0530 100 90 85
Böbrek Taşı ve Cinsel İlişki

Böbrek taşı ve cinsel ilişki arasında bir bağlantı var mı, varsa ne tür bir bağlantı vardır ve bu bağlantı hayatı ne düzeyde etkiler. Bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle böbrek taşı nedir, nasıl oluşur bunları inceleyelim.

Böbrek Taşı ve Cinsel İlişki Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Böbrek taşı ve cinsel ilişki arasında doğrudan bir ilikşi yoktur. Bu durumdaki bir hastada oluşabilecek en muhtemel durum, hastanın böbrek taşı ağrısı sebebi ile odaklanamamaya bağlı olarak cinsel olarak bir isteksizlik yaşamasıdır. 

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı, idrar yapısında bulunan ve taş oluşumuna sebebiyet verebilecek minerallerin oluşturduğu kristallerin yapışarak büyümesinden dolayı oluşmaktadır. Oluşan bu kristaller idrar ile dışarı atılamayınca böbreklerin içerisinde çökerek birikmeye başlar. Bazı kişilerde, böbrek içerisinde bu kristalleşmeyi önleyici maddeler yetersiz kalır ve böbrek taşı oluşumu başlar. Oluşan bu taşlar, kişilerde şiddetli ağrılara sebebiyet verirler.

Taş Ağrıları Böbrek Taşı ve Cinsel İlişki Arasında Nasıl Bir Etkiye Sahiptir? 

Böbrek taşları sebebiyet verdikleri ağrılar sırasında duyguların hissedilmesine engel olmaktadır. Hastalar ağrı hissetmedikleri zamanlarda cinsel hayatlarında her hangi bir sıkıntı yaşamazlar. Bazen idrar kesesine düşen taşın penis içerisinde takılma durumu oluşabilmektedir. Böyle bir durumda taşın cinsel hayatı etkilemesi kaçınılmazdır. Hastalar böyle durumlarda bol su içerek taşı atmaya çalışmalıdır. Taşın penis içerisinde sıkıştığı durumlarda taş, penis içerisindeki kılcal damarlardaki kan dolaşımını da etkileyeceği için herhangi bir cinsel istek ve ereksiyon söz konusu olmayacaktır.

Böbrek Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

  • Bol su içilmelidir.
  • Protein alımı azaltılmalıdır.
  • Tuz tüketimi azaltılmalıdır.
  • Gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Limon ve portakal bolca tüketilmelidir.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Spor ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
  • Vücut kitle endeksi korunmalı fazla kilolara dikkat edilmelidir.
  • Rutin kontrollere dikkat edilmelidir.

Böbrek Taşından Nasıl Kurtulunabilir?

Böbrek taşına sahip kişiler vakit kaybı olmadan doktora görünmelidir. Yapılan tetkikler ile taşın boyutu ve yeri tespit edilir. Eğer kitle küçük ise bol su içilerek kitle düşürülmeye çalışılabilir. Fakat kitle boyutu büyük ise taş kırdırma yolu denenebilir. Kırma işlemi sonucu ufalan taşlar yine su içerek düşürülebilir. Taşın yeri sebebiyle kırma işlemlerinin riskli olduğu durumlarda ameliyat tavsiye edilir.