0530 100 90 85
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma sık görülen bir yan etkidir. Bu yan etki genellikle kısa bir zamanda sona ermektedir. Geçici idrar kaçırma (inkontinans), idrarın serbest bırakılmasını kontrol eden sfinkter kaslarındaki bozulma veya rahatsızlığın sonucudur. Bu inkontinans türü, genellikle doğum sonrası kadınların yaşadığı stres inkontinansına benzer. Prostat kanseri ameliyatından sonra asıl amaç hızlıca iyileşmek, mesane üzerinde tam kontrol sahibi olmak ve tekrar cinsel olarak aktif hale gelmektir.

Üriner İnkontinans                                                         

Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma (inkontinans); idrarınızı kontrol edemeyerek sızıntı yaşayabileceğiniz bir yan etkidir. Farklı inkontinans seviyeleri vardır. İnkontinanslı olmak sizi yalnızca fiziksel değil, duygusal ve sosyal olarak da etkileyebilir. Üç ana inkontinans türü vardır:

  • Stresten dolayı idrar kaçıran erkekler öksürürken, gülerken, hapşırırken veya egzersiz yaparken idrar kaçırabilir. Stres inkontinansı, prostat ameliyatından sonra idrar kaçırmanın en sık görülen tiptir. Genellikle idrarı mesanede tutan mesane sfinkteri ile ilgili problemlerden kaynaklanır. Prostat kanseri tedavileri, bu kapağı oluşturan kaslara veya kasların çalışmasını sağlayan sinirlere zarar verebilir.
  • Taşma inkontinansı olan erkekler mesanelerini boşaltmakta zorlanırlar. İdrar yapmak çok uzun sürecektir. İdrar kaçırma genellikle mesane çıkışının skar dokusu ile tıkanması veya daralması sonucu oluşur.
  • Dürtü inkontinansı olan erkeklerde ani idrara çıkma ihtiyacı vardır. Bu, mesane idrarla dolarken gerilmeye karşı çok hassas olduğunda meydana gelir.

Nadiren ameliyattan sonra erkekler idrarlarını kontrol etme yeteneğini kaybeder. Buna sürekli idrar kaçırma denir.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri ameliyatı sonrası idrar kaçırma olası bir yan etkidir. Prostat tedavilerinde asıl önemli olan; dokunun kanserli olup olmadığı ve tedavi olarak seçilmesi gerekli olan yöntemlerdir. Ameliyat sonrası bu yan etkiye sebep olarak şunları söylenebilir;

  • Hastanın yaşı
  • Prostatın boyutu
  • Hastanın daha önceden geçirmiş olduğu ameliyatlar

Prostat Ameliyatından Sonra İdrar Kaçırma Ne Kadar Sürer ?

Ameliyattan sonra yaşadığınız inkontinansın, mesanenin tamamen boşaltılmasını içermediğinden emin olabilirsiniz. Aksine, çoğu insanın yaşadığı kısa süreli inkontinans, hafif damla veya sızıntıdan daha fazladır. Bu genellikle yorucu aktivite sırasında olur ve hapşırdığınızda, öksürürken veya gülerken bile ortaya çıkabilir.

robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatı sonrası idrar kaçırma

Ameliyat öncesi normal kontinans yaşayan hastalar ameliyattan sonraki 12-13 ay içinde tekrar normal şekilde idrar kontrolünü sağlamalıdırlar. Hiçbir zaman% 100 garanti yoktur, ancak her cerrah elinden gelenin en iyisini yapar ve bugün mevcut olan ileri teknoloji tedavi yöntemleri ile başarı oranları artmaktadır.

Robotik Cerrahi ile Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Oranı Nedir ?

Robotik cerrahi ile prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma diğer yöntemlere göre çok daha az olur (%5) ve hastalar ameliyat sonrası daha erken dönemde idrarlarını tutmaya başlarlar.

Ameliyat Sonrası İdrar Kaçırmaya Nasıl Bir Tedavi Uygulanabilir ?

Üriner İnkontinans'a tedavi olarak idrarı tutan kasların güçlendirilmesi ve buna destek olarak ilaç tedavileri ve egzersizler önerilebilir. Bu tedaviler genellikle kısa zamanda başarı sağlayacaktır. Uygulanan yöntemler sonucu olumlu sonuç alınamayan hastalarda genellikle tercih edilen yöntem ameliyattır. Bu ameliyatlar idrar kaçırma durumu şiddetli derecede gerçekleşen hastalarda tercih edilmektedir.