ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Erkeklerde sertleşme sorunu, penisin sertliğini devam ettirememesi, cinsel aktivite esnasında penisin yeterli düzeyde sertliğe ulaşamaması ya da meydana gelen sertliğin yeterince sürdürülememesi problemidir. Bu durum ciddi düzeyde ise erkeklerin cinsel hayatını olumsuz etkilemektedir.

Sertleşememe sorunu halk içerisinde “iktidarsızlık” olarak ifade edilmektedir.  Problemin bir sertleşme rahatsızlığı minimum 6 ay süreyle devamlılık göstermesi gerekmektedir. Bu rahatsızlık bazen cinsel ilişki esnasında, bazen de mastürbasyon sırasında gözlenmektedir.

Erkeklerde görülen sertleşme problemi; ilişki esnasında penisin hiç sertlik kazanmaması, yeterli sertliğe yakalayamaması ya da vajina içindeyken aniden sönmesi biçiminde karşılaşılmaktadır.

Erkeklerde sertleşme sorunu, tıp literatürü içerisinde ‘erektil disfonksiyon’ haricinde 'impotans' (empotans) ya da ‘ereksiyon problemi’ şeklide de bilinmektedir.

Yaş faktörü, sertleşme sorunu bulunan bireylerde önemli bir yerdedir. Özellikle de 40 yaşını geçmiş olan erkeklerde bu sorunun görülme sıklığı da çoğalmaktadır.

Ereksiyon, sağlıklı bir erkek cinsel organının sinir sisteminde gerçekleşen doğal bir refleksidir. Organın anatomik yapısında ya da sinir sisteminde yaşanan aksaklıkta refleks zarara uğrarsa eğer bu sertleşme durumu zarar görebilmektedir.

Penisin Normal Sertliği Nasıl Olmalı?

Cinsel ilişki esnasında penisin vajina içerisinde kıvrılmadan, rahat bir biçimde içeri girmesi ve boşalma anına dek sertliğini koruması gerekmektedir. Eğer ki penis vajina içine girerken kıvrılırsa eğer, sertliğin oluşmadığı görülmektedir.

Sertleşme Sorunu Çeşitleri

Erkeklerde görülen sertleşme problemleri sürekli olabileceği gibi daha sonradan da ortaya çıkmış olabilir. Ya da belli bir kişiye özel olarak olabileceği gibi tüm bireylere karşı da olabilir. Diğer yandan da fiziksel ya da psikolojik kaynaklı da olabilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu tedavisinde ilaç kullanmanın dışında ameliyata kadar çok farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Hastaya uygun olan çözüm yöntemi doktor muayenesi sonrasında belirlenmektedir. Bunlar;

  1. Ağızdan Alınan İlaçlar: Kan akışını düzenleyerek penise ereksiyon sağlar.
  2. Vakum Cihazları: Kanın penis içerisinde belli bir süre durmasını sağlar.
  3. Enjeksiyonlar: Penise enjeksiyon yöntemiyle ilaç verilerek ereksiyon sağlanır.
  4. Intrauretral Destekleyiciler: İdrar kanalı içerisine destekleyici özellikte ilaç materyali eklenir.
  5. Penil Protezlerdir: Diğer tedavi yöntemlerinin sonuç vermediği durumlarda protez yöntemi uygulanmaktadır.
  6. Powersonic Sertleşme Tedavisi: Sonik performans tedavisi olarak da bilinen bu teknolojide düşük yoğunluklu, yüksek frekanslı ses dalgaları ile penise giden damarları engelleyen plaklar yok edilir.

Sosyal Medyada Paylaş