BİNBAY TV
0(530) 100 90 85
Kaptan Paşa, Piyalepaşa Blv. No:34385, 34290 Şişli/İstanbul
10-21-2021
5 Dk.
Kanserden Korunmanın Yolları

Ürolojik kanserler pek çok farklı organda oluşabilir. Prostat, mesane, böbrekler ve testisler gibi. Bu hastalıklar arasında en sık gördüğümüz kanser prostat kanseridir. 

Kanserden korunma konusunda endişeli misiniz? Ürolojik kanser türlerine yakalanma risklerinin nasıl azaltılacağına dair pek çok çalışma ve öneri var. Kansere yakalanma riskini azaltabilecek birkaç sabit ve kanıtlanmış çalışma vardır. Ancak ne yazık ki, genetik bir bileşen varsa hastalığı kesinlikle önlemenin bir yolu yoktur.

Tüm kanserlerin aynı olmadığını ve her kanser türünün genellikle genetik yatkınlık riskinden doğduğunu anlamak önemlidir. Kansere neden olan risk faktörlerini daha iyi tanımlamak için çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Mesane Kanserinden Korunmanın Yolları

Mesane kanserini kesin olarak önlemenin bir yolu yoktur. Irk, cinsiyet, yaş gibi bazı müdahale edilemez risk faktörleri vardır. Ancak riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek yapabileceğiniz şeyler olabilir.

Bilinen herhangi bir takviye yada vitaminin mesane kanseri önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanamamıştır.

Sigarayı Bırakın: Sigara tüketiminin tüm mesane kanseri vakalarının %50’sine sebep olduğu tahmin edilmektedir.

Kimyasallardan Kaçının: Bazı kimyasalları kullanan endüstrilerde çalışanlar daha yüksek mesane kanseri riskine sahiptir. Kauçuk, deri, baskı malzemeleri, tekstil ve boya endüstrileri bunlara örnektir. Buralarda çalışanların iş güvenliği uygulamalarını sıkı sıkıya uyması gerekir.

Bolca Sıvı Tüketin: Bol miktarda sıvı (çoğunlukla su) alımının mesane kanseri oluşumunu önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bolca Sebze ve Meyve Yiyin: Bazı araştırmalar meyve ve sebze tüketiminin mesane kanserinden korunma konusunda yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Mesane Kanseri Hakkında >> Mesane Kanseri

Böbrek Kanserinden Korunmanın Yolları

Böbrek kanseri bazen genetik bir yatkınlıkla ilişkilidir, ancak sıklıkla sigaraya ve şu anda bilinmeyen diğer risk faktörlerine atfedilebilir.

Böbrek kanserinden korunmak için belirli yönergeleri izlemenizi önerir. Böbrek sağlığını iyi seviyede tutmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekecektir.

Sigarayı Bırakın: Sigara içmek böbrek kanseri geliştirme riskini artırır. Sağlıklı böbrekler için öncelikle sigara tüketimini bırakmalısınız.

Kilonuzu Düzenleyin: Fazla kilo böbrek kanserine yakalanma riski doğurabilir. Fazla kilolar, insülin gibi hormonlarda değişikliklere yol açarak kan şekeri seviyelerinin yükselmesine ve böbreklerin zarar görmesine neden olur. 

Kilo vermenin veya sağlıklı bir kiloyu korumanın en iyi yolu meyve, sebze ve kepekli tahıllar bakımından zengin bir diyete uymaktır. Gün içinde minimum 30 dakika olacak şekilde egzersiz yapmak da zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Tansiyonunuzu Dengeli Tutun: Hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyon, böbrek kanseri riskini artırabilir. Böbrek kanserinden korunmak için tansiyon kontrolü yapmanın bir yolu, diyet ve egzersiz yoluyla sağlıklı bir kiloyu korumaktır.

Kimyasallardan Kaçının: Asbest ve kadmiyum gibi endüstriyel minerallere ve kimyasallara maruz kalmak böbrek kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir. Kanserden korunmak için bu tür kimyasallardan kaçınılması önerilir.

Böbreklerinize İyi Bakın: Genel böbrek sağlığı kötü olan kişilerde böbrek kanseri riski daha yüksektir.

Böbrek Kanseri Hakkında >> Böbrek Kanseri

Prostat Kanserinden Korunmanın Yolları

Prostat kanseri zaman zaman yüksek yağlı bir diyete bağlanmıştır. Prostat kanserinin yaklaşık %15 ila %20'si genetik yatkınlıkla ilişkili olabilir.

Prostat kanseri riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, prostat kanserinin önlenmesi ilginizi çekebilir.

Şu bilinmelidir ki, prostat kanseri bir “yaşlanma hastalığıdır”. Yaşlandıkça, prostatınızda kanser oluşma riskiniz artar.

Prostat kanseri oluşumunda ırk ve genetik de önemli bir rol oynamaktadır. Babanız, erkek kardeşiniz veya birden fazla akrabanızda prostat kanseri varsa, sizin de olma olasılığınız daha yüksektir.

Bu risk faktörlerine sahipseniz prostat kanserini önlemek zor olabilir. Ancak erken tanı, kansere yakalanmanız durumunda mümkün olan en kısa sürede kanserin tedavi edilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Sağlıklı Beslenin: Alışılmış bir kötü beslenme rutini kişide kanser oluşumuna yol açabilir. Yaş, ırk veya genetik nedeniyle zaten yüksek risk altında olanlar bile, sağlıklı diyetler ve yaşam tarzları benimseyerek prostat kanseri geliştirme olasılıklarını azaltabilir.

Prostat kanserinden korunmak için;

  • Yağ alımını azaltın
  • Daha fazla meyve sebze tüketin
  • Yeşil çay tüketin
  • Soya
  • Fazla kızartılmış etten kaçının

Kilonuzu Dengeli Seviyede Tutun: Obezite, daha agresif prostat kanseri gelişimi için bir risk faktörü olabilir. Yaşlandıkça sağlıklı bir kiloyu korumak, kanser ve diğer birçok sağlık sorunu riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Egzersiz Yapın: Egzersiz, sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olmanın yanı sıra vücuttaki iltihabı azaltabilir, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir. Bunların tümü kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Sigarayı Bırakın: Sigarayı bırakmak, kanser riskinizi azaltmak da dahil olmak üzere sağlığınızı birçok yönden iyileştirir. 

D Vitamini Alın: D vitamini prostat kanserinden korunmak için yardımcı olabilir. Güneş kolay erişilebilir bir D vitamini kaynağı olduğundan, her gün 10 dakika güneşe maruz kalınması önerilir.

Cinsel Rutininizi Kontrol Edin: İki farklı çalışma, daha yüksek boşalma sıklığına sahip erkeklerin prostat kanseri riski konusunda üçte iki oranında şanslı olduğunu gösteriyor. Kanıtlanmamış çalışmalara göre, boşalmanın vücuttaki toksinleri ve iltihaplanmaya neden olabilecek diğer maddeleri temizlediği öne sürülüyor.

Prostat Kanseri Hakkında >> Prostat Kanseri

Testis Kanserinden Korunmanın Yolları

Testis kanseri vakalarının büyük kısmında bilinen hiçbir risk faktörü yoktur. Bebeklikten kalan inmemiş testis, beyaz ırk ve ailede hastalık öyküsü gibi bilinen bazı risk faktörleri önlenemez.

İnmemiş testis vakalarında kriptorşidizmin düzeltilmesi önerilir. Böylece çocuğun ileride testis kanserine yakalanma riski azaltılmış olur.

Testis kanserinden korunmak için belirgin öneriler listelemek mümkün değil. Ancak ayda bir kez kendi kendine testis muayenesi yapmak testis kanserini tespit etmeye yarar. Böylece erken dönemde tedaviye başlanabilir.

Testis Kanseri Hakkında >> Testis Kanseri

Sonuç

Sağlık bilincine sahip bireyler olarak yapabileceğimiz en iyi şey sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, sigara içmekten kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, meyve ve sebze açısından zengin bir şekilde beslenmek. 

Kanser oluşumunda genetik ve aile öykünüz varsa, kanserin erken teşhisi için sık sık muayene olun.

Yorumlar ve Sorular
Ömer TOMBUL
2 yıl önce
Hocam bizi bilgilendirdiniz çok tşk ederim 1- sigarayı bırak 2- spor (her gün bir saat3- yediğine içtiğine dikkat et- alkol alma-sebze, meyve bol ye bide 2 lt sıvı her gün dorumu anladım işin özeti bu - sonrası Allah kerim😂✋
Cevapla