ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Prostat Taşı Tedavisi

Tek başına bir hastalık olmayan prostat, erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçasıdır. Şekil bakımından ve boyutsal olarak cevize benzeyen bir salgı bezidir. Üretra olarak adlandırılan, idrarın taşınmasını sağlayan idrar yolunun başlangıç kısmını saran salgı bezinin görevi, meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20’sini salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.

Erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan, idrarın dışarı atıldığı ve üretra adı verilen kanalı çevreleyen prostat isimli yapının kanallarında kalan artık maddelerin kalsiyumla kaplanması ve sertleşerek taşa dönüşmesiyle prostat taşı oluşur. Böbrek taşları gibi kanal dışına çıkmaz ve ağrı yapmaz. Genel olarak belirti vermeyen bu durum ultrasonografi ile belirlenebilir.

Prostat Taşı Kanalları

Prostat kanallarında oluşan taşların belirli magnezyum ve kalsiyum alındığı takdirde parçalanması veya yok olması durumu söz konusudur. Parçalanmayan taşlar bulunduğu alanda kronik enfeksiyon olarak devam ederler. Ancak prostat bezlerinin üstünü kapatırsa olumsuz sonuçlar doğurabilir. Prostat bezinde tahrişe sebep olan taşlar eğer ilaç tedavisine cevap vermezse ameliyat yapılır.

Oluşan taş yeteri kadar büyükse üreteri tıkayarak hastada spazm denilen dayanılmaz ağrılara sebep olur. Ayrıca sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrarda kan gibi belirtileri de olur. Bu durum hasta için tehlikeli bir durum oluşturuyorsa lazerli ameliyat yöntemiyle hastaya tedavi uygulanır. Ameliyat öncesinde yapılan tetkikler sonucunda taşın büyüklüğü ve rahatsızlığın hangi boyutta olduğu tespit edilerek gerekli tedavi uygulanır.

Ameliyat sonrasında kişi fiziksel aktivitelerini kontrol altına almalı ve ağırlık kaldırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca beslenme şekline dikkat etmelidir. Çok yağlı gıdalar tüketmemek ve protein ağırlıklı beslenilmesi tavsiye edilir. Ancak protein alınan gıdalara da dikkat edilmelidir. Örneğin kırmızı et çok fazla tercih edilmemelidir. Yumurta, süt, soya, tavuk, peynir gibi gıdalar hastalığın önlenmesinde etkilidir.

Erkeklerde Prostat Taşı

Erkeklerde prostat taşlarının oluşumu çok yaygındır. Özellikle ileriki yaşlarda görülen prostat hastalıkları beraberinde prostat taşı oluşumuna da sebep olmaktadır. Küçük taşlar kendini belli etmediğinden belirli aralıklarla üroloji doktoruna muayene olunmalıdır. Son yıllarda tedavide oldukça yol kat etmiş hastalıklar arasında yer alan prostat tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş