BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-24-2021
3 Dk.
Ereksiyon Bozukluğunun Tedavisinde Penil Protez Uygulamaları

Penil protez (mutluluk çubuğu), ereksiyon bozukluğu yaşayan ve şikayetleri ilaç tedavisi (veya başka tedaviler) ile düzelmeyen erkeklere uygulanır. Penil protez implantasyonunda protezler genel olarak, şişirilebilir (inflatable) ve sabit (malleable) penis protezi olarak ikiye ayrılır.

Sabit Penil Protez

Günümüzde malleable tip protezler pek tercih edilmiyor, çünkü devamlı sert olarak penisin içinde duruyorlar ve dışarıdan belli olabiliyorlar. Bu tip protez devamlı sert durduğu için penis duvarlarını aşındırabiliyor ve bazen penis dışına çıkma yapabiliyor. Sabit protezlerin avantajları ise, şişirme gereksinimi veya bozulma riskinin bulunmamasıdır. Bu tip protezlerde aşağıdaki şekilden de görülebileceği üzere pompa veya su haznesi bulunmaz. Penis bükülür ve iç çamaşırın içinde bu şekilde kalır.

sabit penil protez

Şişirilebilir Penil Protez

Şişirilebilir protezler, cinsel ilişki sırasında yumurtalık torbasında (skrotum derisi altında testis komşuluğunda) bulunan pompanın sıkılması sonucuyla rezervuar içindeki suyun penisin içindeki silindirlere iletilmesi ile çalışır. 4-5 defa sıkmak yeterlidir. Cinsel ilişki sonrasında yine pompanın üzerindeki düğmeye basarak penis içindeki su rezervuara geri gönderilir. Penis küçülür.

Şişirilebilir (inflatable) protezlerin 3 farklı tipi vardır: 2 parçalı, 3 parçalı ve 3 parçalı şişirilebilir ve enine boyuna büyüyen tip.

Şişirilebilir penis protezi uygulamalarında genellikle 3 parçalı olanları tercih ediyoruz. Çünkü 2 parçalılar mekanizma olarak daha karışık ve mekanik arıza çıkarma şansı 3 parçalılara göre daha yüksek.

Bu tip protezler dışarıdan farkedilmez, hatta ilişki sırasında partner tarafından da fark edilmez. Protez mekanizması şekildeki gibidir.

şişirilebilir penil protez

3 parçalı penil protezde; sertleşmeyi sağlayan silindirler penis içerisine, şişirme pompası yumurtalıkların arasına, rezervuar da kasık bölgesine idrar torbasının yanına konur.

penil protez yerleşimi

Son zamanlarda hem enine hem boyuna uzayan penil protez modelleri tercih ediyoruz. Aşağıdaki şekilde bir tarafı şişirilmiş ve bir tarafı şişirilmemiş protez modeli görülmektedir. Şişirilen taraf hem uzamakta hem de genişlemektedir.

penil protez modeli

Penil Protez Uygulamasında Cerrahi İşlemler

Cerrahi işlem, genel yada spinal anestezi (belden uyuşturma) altında yapılabilir. Buna anestezi doktoru muayenesi sonrası karar verilir. Operasyon öncesinde, diabetik (şeker) hastalarda hastalığın (kan glukoz düzeylerinin) kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu sayede yara iyileşmesi bozulmaz ve olası iltihapların önüne geçilir.

Cerrahi işlemde steril ortam ve ameliyat sırasında hastada enfeksiyon olmaması çok önemlidir. Bu yüzden ameliyat öncesi idrar kültürü, kan kültürü değerlendirmeleri ile ayrıntılı bir araştırma yapılır. Kan sulandırıcı (antikoagulan) kullanan hastalarda, tedavi kesilir ve kısa etkili iğne formunda ilaçlara geçilir.

Ameliyat kesisi 4 cm büyüklüğünde penisin kökünden ve yumurtalıkların üzerinden yapılır. Öncelikle penis içinde silindirlerin yerleştirileceği alanlar özel dilatörlerle (genişletici) genişletilir. Yapışıklıklar varsa açılır. Sonra penisin iç kısmında, özel çelik bir cetvelle penisin boyu ölçülür. Penisin kökünden başına aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere ölçüm işlemi yapılır.

Penis boyu ölçüldükten sonra uygun boyda protezi seçilir. 11-30 cm aralığında her penis ölçüsüne göre protez vardır. Seçim işleminden sonra şekilde görülen silindirler penisin içine yerleştirilir ve dikim işlemi yapılır.

penil protez silindirleri

Dikim sonrasında pompa su ile doldurup mekanizma kontrol edilir. Sonra aynı kesiden rezervuar haznesi kasıktan mesane yanına konur. Son olarak pompa kısmı yumurtalıklara komşu olarak cilt altına yerleştirilir ve ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat sonrasında tedbir için sonda kullanılabilir. Bir gün sonra sonda çekilip alınır. Ameliyat sonrası hastanede 1 veya 2 gün kalınır.

Aşağıda mevcut penis boylarını gösteren tablo bulunmaktadır.

penil protez uygunluk tablosu

Protez Penis Uygulaması Sonrası Komplikasyon Görülür Mü?

Bu ameliyat sonrası en sık görülen komplikasyonlar;

> Enfeksiyon: Görülme olasılığı %1-2

> Mekanik arıza: 3/10.000 olasıkla görülebiliyor.

> Yırtılma: Çok nadiren penis içi aşırı yapışıklıklardan silindirlerin yerleştirileceği yer yırtılabilir.

Protezin aktif kullanımına başlanmasını ameliyattan 10 hafta sonrası için öneriyorum.

Yorumlar ve Sorular