0530 100 90 85

Lutesyum PSMA tedavisi veya Prostat Spesifik Membran Antijen tedavisi, ileri prostat kanserini tedavi etmek için kullanılan yenilikçi bir moleküler terapidir. Peptit Reseptör Radyonüklid Tedavisi (PRRT) olarak bilinen bir grup tedaviden biridir. Etraftaki sağlıklı dokuya zarar gelmesini önleyerek kanserli hücreleri kesin olarak hedefler.

Prostat Kanserinde Lutesyum PSMA Tedavisi

PSMA, hücre yüzeyinde bulunan proteinlerden birisidir. Prostat bezi hücrelerinde bulunur.

Prostat kanseriniz varsa vücudunuzda normalden daha fazla PSMA bulunur. Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa (metastaz), PSMA'da yayılan dokularda artacaktır.

Lutesyum PSMA tedavisi, kendisini kanser hücrelerinde PSMA reseptörlerine bağlayan bir molekül kullanır. Hastaya uygulanmadan önce, PSMA molekülü Lutesyum ile bağlanır. Lutesyum radyoaktif bir maddedir. Sağlıklı hücrelere en az zarar verecek şekilde, prostat kanseri hücrelerini hedeflenen şekilde tahrip eder. PSMA molekülü Lutesyum'u doğrudan tümör bölgesine taşır, böylece tüm vücudunuz radyasyona maruz kalmaz.

Lutesyum Tedavisi Avantajları

Hastanın prostat kanseri yayıldıysa ve diğer tedavilerden sonuç alınamadıysa Lutesyum PSMA tedavisi önerilebilir.

Lutesyum tedavisinin faydaları;

  • Tümörün boyutunu azaltır ve büyümesini durdurur.
  • Kanser belirtilerini iyileştirir.
  • Yaşam kalitesini korur ve geliştirir.

Tedaviden sonra, bazı hastalar uzun bir remisyon süresi ve yaşam kalitelerinde önemli iyileşmeler yaşarlar, ancak kanseri tedavi etmez.

Tedaviye başlamadan önce tanısal bir PET / CT taraması yaptırılır. Tarama, kanserin yerini belirler ve tedavinin düzenlemesi ve planlanmasına yardımcı olur.

Tedavi Uygulaması

Lutesyum PSMA terapisi, ayakta tedavi prosedürüdür. Tedaviniz, koldan verilen bir serumla, dört saat içerisinde gerçekleştirilir.

Çoğu hastaya 6-8 hafta arayla dört tedavi uygulanır. İdrar yaparken Lutesyum vücuttan temizlenir ve 24 saat içinde % 60'ı yok olur.

Tüm kanser tedavileri gibi bu yönteminde yan etkileri olabilir. Bunlar kişiden kişiye değişir, ancak şunları içerebilir:

  • Ağız Kuruluğu
  • Yorgunluk
  • Hafif Bulantı
  • İştah Kaybı

Ayrıca bir süre normalden daha az kan hücresi üretebilirsiniz. Ama her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak kan testleri yapılmalıdır. Ayrıca, herhangi bir yan etkiyi azaltmanın ve yönetmenin yollarını doktorunuza danışmalısınız ve herhangi bir belirtiyi azaltmak için ilaç alabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş