BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
04-19-2021
2 Dk.
Su İle Prostat Ameliyatı Nedir?

Su ile prostat ameliyatı temelinde elektrik ve lazer enerjisi yerine hızlandırılmış su enerjisinin kullanımına dayanır. Odaklanmış su enerjisi ile prostatın büyüyen kısımları parçalanır.

Prostat bezi yaş ile büyür ve erkeklerin bir kısmında işeme problemlerine neden olabilir. İlaç tedavisi ile işeme şikayetleri düzelmeyen BPH hastalarına ameliyat önerilir. Günümüzde iyi huylu prostat büyümesi için ameliyatlar penis ucundaki işeme kanalından girilerek laparoskopik olarak yapılmaktadır. Açık ameliyatlar çoktan tarih sayfalarındaki yerini almıştır.

Kapalı (laparoskopik) prostat ameliyatlarında prostata içeriden ulaşılmakta ve işeme kanalını kapatan prostat parçaları elektrik enerjisi (koter) veya lazer enerjisi kullanılarak kesilmekte veya buharlaştırılmaktadır.

Isı kaynaklı enerjilerin kullanılması, ameliyat sonrası hastaların uzun süre idrar varmış hissine kapılmalarına ve cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu ameliyatların başarısı yapan cerrahın yeteneğine bağlıdır ve ameliyat süresi prostat büyüklüğüne göre 1 saat ile 3 saat arasında değişmektedir.

Su ile Prostat Ameliyatı

Son yıllarda robotik sistem teknolojisi kullanarak, su ile prostat ameliyatı yapılması işlemine başlandı. Bu ameliyatlarda prostatı kesmek için elektrik/lazer gibi ısı enerjisi değil, hızlandırılmış su enerjisi kullanılmaktadır.

Bunu araba yıkama için kullanılan su makinalarına benzetebilirsiniz; tabii ki kullanılan suyun basıncı çok daha fazladır. Isı enerjisi kullanılmadığı için ameliyat sonrası hastaların cinsel fonksiyonları standart ameliyatlara göre çok daha az oranda etkilenir (özellikle boşalma fonksiyonları). Ameliyat sonrası hastalar daha az oranda idrar varmış gibi hisseder.

Bu ameliyatın üstün özelliklerden biri de ameliyat süresidir. Prostat büyüklüğü ne kadar olursa olsun, ameliyat yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Ultrasonografi altında kesilmesi planlanan prostat dokuları işaretlendikten sonra robotik sistem kendi kendine ameliyatı yapmaktadır. Hastaların sondası ameliyattan bir gün sonra çekilmekte ve hasta hastaneden taburcu edilmektedir.

Su ile Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Su ile prostat ameliyatı yaparken hastaya spinal anestezi (belden aşağı anestezi) verilir. Sonra makattan ultrason probu yerleştirilir. Prostat ultrason altında görüntülenir. Daha sonra işeme kanalından sistoskop ile girilir. İdrar kanallarında herhangi bir darlık olmadığından emin olunur.

Robotik sistem işeme kanalından girilen sistoskopa bağlanır. Kesilmesi amaçlanan prostat kısmı ultrason üzerinde çizilir. Düğmeye basıldıktan sonra 10 dakika içerisinde robotik sistem ameliyatı tamamlar. İşlemin sonunda hastaya bir sonda takılır.

Su İle Prostat Ameliyatı Avantajları

> Su ile prostat ameliyatı ile 50 -150 gram arası prostatlar; elektrikle yapılan kapalı ameliyatlara göre daha etkili bir şekilde tedavi edilir.
> Ameliyat süresi ve anestezi süresi daha kısadır.
> Cinsel fonksiyonlar suyla prostat ameliyatı ile daha az etkilenir.
> Elektrik (Koter) kullanılmadığı için kanama elektrikle yapılan ameliyatlara göre daha fazladır.

  Su İle Prostat Ameliyatı Elektrikle Prostat Ameliyatı (TUR-P)
  Operasyon süresi 10 dakika 90 dakika
  Ameliyatta kullanılan sıvı miktarı 5.2 Lt 13.5 Lt
  Kanama 1.9 g/dl 1 g/dl
  Tekrar ameliyat gereksinimi <%1 <%1
  Hastanede kalış süresi 1.4 gün 1.4 gün
  Ameliyat sonrası cinsel boşalma fonksiyon kaybı %10 %36
  Ameliyat sonrası işeme şikayeti IPSS te 17 puan azalma IPSS te 15 puan azalma

 

Yorumlar ve Sorular