ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Prostata iyi gelen besinler nelerdir? Bu besinlerin prostata nasıl faydaları olmaktadır? Prostat tedavisinde bitkisel çözümler nelerdir?

Prostatın bitkisel tedavi yolları ve prostatı önleyen besinler ise şu şekilde listelenebilir;

Prostata İyi Gelen Besinler

Su: Aslında her şeyin başı sudur. Günde 1.5 ya da 2 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.

Isırgan Otu: Prostat bezi büyümesinin semptomlarını azalmaya götürür. Hatta doğal idrar söktürücüdür. Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağı katın. 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve süzün. Bu yaptığınız çaydan günde iki ya da üç defa için. Isırgan otu takviyesi alabilirsiniz. Isırgan takviyesinin uygun dozu 300 mg’dır. Fakat size en doğru dozu belirlemek için doktorunuza danışmanız gerekir.

Mısır Püskülü: Tıpkı ısırgan otu gibi doğal bir idrar söktürücüdür. Prostat büyümesinin belirtilerini yok eder. 4 bardak suyun içerisine 6 adet taze mısır püskülü koyabilirsiniz. Yaptığınız bu karışımı on dakika boyunca ısıtıp günde 3 öğün içebilirsiniz. Bir başka seçenek ise 1 bardak suya 15 damla mısır püskülü suyu damlatmak. Bu suyu günlük olarak içebilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi şişmiş prostat bezlerini küçültmeye ve sıkılaştırmaya hizmet eder. İdrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların önüne geçmeyi sağlar. Ayrıca kilo vermeyi de hızlandırır. Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı da bal katıp bu sudan günde 2 defa içebilir ya da küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra içerisine bir fincan elma sirkesi katabilirsiniz. Haftada birkaç kez 15 dakika kadar o suyun içerisinde dinlenebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği prostatın boyutunu küçülterek büyümeyi engeller. Günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketerek bu hastalıktan korunabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak büyük bir fincana bir avuç ezilmiş taze kabak çekirdeği koyun. Ardından üzerine kaynamış su dökün. Karışım soğuduktan sonra süzün. Bu çayı haftada bir kez içebilirsiniz.

Prostat Savaşçısı Besinler

Havuç, Domates ve Greyfurt: Bu besinlerin kanserli hücreleri, yüzde 18 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca domateste bolca bulunan likopen kanseri önleyici özelliği ile bilinir.

Tam Tahıllar: Protein içeren kepekli tahıllar prostat kanserine yakalanmış hastalarda tümörün büyümesine etki ediyor. Tahıllı besinler hastayı kabızlıktan da korur. Kabızlık özellikle bu dönemde korunulması gereken bir durumdur. Çünkü idrar çıkışını zorlar.

Selenyum: Meyve, sebze, yumurta, sarımsak ve deniz ürünleri gibi besinlerde selenyum düzeyi yüksektir. Bir araştırmanın sonucuna göre bu besinler prostat kanserini yüzde 50 oranında azaltmaktadır.

Fındık, Badem ve Ceviz Gibi Yağlı Tohumlar: Günlük beslenme sürecinde bu tohumların yaklaşık 30 gram kadar tüketilmesinde fayda vardır.

Prostata İyi Gelen Besinler ve Meyveler

Meyveler: Antioksidanlar açısından zengin meyveler prostat kanseri için önemlidir. Bu meyveler; çilek, kiraz, portakal, greyfurt, mango, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm ve karpuzdur...

Prostat Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Bunların yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme de önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenen bireyin bağışıklık sistemi de güçlü olur. Prostat kanseri hastanın vücudu idrar yolları enfeksiyonu gibi birçok hastalığa daha meyillidir. Bağışıklık sistemi kuvvetlendikçe bu risk azalır.
Bunlara ek olarak prostat kanserinde şunlara dikkat etmek gerekir;

  • İdrarınız geldiği zaman hemen tuvalete gidin.
  • Düzenli tuvalete gitmeyi bir alışkanlık haline getirin.
  • Tek seferde çok fazla sıvı tüketmeyin.
  • Doktorunuza danışmadan reçetesiz ilaç kullanmayın.
  • Soğuk havalarda kendinize dikkat edin. Sizi sıcak tutacak kıyafetler tercih edin.

Sosyal Medyada Paylaş