0530 100 90 85

Mesane sağlığı üzerinde pek durulmasa da herkes için önemli olan bir konudur. Yetişkin bireyler her gün yaklaşık bir buçuk litre kadar idrarını mesaneden ve vücuttan atarlar.

İnsanlar yaşlandıkça mesanenin yapısı değişir. Mesanenin nasıl değiştiği ve mesane enfeksiyonları, idrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonları gibi yaygın tıbbi problemler hakkında daha fazla bilgi için şu içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

>> muratbinbay.com/idrar-yolu-enfeksiyonu
>> muratbinbay.com/kadinlarda-idrar-kacirma
>> muratbinbay.com/erkeklerde-idrar-kacirma

Mesane sağlığını etkileyen her şeyi kontrol edemezsiniz, ancak mesane sağlığını iyileştirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Mesanenizi sağlıklı tutmak için bu 14 ipucunu izleyin.

1- Yeterince sıvı, özellikle de su için. Çoğu sağlıklı insan, her gün en az 2,5 litre sıvı içmeye çalışmalıdır. Su, mesane sağlığı için en iyi sıvıdır. Alının sıvının en az yarısı su olmalıdır. Bazı insanların böbrek yetmezliği veya kalp hastalığı gibi belirli koşullar nedeniyle daha az su içmesi gerekebilir.

2- Alkol ve kafeini sınırlayın. Kahve, çay, çikolata ve gazlı içeceklerin çoğu gibi alkol ve kafeinli yiyecek ve içecekleri azaltmak işe yarayabilir.

3- Sigarayı bırakın. Sigara içiyorsanız, bırakmak için adımlar atın. Sigara alışkanlığınız yoksa asla başlamayı düşünmeyin.

4- Kabızlıktan kaçının. Bol miktarda yüksek lifli yiyecekler (tam tahıllı besinler, sebzeler ve meyveler gibi) yemek, yeterince su içmek ve fiziksel olarak aktif olmak kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

5- Sağlıklı kilonuzu koruyun. Sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilir.

6- Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel aktivite, kabızlığın yanı sıra mesane sorunlarının önlenmesine de yardımcı olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir kiloda kalmanıza da yardımcı olabilir.

7- Pelvik taban kas egzersizleri yapın. Kegel egzersizleri olarak da bilinen pelvik taban egzersizleri, idrarı mesanede tutmaya yardımcı olur. Günlük egzersizler, hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde, ağırlık kaldırdığınızda, güldüğünüzde veya ani bir idrara çıkma dürtüsü duyduğunuzda idrarın sızmasını engelleyen bu kasları güçlendirebilir.

8- Banyoyu sık sık kullanın. En az 3-4 saatte bir idrara çıkmaya çalışın. İdrarı mesanenizde çok uzun süre tutmak, mesane kaslarınızı zayıflatabilir ve mesane enfeksiyonu olasılığını artırabilir.

9- İdrar yaparken mesaneyi tamamen boşaltmak için yeterince zaman ayırın. İdrar yaparken acele etmek mesaneyi tamamen boşaltmanıza izin vermeyebilir. İdrar mesanede çok uzun süre kalırsa, mesane enfeksiyonu olasılığını artırabilir.

10- İdrar yaparken rahat bir pozisyonda olun. Mesane etrafındaki kasların gevşetilmesi mesanenin boşaltılmasını kolaylaştıracaktır.

11- Tuvalet sonrasında temizliği önden arkaya doğru yapın. Bakterilerin üretraya girmesini önlemek için genital temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu adım, bağırsak hareketinden sonra çok önemlidir.

12- İlişki sonrasında idrar yapın. Hem kadınlar hem de erkekler, cinsel ilişki sırasında üretraya girmiş olabilecek bakterileri temizlemek için cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra idrara çıkmalıdır.

13- Pamuklu iç çamaşırı ve bol giysiler giyin. Bol, pamuklu giysiler giymek, havanın üretranın etrafındaki alanı kuru tutmasını sağlar. Vücudu saran kot pantolon ve naylon iç çamaşırı nemi hapsedebilir ve bakterilerin üremesine yardımcı olabilir.

14- İdrarınızı oturarak yapın. Özellikle 60 yaşının üzerindeki insanlarda büyüyen prostat ve zayıflayan idrar torbası kasları nedeniyle idrar torbası tam olarak boşalmayabilir. Bu kişilerin oturarak idrar yapması, idrar torbasının daha iyi boşalmasını sağlar.


Sosyal Medyada Paylaş