ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Böbrek taşı ve cinsel ilişki performansı arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Böbrek taşı bulunan bir hastada oluşabilecek en muhtemel durum, hastanın böbrek taşı ağrısı sebebi ile odaklanamamaya bağlı olarak cinsel olarak bir isteksizlik yaşamasıdır. 

Daha detaylı incelemeye başlamadan önce böbrek taşlarının oluşumu üzerinde kısaca duralım.

Böbrek taşı, idrarda bulunan bazı minerallerin birleşmesiyle oluşan kristaller nedeniyle oluşur. Bu kristaller birbirine yapışarak büyür ve taşları oluşturur.

Böbrekte oluşan bu kristal yapıdaki taşlar idrar yolundan atılamazsa böbrek içinde kalarak sorunlara neden olur.

Böbrek taşı nedenleri ve belirtileri hakkında detaylı bilgi için >> muratbinbay.com/bobrek-tasi-nedir

Böbrek Taşları Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Böbrek taşları sebebiyet verdikleri ağrılar sırasında duyguların hissedilmesine engel olmaktadır. Hastalar ağrı hissetmedikleri zamanlarda cinsel hayatlarında her hangi bir sıkıntı yaşamazlar.

İdrar kesesine düşen taşın penis içerisinde takılma durumu yaşanabilir. Böyle bir durumda taşın cinsel hayatı etkilemesi kaçınılmazdır. Böyle durumlarda bol su içerek taşın atılmasına yardımcı olunması önerilir.

Bazen, taşın penis içerisinde sıkıştığı durumlarda taş, kılcal damarlardaki kan dolaşımını da etkileyebilir. Bu sebeple cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları görülebilir.

Cinsel Yaşam Aktifliği Böbrek Taşı Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yapılan güncel bir araştırmaya göre; aktif cinsel yaşamı hastaların böbreklerindeki taşı daha kolay düşürdükleri görüldü.

Rastgele şekilde seçilen hastalar 3 grup şekilde ayrıldı. 1. gruptaki hastalardan haftada en az 3-4 kez olacak şekilde cinsel ilişkiye girmeleri istendi. 2. gruptakilere günübirlik ilaç tedavisi uygulandı. 3. gruptakilere ise sadece standart tıbbi tedavi uygulandı.

Bu gruplardaki hastaların böbrek taşlarındaki durum 2-4 hafta boyunca takip edildi. 

1. gruptaki 31 hastanın 26'sının (% 83,9), 2.gruptaki 21 hastanın 10'unun (% 47,6) ve 3. gruptaki 23 hastanın da 8'inin (% 34,8) taşlarını düşürdüğü gözlendi. 

Ortalama taş düşürme süreleri grup 1'de 10 ± 5,8 gün, grup 2'de 16,6 ± 8,5 gün ve grup 3'te 18 ± 5,5 gün şeklinde ortaya çıktı.

Sonuç olarak, taş boyutu 6 mm olan ve aktif bir cinsel yaşamı olan hastalara, taşların kendiliğinden düşmesi olasılığını artırmak için haftada 3-4 kez cinsel ilişki önerilebileceği yorumu yapılabilmiştir.


Sosyal Medyada Paylaş