BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-19-2021
4 Dk.
Kegel Egzersizleri: Pelvik Taban Egzersizleri

Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapılır. Pelvik taban kasları, tuvalette otururken idrar akışı sırasında bu akışı durdurmak için kullandığınız kas grubudur. 

Kegel Egzersizleri Nelerdir?

Kegel egzersizleri (diğer adıyla pelvik taban egzersizleri) sadece idrarınızın sızmasını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz. Bu kasları güçlendirmek, idrar sızıntısının önlenmesine, yanlışlıkla gaz veya dışkı geçişinin önlenmesine ve hatta orgazmı iyileştirmeye yardımcı olur. Bu kasları 'zinde' tutmak rahminizin, mesanenizin ve bağırsağınızın vajinaya doğru sarkmasını önlemeye yardımcı olur.

Pelvik Organ Sarkması Nedir?

Pelvis olarak isimlendirelen, karın içi ile leğen kemiği arasındaki boşlukta bulunan rahim, mesane ve bağrısaklar aşağı doğru sarkabilir. Bu duruma pelvik organ sarkması denir. Pelvik organ sarkması yaşarsanız, idrarınız ve dışkınızda sızıntı yaşanabilir. Vajinanızdaki cinsel duyarlılığı da kaybedebilirsiniz.

Pelvik Organ Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Pelvik tabanınızın kaslarına baskı uygulayan ve zayıflamalarına neden olan herhangi bir sağlık durumu, pelvik organ sarkmasına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Hamilelik ve normal yollardan çocuk doğumu.
 • Fazla kilolu olmak.
 • Pelvik bölgenizden bir ameliyat geçirmiş olmak (sezaryen dahil).
 • Genetik bazı özellikler.
 • Doğal yaşlanma süreci. (pelvik tabanınızın kasları ile rektum ve anüsteki kaslar yaşla birlikte doğal olarak zayıflar)
 • Sık sık hapşırma, öksürme, gülme nöbetleri.
 • Bazı egzersizler. (özellikle atlama, koşma ve diğer 'sarsıcı' egzersizler; fazla ağırlık kaldırma)

Pelvik Taban Kaslarının Konumu

Pelvik taban kaslarınız, vücudunuzun önündeki kasık kemiğinizden arkadaki kuyruk kemiğinize (omurganızın sonu) uzanan bir grup kastır.

Pelvik taban kaslarınızı bulmak oldukça basittir. Tuvalette otururken idrarınızın akışını durdurmayı deneyin. Bunu denerken bacak aranızda kasıldığını hissettiğiniz kaslar pelvik taban kaslarınızdır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizlerini kaldır-tut hareketleri yaparak ve ardından pelvik taban kaslarınızı gevşeterek gerçekleştirirsiniz. Kısa bir süre içinde az sayıda egzersiz yaparak başlayın, ardından hem süreyi hem de her 'seansta' yaptığınız egzersiz sayısını kademeli olarak artırın. Günde en az iki seans egzersiz yapmalısınız.

Üç saniye kaldırıp tutarak başlayın, ardından üç saniye gevşeyin. Bunu arka arkaya 10 kez tekrarlayın - bu bir set olacaktır. (başlangıç için 10 kez yapmak çok fazlaysa, bu sayıyı azaltın) Bu egzersiz grubunu günde en az iki kez yapın. Zamanla tüm bu sayıları artırın. 

Örneğin, üç saniye tutup üç saniye dinlenmek yerine, her birini dört saniye, ardından her birini beş saniyeye kadar tutun ve gevşetin. Son olarak, bu egzersizlerin sayısını günde iki kez yapmaktan günde üç defa yapmak için de artırabilirsiniz.

Biofeedback Ve Diğer Teknikler

Kegel egzersizlerini yapmakta sorun yaşıyorsanız, iki teknik size yardımcı olabilir: biofeedback eğitimi ve pelvik taban kaslarınızın elektrikle uyarılması. Biofeedback, doğru kasların sıkılıp sıkılmadığını belirlemeye yardımcı olmak için yapılır. Elektriksel stimülasyon (NMES), düzgün bir şekilde yapılmış bir Kegel egzersizinin nasıl hissettirmesi gerektiğini gösterir.

Biofeedback eğitimi (bir sağlık uzmanı tarafından yapılır) vajinaya bir sonda yerleştirilmesini içerir. Bir Kegel egzersizi yapma talimatı verildiğinde, bir monitör doğru kasların sıkılıp sıkılmadığını gösterir.

Elektriksel uyarı ile pelvik taban kaslarına küçük, ağrısız bir elektrik akımı ile dokunulur. Bu, bu kasların sıkışmasına neden olur. Bu his, bir Kegel kas egzersizinin doğru yapıldığında nasıl hissedilmesi gerektiğini taklit eder.

Kegel egzersizi ipuçları

 • Kegel egzersizlerini uzanarak veya otururken veya ayakta yapabilirsiniz. Pelvik kaslarınız zayıfsa, önce uzanarak yapmak isteyebilirsiniz.
 • Başlarken, yalnızca sizin için oldukça kolay olan sayıda Kegel egzersizi yapın (örneğin, günde iki kez üç saniye süreyle beş Kegel). Güç ve dayanıklılık kazandıkça bu sayıları yavaşça artırın.
 • Egzersizleri yaparken nefesinizi tutmayın. Ayrıca, iç uyluk, sırt, kalça veya midenizin kaslarını aşağı indirmemeye veya sıkıştırmamaya dikkat edin. Bu kasları sıkmak, egzersizi doğru yapmadığınız anlamına gelir.

Çoğu kadın, bir Kegel egzersiz rutinine başladıktan ve buna bağlı kaldıktan sonraki 12 hafta içinde daha az idrar kaçağı fark ettiklerini söylüyor.

Kegel Egzersizlerinin Erkekler İçin De Yararlı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Bu doğru. Belirli sağlık ve cinsel sağlık sorunları olan erkekler de Kegel egzersizlerinden yararlanabilir. Erkekler de şu durumları iyileştirmek için egzersiz uygulayabilir:

 • İnkontinansı (idrar kaçırma) iyileştirmeye yardımcı olmak.
 • Prostatit ve iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ortaya çıkan prostat ağrısı ve şişliğinin yönetilmesine yardımcı olmak.
 • Daha fazla boşalma kontrolü ve daha iyi orgazm hissi ile cinsel hazzı artırmak.
Yorumlar ve Sorular
Seher
1 yıl önce
Merhaba ben 20 yaşındayım be ikitane çocuğum var vajinamda bir sarkma his etim ve belim birde karnım çok ağrıyordu doktora gittim muayene eti bağırsak ve mesane sarkması dedi. Seni ameliyat etsek çocuk olmaz dedi bende yaşın küçük dedi sadece kegel egzersizleri iyi gelir dedi yani çok korkuyorum ameliyattan yani mesanenin çocuk olmamasıyla ne ilgisi var onu merak ediyorum bide bana yardımcı olursanız sevinirim çok zor durumdayım belim ve karnım ağrıyor yürüyemiyorum lütfen bana bir akıl verin teşekkürler.
Cevapla
Prof. Dr. Murat Binbay
1 yıl önce
Merhaba. Mesane sarkması ameliyatının doğurganlık üzerinde her hangi bir etkisi yoktur. Ama ileri tetkik tedavi için muayene etmeden yorum yapmak doğru olmaz. Randevu alarak muayeneye gelmenizi tavsiye ederim.