0530 100 90 85
Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Prostat kanserine yakalanan hastaların en büyük korkusu prostat ameliyatı sonrası cinsel ilişki yönündedir. Hastalar prostat kanseri tedavi sürecinden sonra cinsel hayatlarının ne yönde etkileneceği konusunda tedirginlik yaşarlar. Çoğu erkek, prostat kanseri tedavisinden sonra yatak odasında bazı sorunlarla karşılaşacak olsa da, bu sorunlar genellikle geçici veya tedavi edilebilir.

Robotik cerrahi ile prostat ameliyatını seçerseniz, prostat ameliyatından sonra cinsel yaşantınızda hareketlilik yaşama şansınız çok yüksektir. Bununla birlikte, yüksek vaka hacmi ve geniş prostat ameliyatı deneyimi olan bir robotik cerrahi uzmanının seçilmesi kesinlikle çok önemlidir. Ne de olsa ameliyatınızı robot yapmıyor ve teknoloji başarının tek garantisi değildir. Bilgi birikimi ve deneyimi yüksek olan bir cerrah başarı olasılığını yükseltecektir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Prostat, boşalma esnasında oluşan sıvıyı üreten bezdir. Bu işlevi sayesinde spermlerin işlev görmesini sağlar ve dolayısı ile hamilelik için gereklidir. Lakin bu işlevlerinin dışında pek fazla işlevi olmayan prostat ileriki yaşlar için kanser riski barındırır.

Vücutta prostatın çok yakınından geçen ve penise giden sinirler bulunur. Bu sinirler prostatın yalnızca birkaç milimetre yakınından geçer. Bu sebepten herhangi bir cerrahi ameliyat sırasında radyasyon ve operasyondan etkilenebilmektedirler. Bahsettiğimiz bu sinirler ereksiyonu sağlayan sinirlerdir.

Prostat ameliyatı sonrasında bazı hastalarda cinsel ilişki sırasında idrar sızdırmasına rastlanabilir. Bu olay her erkeğin başına gelmemekle birlikte zararsız ve geçicidir.

Prostatın Ameliyatla Alınması Sonucu Oluşacak Durumlar;

  • Prostat bezi veya seminal vezikülleri alınan kişi orgazm olmasına rağmen boşalma gerçekleştiremeyecektir. Prostatı alınan kişi ancak laboratuvar gibi ortamların ve bir takım çalışmaların yardımı ile çocuk sahibi olabilirler.
  • Peniste herhangi bir hissizlik ve orgazm olamama durumu söz konusu değildir.
  • Kişinin tam ereksiyon olma ihtimali azalsa da zamanla eski haline geri dönüş sağlayabilir.
  • Eğer kanser sinirlere ulaşmamışsa ve ameliyat sırasında sinirlere herhangi bir zarar gelmezse ereksiyon durumunda kısa süreli bir değişme yaşanır.

Robotik Cerrahi ile Prostat Ameliyatı Sonrasında Cinsel İlişki

Robotik cerrahi ile prostat ameliyatından sonra cinsel ilişkide bulunmanın anahtarı kendinizi hazır hissettiğinizde başlamaktır. Cinsel ilişkiye başlarken izlenebilecek adımları sizler için aşağıda derledik;

  • Mastürbasyon: Bu, vücudunuzun ameliyat sonrası stimülasyona nasıl cevap vereceğini öğrenmenize yardımcı olur ve cinsel güveninizi geliştirir.
  • Kegel Egzersizleri: Orgazm ve idrar kontrolünü iyileştirmek için pelvik taban egzersizleri deneyin.
  • Eşinizle birlikte çalışın: Fiziksel ve duygusal yakınlık içerisinde bulunun.
  • ED İlaçları: Erektil disfonksiyon için oral ilaç kullanmaktan çekinmeyin. Bunlar iyileşmenizi penis rehabilitasyonu ile hızlandıracaktır ve bu ilaçlara kısa bir süreliğine ihtiyaç duyacaksınız.
  • Cinsel İlişkiden Kaçmayın: Ameliyattan sonra cinsel ilişkide bulunma korkusu yaşayabilirsiniz. Ancak bundan kaçınmayın, ne kadar erken cinsel ilişkide bulunmayı denerseniz normal cinsel hayatınıza dönmeniz o kadar kolaylaşır.