uygun olur mu? veya holep veya hifu Tedavi si olabilir miyiz? Çok teşekkür ederim saygılarımla
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
2 yıl önce
Merhaba. PSA değerlerini, MR sonuçlarını ve biyopsi sonuçlarını değerlendirmeden ve fizik muayenesi yapılmadan bir yorumda bulunmak mümkün değil. Gerekirse 6 yıl önce yapılmış biyopsinin ardından bir biyopsi daha planlanabilir. Ama tüm bunlardan önce hastanın yüz yüze muayenesinin yapılması gerekmektedir. İyi günler dilerim.
Erdal
3 yıl önce
Hocam merhaba, holep ameliyatı sonrası orgazm sonrası boşalma gerçekleşiyor mu acaba? Teşekkür ediyorum.
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
2 yıl önce
Merhaba ejakükasyon (boşalma) koruyucu HoLEP ThuLEP ameliyatı yapılmaktadır. Prostatın bir kısmını alarak, idrar kanalını açıp prostatın bir kısmını bırakıp ejakükasyon (boşalma) sağlanabilir.
çiğdem tekindor
3 yıl önce
HoLEP ameliyatı yapan hastaneler nerelerdir?
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
3 yıl önce
HoLEP işlemi yüksek teknoloji gerektiren ve uzmanlık gerektiren bir tekniktir. Bendeniz HoLEP uygulamasında uzman cerrah olarak Memorial Şişli Hastanesi’nde bu ameliyatı gerçekleştirmekteyim. Randevu ve iletişim için (530) 100 90 85 nolu telden bana ulaşabilirsiniz.
isimsiz
3 yıl önce
Hocam holep ameliyatı sonrasında cinsel yaşamda nasıl etkiler oluyor
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
3 yıl önce
HoLEP ameliyatında kullanılan Holmium lazer, prostat dokusunda işlem yaparken iç sinirlere ulaşmaz. Bu nedenle HoLEP ameliyatı cinsellik üzerinde olumsuz bir etki bırakmamaktadır.