ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

HoLEP ameliyatı adı verilen ameliyat yöntemi prostat büyümesi bulunan hastaların endoskobik yöntem kullanılarak tedavi edildiği bir cerrahi yöntemdir. HoLEP, Holmium Lazer Enükleasyon Prostat'ın ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

HoLEP Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

  1. Kanama durdurucu bir ilaç alımı ameliyatın ertelenmesine sebep olmaz.
  2. Kan sulandırıcı ilaç kullanılabilir.
  3. Çok düşük oranda komplikasyon riski bulunur.
  4. Sonda kullanımı kısa sürelidir.
  5. İdrar akışını çok hızlı bir şekilde eski haline getirir.

HoLEP Yöntemi Neden Uygulanır?

Prostat bezinin 100 gr ve daha fazla büyüdüğü durumlarda HoLEP ameliyatı yöntemi yani holmium lazer yöntemi ile prostat enükleasyonu en iyi tedavi seçeneği olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise; prostat bezi dokusunun idrar kanalında meydana getirdiği daralmanın başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bu yöntem; 60 gramda başlayan prostat büyümesinde kullanılabilmektedir. Holmium lazer yöntemi ile prostat enükleasyonu açık cerrahi yöntemi olup genel ya da spinal anestezi eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama anestezi uzmanı tarafından belirlenen anestezi işlemi tamamlandıktan sonra üroloji uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Üroloji uzmanı rezektoskop adı verilen özel bir alet kullanarak idrar yolundan endoskopik olarak giriş yaparak doktorların prostatı görmesini sağlar.

HoLEP Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Holep Laser Enükleasyon uygulaması esnasında üroloji uzmanı direkt lazer kullanarak ilgili prostat dokusunu içerisinde bulunduğu kapsülden ayırarak idrar kesesinin içerisine bırakır. Ardından idrar kesesinin içerisinde yer alan prostat dokusu özel bir alet yardımıyla parçalanır ve emilerek idrar kesesinin içerisinde temizlenir. Bu ameliyatın sonrasında idrar kesesinin içerisinde herhangi bir kan pıhtısı kalmaması için steril bir sonda takılarak içerisinin tamamen temizlendiğine emin olunur.

Kanama durumu ortadan kalktığına emin olunduktan sonra 1-2 gün sonra sonda bulunduğu yerden çıkartılır.

Prostat ve HoLEP Ameliyatı Sonrasında Cinsel Yaşam

Prostat ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak 2-3 hafta cinsel ilişki kurulmaması gerekmektedir. Tabi bu süre doktorun uygun göreceği süre ile hastanın tedaviye vereceği yanıta göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hangi Durumlarda Üroloji Uzmanına Gidilmesi Gerekmektedir?

  1. Geçmeyen ateş yükselmesi,
  2. İdrara çıkmada yaşanan zorluk,
  3. İdrar yaparken yanma hissi,
  4. Kanama,
  5. Şiddetli ağrı ve sancı durumlarında zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş