BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-19-2021
2 Dk.
Kadınlarda İdrarda Kan Görülmesi

Kadınlarda idrarda kan görülmesi, erkeklere göre daha sık görülmektedir ve bunun kadınlara özgü sebepleri vardır. İdrarda kan görülmesi durumuna hematüri denir.

İdrarda kan görülmesi durumu farklı sağlık sorunlarının belirtisi olarak görülür. Çoğunlukla böbrek ve mesane hastalıkları ile ilişkili olarak görülür. Enfeksiyonlar ve böbrek taşları da idrardan kan gelmesine neden olabilir.

Hematüri hakkında detaylı bilgi alın >> muratbinbay.com/hematuri

Kadınlarda İdrarda Kan Görülmesi Nedenleri

Kadınlarda idrarda kan görülmesi; böbrekleri, mesaneyi ve üreterleri içeren idrar yollarının bir kısmı hasara uğradığında veya tahriş olduğunda oluşabilir.

Ancak, idrarda görünen kan her zaman idrar yolundan gelmez. Kadınlarda, vajina, serviks veya uterustan idrarda kan görünebilir ve bu da hematürinin yanlış teşhisine sebebiyet verir.

Hematüri tipleri şunlardır:

 • Bir kişinin idrarında kan görebildiği brüt hematüri durumunda idrar pembe, kırmızı veya kahverengi olarak görülebilir.
 • İdrarın gözle görünmeyen kan miktarları içerdiği mikroskobik hematüri durumunda gözle görülemeyen kan hücreleri üroloji testleri sırasında tespit edilebilir.

Kadınlarda idrarda kan görülmesinin nedenleri arasında şunlar olabilir:

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bayanlar, üretralarının yeri nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları gelişimi için daha yüksek bir risk taşır.

Bağırsaklardaki bakteriler üretraya girdiğinde, idrarı vücuttan taşıyan tüp UTI'leri meydana getirir. Enfeksiyon üretrayı dolaşabilir ve üreterlere, böbreklere veya mesaneye bulaşabilir.

Bir idrar yolu enfeksiyonu, insanların sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı hissetmelerine neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun diğer semptomları şunları içerebilir:

 • ağrılı idrara çıkma
 • bulutlu veya pis kokulu idrar
 • idrarda kan
 • bel, karın veya pelvik bölgede basınç veya ağrı

Mesane ve Böbrek Taşları

Aşırı mineraller mesanede ve böbreklerde sert tortular veya taşlar oluşturabilir.

Taşlar, idrar yolunu ve ilgili organların astarlarını yırtabilir veya çizebilir. Buralardan gelen kan idrarla karışarak brüt veya mikroskobik hematüri ile sonuçlanabilir.

İdrar yolundaki taşlar, aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

 • pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
 • sık idrara çıkma
 • idrar kaçırma veya istemsiz idrara çıkma
 • ağrılı idrara çıkma
 • bulutlu veya pis kokulu idrar

Kanser

Enfeksiyonlardan ve taşlardan daha az yaygın olmasına rağmen, böbrek veya mesanenin kanseri de hematüriye neden olabilir.

İdrarda kan görülmesi durumu her gün yaşanmayabilir. Yani bir gün kan görülebilir ve ertesi gün idrar temiz görünür. Bir doktora başvurmadan önce kanın tekrar görünmesi beklememelidir.

Mesane kanseri bir kişinin az ya da çok sık idrara çıkmasına neden olabilir. Böbrek kanseri, genellikle hastanın idrar yapma alışkanlığını etkilemez, ancak bel ağrısına neden olabilir.

Yorumlar ve Sorular
Randevu Al