0530 100 90 85
Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtileri tek başına bu hastalığı işaret etmemekle birlikte bu belirtiler dikkatle izlenmeli ve bir ürologdan randevu alınmalıdır. Mesane kanseri en sık idrarda kanama şikayeti ile kendini göstermektedir.

İdrardan ağrısız kanama olması ve idrardan kan pıhtısı gelmesi gibi sık görülen belirtileri bulunur. Mesane kanseri bazı hastalarda hiçbir şikayet olmadan başka bir sebeple yapılan idrar tahlilinde de tespit edilebilir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane tümöründe en sık görülen belirtileri sıralayalım:

  • idrarda kan görülmesi
  • idrara sıkışma hissi
  • sık tuvalete gitme ihtiyacı
  • idrarın tam boşaltılamaması ve bunun için ıkınma ihtiyacının görülmesi
  • idrar yaparken ağrılı bir tablo görülmesi

Mesane kanseri belirtileri nelerdir

Mesane Kanseri Bulguları Nedir?

Halsizlik ve yorgunluk, kilo kaybı, kemik ağıları, sırt ve baş ağrıları, kanlı balgam, sarılık ile kendini gösterebilir. Karın alt bölgesinde veya bel bölgesindeki ağrılar, karaciğerde büyüme de bunun habercisi olabilmektedir.

Mesane tümörünün en sık bulgusu idrarda ağrısız pıhtılı kanamadır. İdrar tahlilinde kan hücrelerinde (eritrosit) görülmesi durumunda mutlaka idrar sitolojisi (idrarın bir patolog tarafından incelenip kanser hücrelerinin saptanmasına dayanan bir yöntem) yapılmalısınız.

Mesane Kanserinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Tanı sonucunda tümörün büyük ve yayılması durumuna göre cerrahi işlem yapılmaktadır. TUR adı verilen yöntemle mesane tümörü sistoskop kullanılarak çıkarılır.

Cerrahi müdahale sonrasında mesanede kalan tümör hücrelerinin yeniden çoğalmasını önlemek ve çevre dokulara da bulaşmasını önlemek için özel tıbbi ilaçlar mesane içerisine zerk edilerek kalan tümör hücreleri yok edilir.

İntravezikal tedaviler adı verilen bu işlem her hafta uygulanmak suretiyle altı hafta boyunca tedaviye devam edilir. Üç ayda bir sistoskopi ve idrar sitolojisi tetkiklerinin yaptırılması önerilir. Tümör adale tabakalarına tutunmuş genç ve genel durumu iyi olan hastalarda Radikal Sistektomi (mesanenin tamamen çıkartılması) yöntemiyle bağırsaktan mesane yapılması hasta konforu açısından en ideal tedavi yöntemidir.

Buna uygun olmayan hastalarda karında idrar torbası taşınan yöntem uygulanır. Bu ameliyatlar günümüzde laparoskopik hatta robotik olarak da yapılmaktadır.