BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-19-2021
2 Dk.
Böbrek Taşı ve Cinsel Yaşam

Böbrek taşı hastalıkları ve aktif cinsel ilişki performansı arasında kanıtlanmış doğrudan bir bağlantı yoktur. Böbrek taşı olan bir kişide cinsel yaşamında görülebilecek en olası durum, böbrek ağrısı sebebiyle kişinin partnerine odaklanamaması veya cinsel olarak isteksizlik yaşaması durumu olabilir.

Daha detaylı incelemeye başlamadan önce böbrek taşlarının oluşumu üzerinde kısaca duralım.

Böbrek taşı, idrarda bulunan bazı minerallerin birleşmesiyle oluşan kristaller nedeniyle oluşur. Bu kristaller birbirine yapışarak büyür ve taşları oluşturur.

Böbrekte oluşan bu kristal yapıdaki taşlar idrar yolundan atılamazsa böbrek içinde kalarak sorunlara neden olur.

Böbrek taşı nedenleri ve belirtileri hakkında detaylı bilgi için >> muratbinbay.com/bobrek-tasi-nedir

Böbrek Taşları Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Böbrek taşları sebebiyet verdikleri ağrılar sırasında duyguların hissedilmesine engel olmaktadır. Böbrek taşı hastaları, ağrıları olmadığı zamanlarda cinsellik konusunda her hangi bir problem yaşamazlar.

İdrar kesesine düşen taşın penis içerisinde takılma durumu yaşanabilir. Böyle bir durumda taşın cinsel hayatı etkilemesi kaçınılmazdır. Böyle durumlarda bol su içerek taşın atılmasına yardımcı olunması önerilir.

Bazı zamanlarda, böbrek taşı parçalarının penise gelen idrar yolu içinde sıkıştığı durumlar da olabilir. Böyle bir durumda taş, kılcal damarlardaki kan dolaşımını olumsuz şekilde etkiler. Bu da sertleşme sorununa neden olur ve yaşanan durum nedeniyle isteksizlik baş gösterir.

Cinsel Yaşam Aktifliği Böbrek Taşı Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yapılan güncel bir araştırmaya göre; aktif cinsel yaşamı hastaların böbreklerindeki taşı daha kolay düşürdükleri görüldü.

Rastgele şekilde seçilen hastalar 3 grup şekilde ayrıldı. 1. gruptaki hastalardan haftada en az 3-4 kez olacak şekilde cinsel ilişkiye girmeleri istendi. 2. gruptaki hastalara günlük ilaç tedavisi uygulandı. 3. gruptaki hastalara ise yalnızca standart tıbbi tedavi uygulandı.

Bu gruplardaki hastaların böbrek taşlarındaki durum 2-4 hafta boyunca takip edildi. 

1. gruptaki 31 hastanın 26'sının (% 83,9), 2.gruptaki 21 hastanın 10'unun (% 47,6) ve 3. gruptaki 23 hastanın da 8'inin (% 34,8) taşlarını düşürdüğü gözlendi. 

Ortalama taş düşürme süreleri grup 1'de 10 ± 5,8 gün, grup 2'de 16,6 ± 8,5 gün ve grup 3'te 18 ± 5,5 gün şeklinde ortaya çıktı.

Sonuç olarak, taş boyutu 6 mm olan ve aktif bir cinsel yaşamı olan hastalara, taşların kendiliğinden düşmesi olasılığını artırmak için haftada 3-4 kez cinsel ilişki önerilebileceği yorumu yapılabilmiştir.

Yorumlar ve Sorular