0530 100 90 85

Ürolojik laparoskopik cerrahi, ameliyat olan hastanın vücudunda kesik oluşturmadan küçük deliklerden girilerek yapılan ameliyat prosedürüdür. Yüksek çözünürlüklü kamera yardımı ile laparoskopik port yerlerinden girilir ve ameliyat gerçekleştirilir.

Ürolojik laparoskopik cerrahi uygulamalarında; böbrek, prostat, üreter ile böbreküstü bezi üzerindeki ameliyatlar başarı ile gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sırasında kullanılan kamera sayesinde karın içinde yer alan organların görüntüsü yüksek çözünürlüklü şekilde ekrana yansıtılır. Büyütülmüş görüntüyü ameliyathanedeki tüm doktor ve hemşireler görebilir. Bu kamera, organları yaklaşık 10-15 kat daha fazla büyümüş halde gösterir.

Laparoskopi sırasında hastanın vücudunua 3-5 adet delik açılır. Açılan deliklerden bir tanesi kamera içindir, diğerleri cerrahi aletler içindir.

Hekim bu deliklerden vücut içine uzattığı aletler yardımı ile ameliyatı gerçekleştirir.

Laparoskopi ile yapılan ameliyatlarda hasta anestezi ile uyutulur. Ameliyatın süresi konusunda yorum yapmak zordur. Çünkü laparoskopinin hangi amaçla yapıldığına ve hastanın sağlık sorununun ağırlığına göre bu süre değişebilir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları

Laparoskopi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda klasik açık cerrahiye kıyasla bir çok fayda ve avantaj bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yüksek çözünürlüklü kamera ile net görüntü ve hatasız işlem şansı
 • Ameliyat sonrasında daha az ağrı hissedilmesi
 • Erken iyileşme ve erken taburcu şansı
 • Günlük rutine daha hızlı dönüş şansı (2-3 gün içerisinde günlük rutine dönülebilir)
 • Kesi miktarı az olduğu için daha az enfeksiyon riski
 • Çok daha iyi kozmetik sonuçlar
 • Spor yapan hastalar için daha az performans kaybı görülmesi
 • Ameliyat yeri fıtıklarının önlenmesi

Üroloji’de Laparoskopik Cerrahi Kullanımı

Ürolokij laparoskopik cerrahi, ürolojik hastalıkların cerrahi yöntemle yapılan tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bir çok farklı alanda uygulanma şansı olan laparoskopik cerrahinin üroloji alanında uygulandığı hastalıkları şöyle listeleyebiliriz:

 • Böbrek kanseri ameliyatları
 • Faal çalışamayan (atrofik) böbreğin çıkartılması
 • Böbrek kistinin alınması
 • Böbrekte UPJ darlığının düzeltilmesi
 • Böbreküstü bezi için yapılan ameliyatlar
 • Üreter içerisindeki operasyonlar
 • Lenf dokularının doğrudan çıkartılması

Böbrek Kanserinde Laparoskopi Uygulaması

Börek kanseri tedavisinde laparoskopi ameliyatı çok uzun zamandır aktif ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Laparoskopik ameliyatlar, açık cerrahiye göre ciddi bir alternatif olmuş durumdadır.

Büyümüş böbrek tümörleri ve böbrek damarlarına ana toplardamar alanına invazyon göstermiş kanserlerde laparoskopik cerrahi çok büyük başarılar sağlayarak uygulanmaktadır.

Böbrek tümörü cerrahisinde kullanılan standart laparoskopi uygulamasında tamamen teknolojik aletler kullanılarak operasyon gerçekleştirilir. El yardımlı laparoskopi uygulamasında ise cerrah elini el portundan hastanın içine sokarak ameliyatı gerçekleştirir.

Kapalı cerrahide bazen dezavantaj olarak görülen cerrahın dokunamama durumu el yardımlı laparoskopi uygulamasında ortadan kalkmaktadır.

Aşağıdaki videoda gördüğünüz hamile hastamızın böbreğindeki tümörün laparoskopik ameliyat yardımı ile sorunsuz şekilde alınmasını sağlamıştık.

Biz kapalı ameliyatlarımızda daha çok el yardımlı laparoskopik operasyonları uygulamayı tercih ediyoruz. El portu, normal laparoskopik portlarda olduğu gibi 1 cm’lik bir ensizyon yerine 5-6 cm’lik bir ensizyon yapmayı gerektirir. Ancak yapılan bu ensizyondan daha sonra böbreğin dışarı çıkarılması mümkün olmaktadır.

Standart laparoskopi tipteki ameliyatlarda ve robotik yöntemle gerçekleştirilen böbre kanseri ameliyatlarında (nefrektomi) böbreğin alınması durumu olacaksa yeni bir kesi açılır ve böbrek alınır. 

Standart ve el yardımlı laparoskopik ameliyatlar arasında; hastanın estetik sonuçları ve postoperatif ağrı şikâyeti konusunda bir fark bulunmamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş