BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-19-2021
2 Dk.
Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek kanseri tedavisinde uygulanan en başarılı yöntemlerden birisi böbrek kanseri ameliyatıdır. Gelişen teknolojinin de büyük katkı sağladığı robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlarda, böbreğin kanserden kurtarılması ve hastanın yaşam süresinin uzaması sağlanabilmektedir.

Böbrekte gerçekleştirilen ameliyat hayati tehlikeler içerebilen bir prosedürdür. Hastalığın derecesi kadar doktorun tecrübesi de bu ameliyat prosedürünün başarı oranı ile doğrudan ilişkilidir. Başarılı bir cerrahın gerçekleştirdiği operasyonlarda hastanın böbrek kanserinden tamamen kurtulması beklenen sonuç olacaktır.

Böbrek kanseri ameliyatı böbrekte bulunan tümörün boyutuna, konumuna ve yayılım şekline dayalı olarak iki farklı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilir:

Robotik Radikal Nefrektomi
Robotik Parsiyel Nefrektomi

Şimdi, bu iki ameliyat yönteminin detaylarına ve ameliyat sürelerine bakalım.

Radikal Nefrektomi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrekte oluşan tümör 6 cm ve üzerindeyse (böbrek toplar ve atar damarlarını içine alacak derecede büyük boyutlarda) ve böbrek çevresindeki dokulara metastaz yapma eğiliminde ise yalnızca tümörün çıkarılması yeterli olmayacaktır ve tümörün çıkarılması böbreğe büyük hasar verecektir. Bu durumda böbrek, kanserli tümör ile birlikte radikal nefrektomi yöntemi ile alınmalıdır.

Radikal nefrektomi ameliyatları büyük dikkat gerektiren ameliyatlardır. Bu yöntem ile gerçekleştirilen böbrek kanseri ameliyatı yaklaşık olarak 30 ila 90 dakika arasında sürebilir.

Tümör boyutu 10 cm’den daha büyük olan hastaların ameliyatları 120 dakikaya kadar uzayabilir.

Parsiyel Nefrektomi ile Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Robotik cerrahi ile yapılan parsiyel nefrektomi ameliyatlarında sağlan kalan böbrek dokusu korunarak yalnızca kanserli tümör çıkartılmaktadır. Robotik cerrahi ile gerçekleştirilen pardiyel nefrektomi ameliyat süreleri tümörün boyutlarına göre farklılık göstermektedir.  

Eğer tümör 4 cm altında ise böbrek kanseri ameliyatı yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir. 4 ila 7 cm arasındaki tümörlerde bu süre 90 dakikayı bulabilmektedir.

Laparoskopik parsiyel nefrektomi ameliyat süreleri de robotik cerrahi ile gerçekleştirilen parsiyel nefrektomi ameliyat sürelerine benzerlik göstermektedir. Deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilen her iki ameliyat türü de yaklaşık olarak aynı sürelerde gerçekleştirilmektedir.

Böbrek Kanseri Ameliyatının Süresini Etkileyen Faktörler

Böbrek kanseri ameliyatı için tercih edilen yöntemler bazı faktörlere dayalı olarak seçilmektedir. Seçilen ameliyat tekniğine göre de ameliyat süresi değişkenlik göstermektedir. 

Ameliyat sürelerini etkileyen bu faktörler;

  • Tümörün böbrek içerisinde hangi bölgede bulunduğu
  • Tümörün böbrek içerisindeki görünümü (Endofitik veya Ekzofitik)
  • Böbrekteki tümörün boyutu
  • Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın bilgi ve tecrübesi
Yorumlar ve Sorular