0530 100 90 85

İnmemiş testis durumu doğumdan sonra erkek bebeklerde bir veya her iki testisin testis torbasında (skrotum) bulunmaması durumudur.

Testisler normalde gebelik sırasında öncelikle böbrek altında oluşur ve gebelik süresince gelişip karın içerisinden aşağı doğru kasık kanalından geçerek doğumdan önce skrotuma inerler. Bu yolculuk esnasında meydana gelen çevresel, genetik veya hormonal bozukluklar nedeniyle testisler skrotuma inemeyebilirler veya farklı yerlere gidebilirler (ektopik testis).

Bazende testisler zaman zaman skrotumda, zaman zaman yukarıda görülebilirler. Bu durum utangaç (retraktil) testis olarak adlandırılır.

Soru-Cevap

İnmemiş Testis Sorunu Ne Sıklıkla Görülür?

İnmemiş testis erkek üreme sisteminde en sık görülen doğumsal anomalidir. Yenidoğanların %2-5 arasında görülür. Erken doğan çocuklarda daha sık görülür. İlk üç ay sonunda inmemiş testis sıklığı %1-2 ye düşer.
İnmemiş testislerin 5 te 1 i muayene ile ele gelmeyen, karın içi yerleşimli testislerdir.

İnmemiş Testisin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Germ hücrelerinin (üremeyi sağlayacak hücreler) bozulmasına neden olur. 1 yılın sonunda üreme hücrelerinde bozulmalar görülmeye başlar. İkinci yılda üreme hücrelerinin sayısı hızla azalmaya başlar.

Testisin seviyesine bağlı olarak bazı hastalarda tamamen tükenebilir. Erken cerrahi ile testisleri testis torbasına indirerek üreme hücreleri korunmaya çalışılır. Bu sayede eğer tek taraflı inmemiş testis var ise ve cerrahi ile düzeltilir ise hastanın ileride çocuk sahibi olma şansı normal insanlar ile hemen hemen aynı olur.

Çift taraflı inmemiş testis varlığında ise cerrahiye rağmen babalık şansı %30-50 daha düşük olur. Ayrıca inmemiş testiste testis kanseri riski daha fazladır ve zamanında yapılan cerrahi ile bu risk azaltılır. İnmemiş testislerin kendi etrafında dönme ve buna bağlı olarak torsiyon (boğulma) riski daha fazladır.

İnmemiş Testis Tanısı Nasıl Konulur?

En güvenilir ve en kesin tanı yöntemi sadece elle muayenedir. Ek başka herhangi bir görüntüleme yöntemine gerek yoktur. Testis genellikle kasık bölgesinde bulunur. Muayene ile ele gelmeyen testis (5 te 1 hastada) tanısal laparoskopi denilen ince optikli cihaz yardımıyla karın içerisinde aranır. Eğer testis bulunursa aynı girişimde yerine indirilmeye çalışılır.

Ne Zaman Ameliyat Yapılmalı?

İlk üç ay kendiliğinden inme ihtimali yüksek olduğundan beklenmelidir. Kendi kendine inme ihtimali çok azaldığından en fazla 1 yaşına kadar beklenmelidir.

Cerrahi için en uygun dönem 6–12 ay arasıdır. Hasta yakınlarına mutlaka erken cerrahi önerilmelidir.

Hormon Tedavisi Fayda Verir Mi?

Hormon tedavisi üreme hücrelerine zarar verebileceğinden herhangi bir dönemde önerilmemektedir. Tek tedavi erken cerrahidir.

İnmemiş Testiste Cerrahi Tedavinin Başarısı Nedir?

Genel olarak cerrahi tedavi başarısı testisin yerine, damarların durumuna bağlı olarak değişmekle beraber %70-90 düzeylerindedir. İnmemiş testis ile beraber kasık fıtığı görülme riski de çok yüksektir ve aynı seansta bu da düzeltilir. Eğer testis çok yüksek yerleşimli ise iki aşamalı tedavi gerekebilir. Bu durumda başarı şansı daha düşüktür.

Utangaç (Rektatif) Testis Ameliyat Edilmeli Midir?

Utangaç testis ergenlik dönemine kadar takip edilmesi gereken ameliyat gerektirmeyen bir durumdur.

Erken Cerrahi Tedavi Uygulanmayan Hastalara Ne Yapılmalı?

Erişkin hastalarda testis kanseri gelişimi riski nedeniyle eğer tek taraflı inmemiş testis varsa bu testis cerrahi yöntem ile alınmalıdır. Ergenlik döneminde ise erkeklik hormonu salgıladığından alınmamalıdır, kanser riski nedeniyle biyopsi alınarak normal yerine indirilmelidir.

İki taraflı inmemiş testislerde ise erişkin dönemde dahi sperm üretimi sağlanabileceği için testisler alınmamalı, kanser riski nedeniyle biyopsi alınarak cerrahi ile yerine indirilmeye çalışılmalıdır.

Ameliyatın İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

Testisin seviyesine bağlı olarak testiste küçülme meydana gelebilir. Testis ne kadar yüksekte ise o kadar risk artar. Testisler tamamen yerine indirilemezse 2. bir ameliyat gerekebilir. Testis yerine indirilse bile ileride kanser gelişebilir.

İnmemiş testis nedeniyle ameliyat olan hastalar testis kanseri gelişim riski ve çocuk sahibi olma durumları açısından takip edilmelidirler.


Sosyal Medyada Paylaş