ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Böbrek kanseri ameliyatı günümüzde böbrek tümörünün boyutuna, böbrekteki konumuna ve şekline dayalı olarak iki farklı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilmektedir; Radikal Nefrektomi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı ve Parsiyel Nefrektomi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı.

Radikal Nefrektomi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrekte oluşan tümör 6 cm ve üzerindeyse ( böbrek toplar ve atar damarlarını içine alacak derecede büyük boyutlarda ) ve böbrek çevresindeki dokulara metastaz yapma eğiliminde ise yalnızca tümörün çıkarılması yeterli olmayacaktır ve tümörün çıkarılması böbreğe büyük hasar verecektir. Bu durumda böbrek, kanserli tümör ile birlikte radikal nefrektomi yöntemi ile çıkartılmalıdır.

Radikal nefrektomi ameliyatları büyük dikkat gerektiren ameliyatlardır. Bu yöntem ile gerçekleştirilen böbrek kanseri ameliyatı yaklaşık olarak 30 ila 90 dakika arasında sürebilir.

Tümör boyutu 10 cm’den daha büyük olan hastaların ameliyatları 120 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

Parsiyel Nefrektomi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Robotik cerrahi ile yapılan parsiyel nefrektomi ameliyatlarında sağlan kalan böbrek dokusu korunarak yalnızca kanserli tümör çıkartılmaktadır. Robotik cerrahi ile gerçekleştirilen pardiyel nefrektomi ameliyat süreleri tümörün boyutlarına göre farklılık göstermektedir.  

Eğer tümör 4 cm altında ise böbrek kanseri ameliyatı yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir. 4 ila 7 cm arasındaki tümörlerde bu süre 90 dakikayı bulabilmektedir.

Laparoskopik parsiyel nefrektomi ameliyat süreleri de robotik cerrahi ile gerçekleştirilen parsiyel nefrektomi ameliyat sürelerine benzerlik göstermektedir. Deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilen her iki ameliyat türü de yaklaşık olarak aynı sürelerde gerçekleştirilmektedir.

Böbrek Kanseri Ameliyatlarının Gerçekleştirilme Sürelerini Etkileyen Faktörler

Böbrek kanseri ameliyatı için tercih edilen yöntemler bazı faktörlere dayalı olarak seçilmektedir ve seçilen bu yönteme göre ameliyat süreleri farklılıklar göstermektedir. Ameliyat sürelerini etkileyen bu faktörler;

  • Tümörün böbrek içerisinde hangi bölgede bulunduğu
  • Tümörün böbrek içerisindeki görünümü (Endofitik veya Ekzofitik)
  • Tümörün boyutu
  • Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın deneyimi

Sosyal Medyada Paylaş