BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
Robotik Radikal Nefrektomi Ameliyatı

Robotik radikal nefrektomi amleiyatı, böbrek kanseri bulunan böbreğin tamamının çıkarılmasını içeren cerrahi bir prosedürdür.

Böbrek kanserli bir böbrekte radikal nefrektomi yapılması demek; kanserli böbreğin sağlam kısımları da dahil böbreğin tamamının çıkarılması anlamına gelmektedir.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı

Radikal nefrektomi, böbreğin tamamen çıkarılması ile gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye verilen isimdir. Cerrah ayrıca adrenal bezi ve komşu lenf bezlerini de çıkarabilir. Bu seçenek genellikle parsiyel nefrektominin uygun olmadığı durumlarda veya tavsiye edilmeyen durumlarda tercih edilmektedir.

Genellikle büyük tümörler veya ileri derecede olan tümörler için radikal nefrektomi yapılır. Radikal nefrektomi ile böbrek çıkarma işlemlerinin büyük çoğunluğu minimal invaziv bir yöntemle (laparoskopik veya robotik olarak) yapılmaktadır. Böbrek birkaç küçük kesik kullanılarak vücuttan ayrılır. Daha sonra mühürlü bir torbaya yerleştirilir ve gövdeden çıkarılır. 

Radikal Nefrektomi Nasıl Yapılır?

Radikal nefrektomi açık cerrahi veya laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilebilir. Açık bir ameliyatta, bir kesi vardır. Laparoskopik ameliyatlar birkaç küçük insizyonla yapılır. Cerrah, ameliyatı yapmak için ucunda küçük bir kamera bulunan laparoskop adı verilen bir alet kullanır. 

Cerrah böbreği almaya hazır olduğunda, kesiklerden birini büyütür. Minimal invaziv cerrahi olarak da adlandırılan laparoskopik prosedürler, açık prosedürlerden daha yaygındır. Bununla birlikte, daha büyük tümörler için, daha karmaşık vakalar için veya tüm lenf nodlarının temizlenmesi önemli olduğunda açık cerrahi genellikle en iyi yaklaşımdır.

Hem laparoskopik hem de açık nefrektomi genel anestezi altında yapılır, bu da operasyon sırasında uykuda olacağınız anlamına gelir.

Radikal Nefrektomi Öncesi

Ameliyattan önceki günlerde, kan transfüzyonu gerekmesi durumunda kan grubunuzu öğrenmek için kan örnekleri alınır. Doktorunuz sizden kan sulandırıcı gibi bazı ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. 

Ameliyattan bir gün önceki gece yarısından sonra bir şey yememeniz veya içmemeniz istenecektir. Doktorunuz size ameliyat gününüzde almanız gereken ilaçlarınız hakkında talimatlar verecektir. 

Ayrıca, tütün ürünleri kullanmayan hastalarda daha hızlı bir iyileşme görülmektedir.

Radikal Nefrektomi Sonrası

Ameliyattan çıktığınızda, sağlık ekibiniz kan basıncınızı ve diğer vücut fonksiyonlarınızı yakından izleyecektir. Ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilirsiniz. Ameliyattan kısa bir süre sonra sizden yataktan çıkmanız ve yürümeniz istenecektir. Bu iyileşmeyi ve normal fiziksel işlevleri teşvik eder ve ayrıca bazı komplikasyonların olasılığını azaltır. Kısa bir süre için idrarınızı mesanenizden boşaltacak bir kateter (ince, esnek tüp) kullanımı gerekebilir.

Taburcu olduğunuzda, birkaç gün sıvı diyeti yapmanız gerekecektir. Yorucu faaliyetlerde bulunma ve bunlara dahil olma yeteneği de dahil olmak üzere tam iyileşme altı hafta kadar sürebilmektedir.

Robotik Radikal Nefrektomi Avantajları

Robotik cerrahi desteği ile yapılan radikal nefrektomi ameliyatından açık cerrahiye nazan oldukça fazla avantajları bulunmaktadır.

Radikal nefrektomide yani böbreğin tamamının alınması ameliyatında hastanın bağırsaklarında yaralanma ve enfeksiyon riski oluşmaz.

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci hızlıdır ve hastanede kalma süresi kısadır. Günlük hayata dönüş hızlı olmaktadır.

Hastanın ameliyat sonrası ağrıları çok az seviyede olur. Bu nedenle ağrı kesici alma zorunluluğu yoktur.

Ameliyat sırasında küçük delikler şeklinde kesiler açıldığı için hastanın vücudunda kozmetik görünüm bozukluğu olmamaktadır.

Robotik cerrahi robotunun sahip olduğu yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde ameliyat bölgesi net ve büyültülmüş şekilde ekrana yansıtılır.

Yüksek hareket kabiliyetli robot kolları, doktora insan elinin yapamayacağı düzeyde hareket yeteneği sağlar.

Yorumlar ve Sorular