BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-20-2021
3 Dk.
Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma şikayetleri genel olarak belirli bir yaştan sonra ortaya çıkar. Kadınlarda idrar kaçırma bir çok etkene bağlı olabilir.

İdrar kaçırma olayı bir çok farklı nedene bağlı olabilir. Bir çok durumda bu tedavi edilebilir bir durumdur. Kişide öz güven kaybına ve utanma duygusuna neden olan idrar kaçırma psikolojik başka sorunlara da kapı aralayabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Üriner inkontinans (idrar kaçırma) sık görülen ve sıklıkla öz güven kaybına neden olan bir sorundur. İnsanlar yaşlandıkça daha sık görülmesine rağmen idrar kaçırma yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. Üriner inkontinans günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Çoğu insan için, basit yaşam biçimi değişiklikleri veya tıbbi tedavi rahatsızlığı hafifletebilir veya üriner inkontinansı durdurabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri

Stres tipi idrar kaçırma - Öksürük, hapşırma, gülme, egzersiz veya ağır bir şey kaldırdığınızda idrar kaçırma ortaya çıkar.

Dürtü şeklinde idrar kaçırma - İdrar yapmak için ani, yoğun bir dürtünüz olabilir ve ardından istemsiz bir idrar kaybı yaşayabilirsiniz.

Taşma tipi idrar kaçırma - Tamamen boşalmayan bir mesaneye bağlı olarak sürekli idrara çıkma isteği.

Fonksiyonel idrar kaçırma - Fiziksel veya zihinsel bir bozulma, zamanında tuvalete gitmenizi engeller.

İdrar kaçırma konusunu doktorunuzla konuşmaktan rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak idrar kaçırma sıklığı varsa ya da yaşam kalitenizi etkiliyorsa, tıbbi yardım istemek önemlidir. Üriner inkontinans bir hastalık değildir, bu bir belirtidir. Bunun nedeni, günlük alışkanlıklar, temel tıbbi koşullar veya fiziksel problemler olabilir.

Doktorunuz kapsamlı bir değerlendirme yaparak idrar kaçırmanın arkasında neler olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Kadınlarda idrar kaçırma, fiziksel problemlerin veya değişikliklerin neden olduğu kalıcı bir durum olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmada Diğer Nedenler Nelerdir?

Gebelik - Hormonal değişiklikler ve fetüsün artan ağırlığı stres inkontinansına neden olabilir.

Doğum - Vajinal doğum, mesane kontrolü için gerekli olan kasları zayıflatabilir ve ayrıca mesane sinirlerine ve destekleyici dokuya zarar verebilir, bu da düşmüş pelvik tabana yol açar

Yaş - Mesane kasının yaşlanması, mesanenin idrar depolamadaki kapasitesini azaltabilir. Ayrıca, yaşlandıkça istemsiz mesane kasılmaları daha sık olur.

Menopoz - Menopozdan sonra kadınlar daha az östrojen, mesane ve üretranın sağlıklı hale getirilmesine yardımcı olan bir hormon üretirler. Bu dokuların bozulması idrar kaçırma olayını kötüleştirebilir.

İdrar Kaçırma Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda idrar kaçırma şikayetinin tedavisi için bir üroloji uzmanı ile görüşülmesi oldukça önemlidir.

Tedavide ilk olarak şikayetleri olan hasta aşırı kilolu ise sağlıklı bir diyet ile zayıflaması sağlanır. Sonrasında gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisine başvurulur.

İdrar kaçırma olayı şeker hastalığı kaynaklı ise hastanın ilaçları bu duruma göre yeniden düzenlenir.

Tütün ürünü ve alkol kullanımı yüksek olan hastaların bu kullanımları azaltmaları önerilir.

İdrar kaçırmanın nedeni idrar yolu enfeksiyonları ise bu durum uygun antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.

Mesane ve pelvik kaslarını güçlendirmek için kegel egzersizleri uygulanması istenir.

İdrar kaçırma olayı mesane sarkması sebepli ise cerrahi tedavi uygulaması önerilebilir.

Yorumlar ve Sorular