ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

İdrar kaçırma şikayetleri genel olarak belirli bir yaştan sonra ortaya çıkar. Kadınlarda idrar kaçırma bir çok etkene bağlı olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Üriner inkontinans – idrar kaçırma - sık görülen ve sıklıkla utanç verici bir sorundur. İnsanlar yaşlandıkça daha sık görülmesine rağmen idrar kaçırma yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. Üriner inkontinans günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Çoğu insan için, basit yaşam biçimi değişiklikleri veya tıbbi tedavi rahatsızlığı hafifletebilir veya üriner inkontinansı durdurabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri

Stres tipi idrar kaçırma - Öksürük, hapşırma, gülme, egzersiz veya ağır bir şey kaldırdığınızda idrar kaçırma ortaya çıkar.

Dürtü şeklinde idrar kaçırma - İdrar yapmak için ani, yoğun bir dürtünüz olabilir ve ardından istemsiz bir idrar kaybı yaşayabilirsiniz.

Taşma tipi idrar kaçırma - Tamamen boşalmayan bir mesaneye bağlı olarak sürekli idrara çıkma isteği.

Fonksiyonel idrar kaçırma - Fiziksel veya zihinsel bir bozulma, zamanında tuvalete gitmenizi engeller.

İdrar kaçırma konusunu doktorunuzla konuşmaktan rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak idrar kaçırma sıklığı varsa ya da yaşam kalitenizi etkiliyorsa, tıbbi yardım istemek önemlidir. Üriner inkontinans bir hastalık değildir, bu bir belirtidir. Bunun nedeni, günlük alışkanlıklar, temel tıbbi koşullar veya fiziksel problemler olabilir.

Doktorunuz kapsamlı bir değerlendirme yaparak idrar kaçırmanın arkasında neler olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Kadınlarda idrar kaçırma, fiziksel problemlerin veya değişikliklerin neden olduğu kalıcı bir durum olabilir. Bunlara aşağıdakiler dahildir;

Kadınlarda İdrar Kaçırmada Diğer Nedenler Nelerdir ?

Gebelik - Hormonal değişiklikler ve fetüsün artan ağırlığı stres inkontinansına neden olabilir.

Doğum - Vajinal doğum, mesane kontrolü için gerekli olan kasları zayıflatabilir ve ayrıca mesane sinirlerine ve destekleyici dokuya zarar verebilir, bu da düşmüş pelvik tabana yol açar

Yaş - Mesane kasının yaşlanması, mesanenin idrar depolamadaki kapasitesini azaltabilir. Ayrıca, yaşlandıkça istemsiz mesane kasılmaları daha sık olur.

Menopoz - Menopozdan sonra kadınlar daha az östrojen, mesane ve üretranın sağlıklı hale getirilmesine yardımcı olan bir hormon üretirler. Bu dokuların bozulması idrar kaçırma olayını kötüleştirebilir.


Sosyal Medyada Paylaş