BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
ThuLEP Tekniği: Thulium Lazer ile Prostat Ameliyatı

Thulium lazer ile prostat ameliyatı yani ThuLEP tekniği, iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan en güncel tedavi seçeneklerinden birisidir. ThuLEP tekniği uygulamasında sürekli (continuous) lazer teknolojisinden faydalanılır.

Prostat, erkek bireylerde mesane çıkışında bulunan ve içinden idrar kanalı geçen bir organdır. Prostat yaşlanma ile birlikte boyut olarak büyüyen bir organdır. Büyüyen prostat, içinden geçen idrar kanalını sıkıştırır ve idrar problemleri yaşanmasına neden olur.

Prostatta kanser hücreleri nedeni ile olmayan büyümeye iyi huylu prostat büyümesi (BPH) adı verilir. İyi huylu prostat büyümesi tedavi yöntemi seçerken prostatın boyutuna göre karar verilir. Artık prostat büyümesi tedavisinde her geçen gün biraz daha gelişen lazer yöntemleri uygulanarak hastaların konforlu bir yaşam sürmesi sağlanmaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisinde bir diğer lazer ile tedavi tekniği olan HoLEP hakkında detaylı bilgi alın.

ThuLEP Tekniği ile Prostat Ameliyatı Nedir?

Elektrik enerjisi ile iyi huylu prostat büyümesi (BPH) için uygulanan kazıma (rezeksiyon) operasyonlarında uzun süreli idrarda yanma (dizüri), kanama ve hastanede kalış sıklıkla görülebilmekteydi.

Ancak günümüzde sıklıkla tercih edilen iki lazer çeşidi Holmium ve Thulium ile prostat boyutu her ne olursa olsun tamamen endoskopik olarak kamera ve lazer yardımıyla idrar kanalından içeri girilerek büyümüş prostat dokusu ortadan kaldırılabilmektedir.

Lazer teknolojisinin sağlık alanındaki cerrahi yöntemlerde kullanımı birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Avrupa ve Amerika Üroloji Derneği önerilerinde de lazer prostat enükleasyonunun her boyutta prostatta güvenle ve başarıyla uygulanabilirliği üzerinde net görüş birliği vardır.

Lazer yöntemlerin tarihsel gelişimlerinde literatürde şunu açıkça görmekteyiz ki Holmium lazerden sonra ortaya sunulan Thulium lazerin doku penetrasyon derinliğinin daha az (Holmium için 0.4 mm, Thulium için ise 0.25 mm) olduğu, dalga boylarının benzer olsa dahi Holmium lazerin atımsal (pulse) enerji ile ani ısı artışı meydana getirdiği ve atımları arası soğuma sağladığı, Thulium lazerde ise sürekli (continuous) enerji ile belirli bir ısıda sabit çalışarak doku ve hücre hasarının daha az olduğu teknik açıdan literatürde açıkça belirtilmiştir.

ThuLEP Tekniğinin Hastaya Sağladığı Avantajlar

Thulium lazerin kullanıldığı ThuLEP cerrahisinde ise yine benzer şekilde idrar kanalı içerisinden büyümüş prostat dokuları kesilerek prostat kapsülüne kadar idrar kanalı açılır.

Genel olarak her iki lazer enerjisi ile gerçekleştirilen cerrahi sonuçları benzer derecede yüz güldürücü olmakla beraber son çalışmalarda lazer enerjilerinin teknik farklılıklarından kaynaklı Thulium ile daha iyi kesme gücü, daha az kanama, daha kısa hastanede kalış ve daha hızlı iyileşme sürelerinden bahsedilmektedir.

İdrar kanalında idrar tutmamızı sağlayan sfinkter kas dokusunun da her iki lazer yöntemle yeterince korunabildiği bilinse de Thulium lazer enerjisinin çevre dokuları daha kolay kesmesi bu alanda herhangi zorlanma veya zedelenme riskini daha da aşağıya çekmektedir.

Yine geçirilmiş prostat iltihaplarına bağlı prostat dokusunun kapsülden zor ayrılması ve kapsülün hemen ardında prostatı besleyen damarsal yapıların olması cerrahi işlemin tecrübeli ellerde Thulium lazer ile daha kolay uygulanabilirliğini desteklemektedir. Her iki cerrahi yöntemde de ortalama sondalı kalış süresi 1-2 gün olup hastalar ortalama 24 saat kadar kısa bir sürece taburcu olabilmektedir.

Cinsel fonksiyonların etkilenmemesi, günlük hayat kalitesini bozan idrar yapma güçlüğünün ortadan kalkması, ek hastalıklar nedeniyle hatta kan sulandırıcı (antikoagülan) tedavi alan hastalarda dahi uygulanabilirliği de diğer başlıca avantajları olarak sıralanabilir.

Thulium (ThuLEP) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

ThuLEP tekniği ile lazer ameliyatı, hastanın prostat hacmine bağlı olarak ortalama 1-3 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi de aynı şekilde prostat boyutuna bağlıdır. Bunun yanında hasta yaşı ve hastanın ek hastalıkları da bu sürecin uzayıp kısalmasında etkilidir.

Thulium lazer kullanılarak yapılan ThuLEP cerrahisinde dış idrar deliğinden (üretral meatus) girilerek idrar kanalında (üretra) ilerlenir ve anormal büyüme gösteren prostat dokusuna ulaşılır.

Parçalanan prostat dokuları mesane içine itilir. Daha sonra bu parçacıklar morselatör adı verilen bir cihazla idrar kanalından çekilerek dışarı alınır.

Thulium lazer ile gerçekleştirilen prostat ameliyatında, lazerin fiziksel özellikleri sayesinde daha az doku ve hücre hasarı oluşur.

ThuLEP gibi lazer enükleasyon yöntemlerinde prostat dokusu prostat kapsülünden tamamen çıkarıldığı için uzun yıllar boyunca prostat büyümesi şikayetleri tekrarlanmaz. Ameliyat sonrasında idrarda yanma (dizüri) veya kanama olması genellikle beklenmez.

Yorumlar ve Sorular
saim kursun
2 yıl önce
THULEP ameliyatı sonrası idrar tutamama oranı klasik ameliyatlara göre ne kadar fazladır?
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
2 yıl önce
ThuLEP ameliyatı sonrası inkontinans oranı fazla değildir. Bizim 350 vakalık ThuLEP operasyonumuzda son 200 vakada kalıcı olarak idrar kaçıran bir vakamız yoktur.