BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-18-2021
4 Dk.
Prostat Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar ve İyileşme Süreci

Prostat kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve oluşabilecek komplikasyonlar iyi izlenmelidir. Her ameliyattan sonra olduğu gibi prostat ameliyatı sonrasında da bakım ve iyileşme süreci önemlidir. Prostat ameliyatı sonrası kanama olması, prostat ameliyatı sonrası ağrı gibi bazı komplikasyonlar oldukça yaygın olarak görülür. Bunun yanında ameliyat bölgesinde enfeksiyon belirtileri takip edilmesi de önerilir.

Prostat Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Prostat ameliyatı sonrası bakım gereksinimi sebebiyle ayağa kalkmanıza müsade edilmeyecektir. Bu süre zarfında mesanenize serum şeklinde yıkama solüsyonu verilerek sürekli olarak sondadan tahliye olması sağlanacaktır. Bu solüsyonun amacı ameliyat sonrasında oluşabilecek ufak tefek kanamaların pıhtılaşmasını önlemek ve idrar yollarını açık tutmaktır.

Ertesi gün ya da aynı gece bu işlem hekiminizin tercihlerine bağlı olarak sonlandırılabilir. Ayağa kalkıp yürüdükten sonra bu işlem devam etmeyecektir. Artık içtiğiniz sularla, çıkardığınız idrar bu solüsyonun görevini üstlenecek ve ameliyat sonrası oluşabilecek pıhtılaşmadan sizi koruyacaktır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Bakım Süreci?

Ameliyatınızı sağlıklı bir şekilde olarak taburcu olduktan sonra uymanız gereken bazı kurallar vardır. Ameliyat sonrasında birkaç ay kanama riski bulunmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Prostat kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süresi bazı durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Ameliyat türü, hastalık derecesi, hastanın sağlık durumu gibi etmenler vardır. Ama genel olarak iyileşme süresi kısa olmaktadır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sert zeminlere oturulmamalıdır.
 • Kabız kalınmamaya dikkat edilmeli.
 • Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı.
 • Uzun süreli oturulmamalı.
 • Ağır kaldırılmamalıdır.
 • Uzun ve yorucu faaliyetlerden uzak durulmalı.
 • İstirahat etmeye dikkat edilmeli.
 • Günlük olarak en az 3 lt su içilmeli.
 • Hekiminizin vereceği reçete düzenli bir şekilde kullanılmalı.
 • Ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde hasta ilk bir haftalık dönemde araç kullanmamalıdır. Ayrıca kasık bölgesini zorlayacak bisiklet sürmek, egzersiz yapmak, at binmek gibi faaliyetlerden 6 ay uzak durmanız gereklidir.
 • Kasık bölgesini sıkacak şekildeki pantolonlar giyilmemelidir.
 • Alkol ve kafein içeren içecekler tüketilmemelidir.
 • Ameliyat sonrasında hekiminiz aksini belirtmediği sürece oturarak duş yapılmamalıdır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Prostat ameliyatı sonrası cinsel ilişki oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Prostat bezi, boşalma esnasında oluşan sıvıyı üretir. Bu işlevi sayesinde spermlerin işlev görmesini sağlar ve dolayısı ile hamilelik için gereklidir.

Vücutta prostatın çok yakınından geçen ve penise giden sinirler bulunur. Bu sinirler prostatın yalnızca birkaç milimetre yakınından geçer. Bu sebepten herhangi bir cerrahi ameliyat sırasında radyasyon ve operasyondan etkilenebilmektedirler. Bahsettiğimiz bu sinirler ereksiyonu sağlayan sinirlerdir.

Prostat ameliyatı sonrasında bazı hastalarda cinsel ilişki sırasında idrar sızdırmasına rastlanabilir. Bu olay her erkeğin başına gelmemekle birlikte zararsız ve geçicidir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Kanama

Prostat ameliyatı sonrası kanama en sık yaşanan sorunlardan birisidir. Sorununun önlenmesi için operasyonun gerçekleştirildiği bölgeye dren sistemi kurulur ve bu sistemin yanı sıra kanamayı önlemesi için bazı tedavi uygulamaları da yapılır. Prostat ameliyatı sonrasında kanama görülmesi büyük sorunların habercisi olmamakla birlikte kronik bir hal alması halinde mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Prostat ameliyatı sonrası oluşabilecek birçok risk bulunmaktadır. Bu riskler arasında idrar yapma problemi yaşamak, idrar kaçırma, kanama ve cinsel işlevsizlik bulunabilir. Bu yazımızda sizlere prostat ameliyatı sonrası kanama sorunundan bahsedeceğiz.

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma ve/veya idrar yapamama sık görülen bir yan etkidir. Bu yan etki genellikle kısa bir zamanda sona ermektedir.

Geçici idrar kaçırma (inkontinans), idrarın serbest bırakılmasını kontrol eden sfinkter kaslarındaki bozulma veya rahatsızlığın sonucudur. Bu inkontinans türü, genellikle doğum sonrası kadınların yaşadığı stres inkontinansına benzer.

Prostat kanseri ameliyatından sonra asıl amaç hızlıca iyileşmek, mesane üzerinde tam kontrol sahibi olmak ve tekrar cinsel olarak aktif hale gelmektir.

Prostatın Ameliyatla Alınması Sonucu Oluşacak Durumlar

 • Prostat bezi veya seminal vezikülleri alınan kişi orgazm olmasına rağmen boşalma gerçekleştiremeyecektir. Prostatı alınan kişi ancak laboratuvar gibi ortamların ve bir takım çalışmaların yardımı ile çocuk sahibi olabilirler.
 • Peniste herhangi bir hissizlik ve orgazm olamama durumu söz konusu değildir.
 • Kişinin tam ereksiyon olma ihtimali azalsa da zamanla eski haline geri dönüş sağlayabilir.
 • Eğer kanser sinirlere ulaşmamışsa ve ameliyat sırasında sinirlere herhangi bir zarar gelmezse ereksiyon durumunda kısa süreli bir değişme yaşanır.

Prostat kanseri ameliyatı olanların yorumları ve iyileşme süreci ile ilgili deneyimleri bir çok prostat hastası için aydınlatıcı olabilir. Hasta yorumları sayfamızdan bazı hastalarımızın yorumlarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar ve Sorular
Zeki
2 hafta önce
Prostat kanserinden ışın ile ameliyat oldum. Kanama,idrar kaçırma olmadı. Üçyıl geçti peniste sertleşme ve uzunluk olmadı.Yaş 70. Normal cinsel ilişki ne zaman başlar?
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
1 hafta önce
Merhaba Zeki bey. Ameliyat sırasında sinirleri koruyacak şekilde işlem yapıldığı taktirde sertleşme sorunları yaşanmaması sağlanabiliyor. Ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir.
Necmettin koyunseven
2 hafta önce
Hocam ben Balıkesir altınoluktan yazıyorum 2 ay önce kapalı prostat ameliyatı oldum bazen idrarım 90 derece sağa doğru ve ince olarak akıyor tam idrarımı yapacağım en az 5 saniye yutkunur gibi olup idrarımı yapıyorum arada hafif kanlı idrar geliyor 3 gündür idrarımı yaptıktan sonra penisim çok ağrıyor hocam ne yapmam gerektiğini bana bildirirseniz sevinirim gurbetçiyim burada sigortamızda çelişmiyor ameliyatımı İstanbul'da olmuştum yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
1 hafta önce
Geçmiş olsun Necmettin bey. İşeme problemleri prostat ameliyatı sonrasında sıklıkla yaşanabilen sorunlardır. Ama bu şikayetlerin büyük kısmı tedavi edilebilir. Bizden randevu alıp muayeneye gelirseniz detaylı şekilde şikayetlerinizi dinleyip tedavi üzerinde konuşabiliriz.
Berat
2 hafta önce
Merhaba hocam ben 3 sene önce prostat kanserinden açık ameliyat oldum skor 3/4 İkinci derece adenokarsinoma ve prostat çıkarıldı ameliyattan sonra psa analizleri 000 olması gerekirken 0.92 çıktı radyoterapi aldım 30 gün sora düşmeye başladı son zamanlar analiz vermeyi muayeneyi geciktirdim şimdi idrarda kan geliyor ara sıra damla şeklinde oluyor olması normal midir yada nedenini merak ediyorum ne yapmam gerekiyor (şimdiye kadar da hiç böyle olmamıştı) lütfen cevaplar mısınız 🙏🏻Şimdiden teşekkürler 🙏🏻
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
1 hafta önce
Radyoterapi sonrası kanama olabilir ancak bunu tamamen radyoterapiye bağlamamak gerekiyor. Mutlaka bir üriner sistem ultrasonu ve sistoskopi yapılmalı. Geçmiş olsun Berat bey.
Ahmet
1 ay önce
Hocam merhaba rahatsız ediyorum danışmak istedim ama; babam 1.5 sene önce robotik prostat kanseri ameliyatı oldu düzenli olarak yaptırdığımız psa sonuçlarında total psa sonucu hep küçüktür 0.01 çıktı fakat 15 gün önce 0.012 bugün ise 0.014 çıktı bu yükselme korkutucu bişeymidir
Cevapla
Turgay
1 ay önce
1,5 ay oldu prostat ameliyatı olalı. Ama sık tuvalete çıkıyorum. 6 -7 kere. Gecede 3 kere. Ne zaman düzelir?
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
1 ay önce
Ameliyatın hangi yöntemle yapıldığını ve nasıl yapıldığını görmeden yorumda bulunmak güç. Kontrol amaçlı üriner sistem US yaptırıp ardından değerlendirilmesini tavsiye ederim.
Erol
2 ay önce
Prostat ameliyatı oldum. sağ kasığımda ve bacağımda ağrı mevcut sanki sinir ağrısı gibi 40 gün oldu halen sancı çekiyorum
Cevapla
Yaşar doğan
2 ay önce
Herkese sağlıklı günler. ben iyi huylu açık prostat ameliyatı oldum. 35 gün oldu yalnız idrar kaçırıyorum. Bu kaçırma ne kadar sürüyor bilgisi olan paylaşır mı yaşım 60 selamlar
Cevapla
haldun çelebi
2 ay önce
geçmiş olsun yaşar bey. bende de aynı sorun oldu ama endişelenecek bir şey yok. ameliyatın durumuna göre idrar kaçırma süresi değişiyor sanırım. bende 15 20 gün sonra durmuştu. eğer yine geçmezse siz ameliyatı yapan doktora bi daha görünün.
Randevu Al