BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-19-2021
8 Dk.
40 Yaş Üstü Erkeklerin Bilmesi Gereken 20 Bilgi

40'lı yaşlarınız hayatınızın en iyi yılları olabilir. 30 yaşını geçtikten sonra hayatın ne kadar hızlı ilerlediğini bir düşünün.

Kazandığınız tüm bilgelik, tanıştığınız insanlar ve yaşadığınız deneyimler hiçbir şeyle takas edilemez. Ancak, durumun gerçekliği, hoşunuza gitse de gitmese de, yaş aldıkça vücudunuzda bazı değişiklikler olur. Örneğin hormonlarınız değişmeye başlar. Bu yüzden 20'li yaşlarda yaptığınız egzersizlerin şimdi sizi biraz daha yorduğunu fark edersiniz.

Endişe etmeyin! Çok daha iyi yıllarınız hemen ileride sizi bekliyor. O yılları mümkün olduğunca az sorunla yaşayabilmeyi istersiniz değil mi? Sağlıksız bazı alışkanlıkların yerini sağlıklı olanları ile değiştirdiğinizde bu hedefe doğru adım atmış olursunuz.

Sağlık risklerini göz önünde bulundurarak ve belirli koşulları daha iyi önlemek için bazı değişiklikler yapmak gerekir. 40'lı ve 50'li yaşlarınızın olabildiğince rahat ve sorunsuz olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha önce yine buradan müjdesini verdiğimiz "40+ Erkekler" kitabımız tamamlandı. Kitapta alanında uzman bir çok isimle birlikte çalıştık ve "40 yaşından sonra bir erkek nasıl yaşamalı, nasıl beslenmeli, nasıl spor yapmalı" gibi soruları yanıtladık.

İşte 40 yaş üstü tüm erkeklerin bilmesi gereken 20 önemli bilgi

1- Daha yüksek bir hipertansiyon riskiniz var

40'lı yaşlarda yüksek tansiyon riskiniz artar. Daha genç erkekler de hipertansiyona yakalanır ama çok düşük oranlarda. Yüksek kan basıncını önlemek amacıyla, düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinmek önemlidir. Diyetiniz de kan basıncı riskinizde rol oynar . Sodyum alımını azaltmak ve daha düşük riskle ilişkili besleyici yoğun yiyecekler tüketmek önerilir. Ek olarak, düzenli kan basıncı taramaları yaptırdığınızdan emin olun.

2- Sigarayı bırakmalısınız

sigara

Sigara kullanıyorsanız mutlaka bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Araştırmalara göre; sigarayı bırakmanın her yaşta faydaları vardır. Sigarayı bırakmak; kalp hastalığı, felç, kan damarlarının daralması, kanser, solunum sıkıntısı ve ölümcül akciğer hastalıkları riskini azaltır.

3- Prostat sorunları için daha yüksek risk altındasınız

40'lı yaşlarda, prostat bezi büyümesi veya prostat kanseri gibi prostat sorunları riskiniz artar. Erkekler yaşlandıkça, iyi huylu prostat büyümesi (BPH) sıkça görülür. BPH, erken dönemlerinde tipik olarak asemptomatiktir. Bu nedenle üroloji doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmelisiniz. BPH tedavi edilmezse, idrar sorunlarının yanı sıra daha yüksek kanser riskine neden olabilir.

İyi huylu prostat büyümesi hakkında detaylı bilgi için inceleyebilirsiniz. >> muratbinbay.com/iyi-huylu-prostat-buyumesi

4- Erektil disfonksiyon yaşayabilirsiniz

erektil disfonksiyon

Her yaştaki erkekler sertleşme sorunları yaşayabilir. Ancak 40'lı yaşlardan sonra risk önemli ölçüde artar. Araştırmalara göre; sertleşme bozukluğu erkeklerde en sık görülen cinsel sorundur. Bu durumun, zararlı madde kullanımından kalp rahatsızlığına kadar bir çok risk faktörü vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek sertleşme sorunu riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

5- Böbrek taşı riski altındasınız

Böbrek taşı riski için en yüksek yaş 30'dur. Ancak bir böbrek taşınız varsa, sonraki 5 ila 7 yıl içinde başka bir böbrek taşı oluşma riski çok daha yüksektir. Böbrek taşları ağrılı olabilir ve tekil bir nedeni olmayabilir. 

Böbrek taşı oluşumu ve tedavi seçenekleri için >> muratbinbay.com/bobrek-tasi-nedir

6- Kısırlığı önleyebilirsiniz

Doğurganlığı düşünürken yaşı akılda tutması gerekenler sadece kadınlar değildir. Erkeklerin yaşı da çiftlerin çocuk sahibi olma konusundaki yeteneklerini etkiler. Bir erkek 40 yaşını doldurduktan sonra, eşinin hamile kalması daha uzun sürer. Gelecekte bebek sahibi olma şansınızı artırabilecek yaşam tarzı ve diyet alışkanlıkları vardır. Alkol kullanımını azaltmak, doğru beslenmek ve kimyasallardan uzak kalmak birkaç örnektir. Sperm sayınıza gerçekten zarar verebilecek bu alışkanlıklardan vazgeçmek isteyebilirsiniz.

7- Kalp hastalığı riskiniz artar

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre; yaşlanma, kalpte ve kan damarlarında bazı değişikliklere neden olabilir. Arter duvarlarında biriken yağlar gibi bu değişikliklerden bazıları, büyük bir kalp hastalığı riski oluşturabilir. Kalp sağlığınız için besin değeri yüksek olan yiyecekler tüketmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve stresten uzak kalmalısınız.

8- Kellik yaşayabilirsiniz

Her saç folikülünün bir yaşam döngüsü vardır ve siz yaşlandıkça, bazı folikülleriniz ölebilir veya etkili bir şekilde çalışmayabilir. Her insanın saç uzaması yaşla birlikte yavaşlar. Genetik ve tıbbi durumlar dahil sayısız faktöre bağlı olarak, bazı insanlar saç uzamasında daha dramatik bir yavaşlama yaşar. Veya saç uzaması tamamen durur.

9- Eklem ağrısı daha olasıdır

Bazı insanlar 30'lu yaşlarında artrit yaşarken, bu durum 40'lı ve 50'li yaşlarda çok daha yaygın hale gelir. Artrit, eklemlerde oluşan iltihabik bir durumdur. İki tip artrit vardır: Eklemlerde şişme ve iltihaplanmanın neden olduğu romatoid artrit. Kıkırdak aşınması ve yırtılmasının neden olduğu osteoartrit (kireçlenme).

10- Egzersiz beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur

Neden egzersiz yapmanız gerektiğini düşündüğünüzde ilk önce beyin sağlığı akla gelmeyebilir. Ancak fiziksel aktivite bilişsel gerilemeyi önlemede büyük rol oynar. Nörologlara göre, alzheimer ve bunamayı önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri budur.

11- Süt ürünlerini kesmemelisiniz

40'lı yaşlarınızdaysanız, süt ürünlerini azaltmak yarardan çok zarar verebilir. 30 yaşına geldiğinizde kemik kütleniz zirveye ulaşır. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerini az tüketirseniz, kemiklerinize fayda sağlayabilecek kalsiyumu kaçırabilirsiniz. Bu da sizi osteoporoz ve eklem ağrısı için daha fazla risk altına sokar. Süt ayrıca, yaşlandıkça cildinizi, saçınızı ve genel ruh halinizi sağlıklı tutabilen iyi miktarda D vitamini içerir.

12- Daha sık okumalısınız

Keyifli ve doyurucu bir boş zaman aktivitesi olmanın yanı sıra, okumak sağlığınız için de gerçekten iyidir. Neurology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; okumak, bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Başka bir çalışma; okuma, bulmaca veya satranç gibi etkinliklerin alzheimer görülme olasılığının 2,5 kat azalttığını gösteriyor.

13- Uyku gerçekten önemli

Sağlığınız söz konusu olduğunda uyku çok önemlidir. Uykusuzluk, ruh sağlığınızdan kalp sağlığınıza kadar her şeyi etkiler. Yaşınız ilerledikçe, her gece yeterli miktarda uyumaya önem verin. Yaşlandıkça uyku düzeniniz doğal olarak değişecektir. Yaşlı yetişkinler, uykusuzluk, uyku apnesi ve uykudan sonra dinlenememe gibi durumlara daha yatkındır.

14- Kalp krizi belirtileri hakkında bilgi edinmelisiniz

Muhtemelen bir semptom olarak göğüs ağrısını duymuşsunuzdur, peki ya diğerleri? Kalp krizi belirtileri ilk başta kendini göstermeyebilir. Erkeklerin ve kadınların farklı semptomları vardır. Ancak dikkat etmek isteyebileceğiniz bazı şeyler nefes darlığı, mide bulantısı, kalp çarpıntısı ve terlemedir. Bunların hepsini veya bir kısmını, özellikle eşlik eden göğüs ağrısıyla birden yaşarsanız, bir doktor ile görüşmeniz için bir neden vardır.

15- Dengeli öğünler yemeye çalışmalısınız

Bu her yaş için geçerlidir, ancak yaşlandıkça beslenme daha kritik bir önem taşır. Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar gibi besinler vücudunuzun günlük işleyişi için gereklidir. Beslenme açısından dengeli öğünler yemek, bu besinlerin üçünü de içeren öğünler yemek anlamına gelir. Sağlıklı hücre büyümesini desteklemek için yeterli protein ve beyninize yardımcı olacak yağlar yemeye özen gösterin. Karbonhidratları bu diğer besinlerle eşleştirmek kan şekerinizi dengeli tutmanıza yardımcı olur.

16- Diş ipi kullanın

Diş eti hastalığı en sık 30'lu ve 40'lı yaşlarındaki kişilerde görülür. Kanıtlar biraz zayıf olsa da, bazı araştırmalar diş ipinin bu riski azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

17- Görüşünüz kötüleşebilir

Bazı insanlar yaşlandıkça görüş kalitesinde bir düşüş fark edebilir. Yaşa bağlı görme şikayetleri, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), katarakt, diyabetik retinopati, kuru göz, glokom ve az görmedir. Tüm bunlar bir göz muayenesi ile erken yakalanabilir. 50'ye yaklaştığınızda, kontrol ettirmek için bir göz doktoruna görünmeyi düşünün.

18- İnme riskiniz daha yüksek

Bazı araştırmalara göre 45 yaşını doldurduktan sonra inme riskiniz artar ve her on yılda iki katına çıkar. İnme riskinizi azaltmak için, düzenli egzersiz yapmak ve besleyici bir diyet uygulamak gibi alışkanlıkları sürdürün.

19- Stresi sınırlamak önemlidir

Rutininize bir tür stres atma veya stres yönetimi taktiği eklemeyi düşünün. Stres, zamanla zayıflatıcı etkilere sahip olabilir ve bu da kalp rahatsızlıkları ve diğer sağlık sorunları riskiyle sonuçlanır. Uzun vadeli stres diyabet, yüksek tansiyon, depresyon ve anksiyeteye katkıda bulunabilir.

20- Antioksidanlar önemlidir

Yaşlanmayla gelen olumsuz sağlık etkilerini önlemede antioksidanlar en büyük müttefiklerinizdir. Diyetinize antioksidanlar ekleyerek kanser ve diğer hastalıkların önlenmesi desteklenebilir. Bu bileşikler sağlıklı hücreleri korur ve destekler. Birçok meyve ve sebze antioksidan bakımından zengin yiyeceklerdir.

Yorumlar ve Sorular