ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Böbrek kanseri nedir? Böbrek kanseri, böbrekteki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla birlikte böbrekte anormal şekilde kitle oluşmasıyla meydana gelen hastalıktır. Oluşan bu kitle yapı ve fonksiyon olarak böbreğin normal dokusundan farklıdır.

Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek kanseri nasıl yayılır? Bu sorunun cevabı tam olarak hala belirlenememiştir. Fakat kanser riskini arttıran tespit edilmiş faktörler vardır. Böbrekteki kanserler genellikle 40 yaş üzerinde görülür. (Son yıllarda gençlerde de görülebilmektedir.)

Kanserli hücreler kan damarları aracılığı ile en başta akciğerler olmak üzere vücudun değişik yerlerine dağılırlar ve dağıldıkları yerlerde çoğalarak kitleler oluştururlar. Kanserli hücreler hızlı bir şekilde çoğaldığı ve vücudun enerjisini savurgan bir şekilde kullandığı için hastalar halsiz olur ve kilo kaybederler.

böbrek kanseri tedavisinde doğru adres

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir?

> Sigara Kullanmak

Eğer sigara içicisiyseniz içmeyen birine göre bu kansere yakalanma riskiniz 2 kat fazladır.

> Erkek Olmak

Erkeklerde kadınlardan 2 kat daha fazla gözükür.

> Yüksek Kilo

 Fazla kiloların sebep olduğu hormon değişiklikleri kanserin oluşma riskini arttırmaktadır.

> İlaç Kullanımı

Bazı ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı.

> Diyaliz

Son dönem böbrek yetmezliği olup, uzun süre diyalize girmek. (Riski 4 kat arttırır)

> Ailede Böbrekte Tümör Hikayesi Olması

Bu risk özellikle kardeşlerde yüksektir.

> Kimsayala Maruz Kalmak

Asbestoz, kadmiyum, benzen, bazı tarım ilaçları gibi belli başlı kimyasallara maruz kalmak.

Risk Faktörleri

Böbrek kanserinde genel risk faktörleri sigara kullanımı ve obezitedir. Birinci derece akrabalar arasında kanseri olanlar ve yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) olanlar da risk altındadır.

Bazı yaşam tarzı değişikliklerine bağlı olarak bu risk faktörleri en aza indirilebilir.

Bu risk faktörlerine sahip olmanız kansere kesinlikle yakalanacağınız anlamına gelmemekle beraber bu risk faktörlerinin hiçbirisine sahip olmadan da bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri belirtileri ilk evrelerde genellikle kendini göstermez yani belirti vermeyerek seyreder. Birtakım belirtiler meydana geldiğinde ise çoğu hastada böbrek kanserinin ileri safhalara taşındığını gözlemleriz.

 • İdrarda kan görülmesi (idrarda kanama)
 • İştahsızlık
 • Aşırı yorgunluk
 • Kansızlık
 • Bacaklarda ve eklemlerde şişmeler
 • Karın alt ve yan bölgesinde şişkinlik
 • Geçmeyen yan ağrı (böğür ağrısı)
 • Sebebi bilinmeyen kilo kaybı
 • Herhangi bir enfeksiyon ya da soğuk algınlığı olmadan haftalar boyu süren ateş

Böbrek kanseri bazı hastalarda vücudun başka kısımlarına da yayılabilir. Bu durumla karşı karşıya kalan hastanın görebileceği belirtiler ise şunlardır;

 • Nefes darlığı
 • Kanlı öksürük
 • Bel ağrısı

Böbrek Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek kanserlerine radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi etki etmez. Bu yüzden hastalıktan kurtulmanın en iyi tedavisi; hastalığı erken evrede (böbrek dışı noktalara dağılmadan) yakalamak ve kanserli dokuyu cerrahi olarak vücut dışına almaktır. Bu yüzden kanserin evresi tespit edildikten sonra tedavi planı oluşturulur. Günümüzde maalesef ki her 10 böbrek kanserinin 4 adeti 4. evre olan son evrede saptanabiliyor.

Vücuda yayılmamış böbrek kanserlerinin tedavisi ürologlar tarafından yapılırken, vücuda yayılmış böbrek kanserlerinin tedavisinde ürologlar ve medikal onkologlar birlikte çalışırlar.

İlerlemiş kanser vakalarında radikal nefrektomi kullanılarak böbreğin tamamını çıkartırız. Bu işlem ile hasta tek böbrekle kaldığı için kronik böbrek yetmezliği riski artmış olur. Tedavi seçenekleri arasında parsiyel nefrektomi ameliyatıda mevcuttur. Bu ameliyat yöntemi ile böbreğin belirli bi kısmı alınarak tümör hücreleriyle dolu olan bölge temizlenir. 2 ameliyat yönteminde de hedef kanser hücrelerinin temizlenmesidir.

Böbrek Kanserinde Erken Tehşisin Önemi

Bahsettiğimiz tüm bu belirtilerin altında başka sebeplerin yatabileceğini de unutmamak gerekir. Her kanserde olduğu gibi böbrek kanserinde de erken teşhis oldukça önem taşır. Hastalık ne kadar erken saptanırsa hem tedavi süreci o kadar kolaylaşır hem de sağlıklı bir yaşam olanağı ilerlemiş bir safhaya kıyas ile daha çok artar.

Belirtiler ileri safhalarda kendini belli ettiğini düşünürsek bir birey böbrek kanseri ise bunu nasıl anlayabilir Yaşadığımız şu günlerde böbrek kanseri adı verilen bu kötü huylu tümörün tanısı genellikle rastlantısal olarak koyulur.

Hastalar hastaneye tamamen başka sebeplerden ötürü gider ve yapılan görüntülemeler sonucu böbrekte kanserli kitle tespit edilir. Hastaya bu tanı sıklıkla ultrasonografi yöntemi ile konulur. Eğer ultrasonografi tecrübeli bir radyolog tarafından yapılmaz ise böbrekteki kitlenin tanısı koyulamayabilir, atlanabilir.

Bilgisayarlı tomografi veya MR filmi ile de böbrek kanseri tanısı koyulabilir. Burada ise çeken kişiye göre sonuçlar değişmediği için rahatlıkla böbrekte bulunan kitle tespit edilebilir. Tabi ki durum bu raddeye gelmeden hayatınızda birtakım değişikliklere giderek böbrek kanserinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle ailenizde böbrek kanseri varsa yaşam pratiklerinize dikkat etmenizi öneririz.

Böbrek Kanserleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

> Böbreğimde Tümör Saptandı, Tüm Böbreğimi Mi Aldırmam Lazım Yoksa Sadece Kanserli Dokunun Çıkarılması Yeterli Midir?

Günümüzde böbreğin dokusunun çok önemli hayati fonksiyonlarının olduğu daha iyi anlaşıldı. Bu yüzden 7 cm’den küçük kanser hücrelerinde artık tüm böbreğin değil, sadece kanserli dokunun çıkarılması önerilmektedir. Özellikle 4 cm’den küçük kanserlerde; kanserli doku yerine hastanın tüm böbreği alınırsa bu hastaların daha kısa yaşadığı anlaşıldı. Tümörlü dokular çıkarılırken, geride zararlı doku kalmaması, kanserin kapsülünün parçalanmaması ve kalan böbreğin fonksiyonlarının iyi bir şekilde korunması çok önemlidir.

> Böbrekte Kanserin İyi Temizlenmesi İçin Açık Ameliyat Mı Yapmak Lazım Yoksa Laparoskopik veya Robotik Ameliyatlarla Mı Böbrek Tümörü İyi Bir Şekilde Temizlenebilir?

Böbrek kanserleri kapalı ameliyatlarla özellikle de robotik cerrahi ile böbrek kanseri ameliyatı ile mükemmel bir şekilde temizlenebilir.

Burada ki en önemli etken ameliyatı yapan üroloğun kapalı ameliyatlarda tecrübe sahibi olmasıdır. Günümüzde uluslararası robotik cerrahi firması, yüksek tecrübeye sahip robotik cerrahların becerilerini “expert” sertifikası vererek belgeliyor. Eğer robotik cerrahi ile böbrek kanseri ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, lütfen seçtiğiniz üroloğun expert sertifikasının olup olmadığını araştırın.

Bunun dışında bir diğer önemli nokta; ürologlar hastalara kapalı ameliyat önermek için böbrekteki kanseri almak yerine daha kolay olan kanserli böbreğin alınmasını önermektedir. Bu yüzden size böbreğinizin hepsinin alınması öneriliyorsa, mutlaka tecrübeli bir ürologdan ikinci bir görüş alın.

Böbrek Kanseri Olduğunuzu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Günümüzde bu kanser türünün tanısı çoğunlukla rastlantısal olarak konulur. Hastalar hastaneye genellikle başka bir nedenle başvururlar ve yapılan görüntüleme yöntemleri sonucunda böbreklerindeki kitle tespit edilir. En sık tanı koyma yöntemi ultrasonografidir. Bunun yanında ultrasonografi yapan kişiye bağlı olduğu için, eğer iyi ve deneyimli bir radyolog tarafından yapılmıyorsa, böbreğinizdeki kitlenin tanısı atlanabilir.

Bilgisayarlı tomografi veya MR, filmi çeken kişiye göre sonucu değişmediği için bu yöntemler ile kanser tanısını atlamak zordur.

Böbreğinizde Saptanan Her Kitle Kanser Midir?

Böbreğin en çok görülen iyi huylu kitleleri anjiomyolipomlardır ve bunlar çekilen filmlerle tanınabilir. Bunların dışında eğer böbrekteki bir kitle kontrast madde ile boyanıyorsa, bu kitle büyük ihtimalle (>%90) böbrek kanseridir. Bu nedenle çekilen filmlerde böbrekte bir kitle saptanırsa ve bu kitlenin radyolojik olarak tümör şüphesi varsa; bu kitle büyük ihtimalle kanserdir. Kesin tanı bu kitlenin çıkarılıp, patolojik incelemesi yapılarak konur.

Böbreğinizde Anjiyomyolipom Saptanırsa Ne Yapmanız Gerekir?

Anjiomyolipomlar böbreğin en sık görülen iyi huylu tümörüdür. Nadir görülen “epiteloid” tip anjiomyolipom dışında vücudun başka yerlerine atlama yapmazlar. Anormal yağ, kas ve damar yapılarından oluşmaktadır; eğer kitlede damar oluşumları fazla ise bu tip kitleler kanamaya eğilim gösterirler. Genellikle 4 cm üzerindeki kitleler kanama riski nedeniyle cerrahi olarak çıkarılır.

Böbrekte birden çok anjiomyolipom varsa veya anjiomyolipom kitlelerinin ameliyat ile çıkarılması teknik olarak zor ise; o zaman bu kitlelere giden damarlar anjiyo yapılarak tıkanır ve bu kitlelerin küçülmeleri hedeflenir. Böbrekte anjiomyolipomu olan hastaların mutlaka tecrübeli bir ürolog tarafından değerlendirilmeleri gerekmektedir.

böbrek kanseri tedavisi ve sağlıklı böbrek

Böbrek Kanserlerinin Tanı Anında Vücudun Diğer Yerlerine Atlayıp Atlamadığı Nasıl Anlaşılır?

Kanserli hasta tanı alırken, karın bölgesine rutin olarak kontrastlı bilgisayarlı tomografi veya MRI yapılmaktadır. Böbrek kanserlerinin en sık metastaz yaptığı (atladığı) yer akciğerler olduğu için tüm böbrek kanserli hastalara akciğer filmi veya akciğer tomografisi yapılmalıdır. Bunun dışında kanda alkalen fosfataz düzeyleri yüksek olan hastalara veya bel, kemik ağrısı olan hastalara tüm vücut kemik sintigrafisi yapılmalıdır. Nörolojik şikayetleri olan, baş ağrısı, baş dönmesi olan hastalara kranial (beyin) bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır. Böbrek kanserli hastalara rutin PET-CT taraması önerilmemektedir.

> Böbreğimde Tümör Var ve Vücudun Başka Yerlerine Yayıldığı Saptandı. Yine de Kanserli Böbreğimi Aldırmam Gerekiyor Mu?

Kanser varsa ve vücudun diğer yerlerine sıçrama yapmış olsa da, böbrekteki kanserli dokuların veya kanserli böbreğin hepsinin çıkarılması gerekir. Böbrekteki ana kanser çıkarıldığında, vücudun diğer yerlerine sıçramış kanser hücrelerinde gerileme olabilir.

> Ameliyat Dışı Tedavi Seçenekleri Var Mı?

4 cm’den küçük böbrek kitleleri için kriyoterapi (dondurmak) ve radyofrekans ablasyon (iğne ile yakarak yok etme tedavisi) uygulanabilir. Bununla birlikte bu yöntemlerle kanserin tekrarlama ihtimali ve kanserin vücut içinde canlı kalma ihtimali olduğundan bu yöntemler genel durumu ameliyat açısından riskli hastalara (çok yaşlılar) önerilmektedir.

Kriyoterapi kanseri yok etme konusunda radyofrekansa göre daha üstündür, fakat kriyoterapi işlemi ülkemizde halen yapılmamaktadır.

> Böbrekteki Kanser Vücuda Yayılmışsa Nasıl Bir Tedavi Yapmak Gerekir?

Kanser vücudunuzun diğer yerlerine yayılmışsa, ilk yapılması gereken kanserli dokuların vücuttan temizlenmesidir (ameliyat ile). Eğer vücutta tek bir yayılmış yer varsa, atlamış olan kanserli yerin çıkarılması gerekir. Bunun dışında yayılmış kanserli dokulara radyoterapi veya kemoterapi etkisizdir.

Şanslıyız ki son yıllarda böbrek kanserleri alanında önemli ilaçlar çıktı. Önümüzdeki yıllarda da bu konuda dünyada piyasaya çıkacak bir çok ilaç var. Bu ilaçların hastaların ömürlerini uzattığı yapılan bir çok çalışmada gösterildi. Bu yüzden vücuda yayılmış kanserler ürolog, onkolog ve psikiyatristlerden oluşan bir ekip tarafından tedavi edilmelidir.

> Böbrekteki Kitleler Hiçbir Şey Yapmadan Takip Edilebilir Mi?

Böbrekteki kitlelerin yıllık büyüme hızı ortalama 0,6 cm’dir. Eğer hastanın böbreğinde ki kitlesi küçükse ve hastanın genel durumu ameliyat açısından riskli veya hastanın kısa bir ömrü kalmışsa, bu durumda böbrekteki kitleler takip edilebilir. Bu durumdaki hastaların böbreklerindeki kitleye biyopsi yapılıp, eğer saldırganlığı yüksek bir kanser tespit edilirse, bu hastalara kriyoterapi (dondurma) veya radyofrekans ablasyon (iğne ile yakarak yok etme tedavisi) uygulanabilir.

> Böbrekteki Kitle Takip Süresinde Büyümedi. Bu Kitlenin Kanser Olmadığını Kabul Edebilir Miyiz?

Hayır, böbreğinizdeki kitle kanser olsa dahi boyut olarak artış göstermeyebilir. Hatta zaman içinde kanserin saldırganlık derecesi değişip, vücudun başka yerlerine sıçrama yapabilir.

Kanserin yayılmasını ve metastaz durumunu daha detaylı olarak anlattığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

> Böbrek Kanserinden Nasıl Korunabiliriz?

Günümüzde insanların neden bu hastalığa yakalandığını halen bilmiyoruz. Bununla birlikte bazı nedenlerden dolayı hastaların daha sık olarak bu hastalığa yakalandığı bilinmektedir. Bu kanserle ilişkilendirilmiş bu risk faktörlerinden uzak durmanız kanser olma ihtimalinizi azaltacaktır.

 • Sigarayı bırakmak
 • Sağlıklı kiloda kalmak
 • Spor yapmak
 • Stresten uzak kalmak
 • Tansiyonu düzenlemek
 • Zararlı kimyasallardan uzak durmak

Sosyal Medyada Paylaş