ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Robotik cerrahi ile yapılan böbrek ameliyatları, böbreğin tamamının çıkarılması anlamına gelen radikal nefrektomi ameliyatlarıdır. Radikal nefrektomi; böbreğin tamamının çıkarılması anlamına gelir.

Böbrek kanserli bir böbrekte radikal nefrektomi yapılması demek; kanserli böbreğin sağlam kısımları da dahil böbreğin tamamının çıkarılması anlamına gelmektedir.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı

Radikal nefrektomi, böbreğin tamamen çıkarılması ile gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye verilen isimdir. Cerrah ayrıca adrenal bezi ve komşu lenf bezlerini de çıkarabilir. Bu seçenek genellikle parsiyel nefrektominin uygun olmadığı durumlarda veya tavsiye edilmeyen durumlarda tercih edilmektedir.

Genellikle büyük tümörler veya ileri derecede olan tümörler için radikal nefrektomi yapılır. Radikal nefrektomi ile böbrek çıkarma işlemlerinin büyük çoğunluğu minimal invaziv bir yöntemle (laparoskopik veya robotik olarak) yapılmaktadır. Böbrek birkaç küçük kesik kullanılarak vücuttan ayrılır. Daha sonra mühürlü bir torbaya yerleştirilir ve gövdeden çıkarılır. 

Radikal Nefrektomi Nasıl Yapılır?

Radikal nefrektomi “açık” veya laparoskopik olabilir. Açık bir ameliyatta, bir kesi vardır. Laparoskopik ameliyatlar birkaç küçük insizyonla yapılır. Cerrah, ameliyatı yapmak için ucunda küçük bir kamera bulunan laparoskop adı verilen bir alet kullanır. 

Cerrah böbreği almaya hazır olduğunda, kesiklerden birini büyütür. Minimal invaziv cerrahi olarak da adlandırılan laparoskopik prosedürler, açık prosedürlerden daha yaygındır. Bununla birlikte, daha büyük tümörler için, daha karmaşık vakalar için veya tüm lenf nodlarının temizlenmesi önemli olduğunda açık cerrahi genellikle en iyi yaklaşımdır.

Hem laparoskopik hem de açık nefrektomi genel anestezi altında yapılır, bu da operasyon sırasında uykuda olacağınız anlamına gelir.

Radikal Nefrektomi Öncesi Ne Olur?

Ameliyattan önceki günlerde, kan transfüzyonu gerekmesi durumunda kan grubunuzu öğrenmek için kan örnekleri alınır. Doktorunuz sizden kan sulandırıcı gibi bazı ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Ameliyattan önceki gece yarısından sonra bir şey yememeniz veya içmemeniz istenecektir. Doktorunuz size ameliyat gününüzde almanız gereken ilaçlarınız hakkında talimatlar verecektir. 

Ayrıca, Sigara kullanmayan hastalarda daha hızlı bir iyileşme görülmektedir.

Radikal Nefrektomi Sonrası Ne Olur?

Ameliyattan çıktığınızda, sağlık ekibiniz kan basıncınızı ve diğer vücut fonksiyonlarınızı yakından izleyecektir. Ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilirsiniz. Ameliyattan kısa bir süre sonra sizden yataktan çıkmanız ve yürümeniz istenecektir. Bu iyileşmeyi ve normal fiziksel işlevleri teşvik eder ve ayrıca bazı komplikasyonların olasılığını azaltır. Kısa bir süre için idrarınızı mesanenizden boşaltacak bir kateter (ince, esnek tüp) kullanımı gerekebilir.

Taburcu olduğunuzda, birkaç gün sıvı diyeti yapmanız gerekecektir. Yorucu faaliyetlerde bulunma ve bunlara dahil olma yeteneği de dahil olmak üzere tam iyileşme altı hafta kadar sürebilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş