0530 100 90 85

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar sisteminizin herhangi bir yerinde –böbreklerde, üreterlerde, mesanede ve idrar kanalında- oluşabilecek enfeksiyondur. Enfeksiyonların çoğu mesane ve idrar yolunda oluşur.

Kadınlar, erkeklerden daha fazla idrar yolu enfeksiyonu oluşumu riskine sahiptir. Mesanenizle sınırlı oluşan idrar yolu enfeksiyonu ağrılı ve sinir bozucu olabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu böbreklerinize yayılırsa ciddi sonuçlar doğuracaktır.

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi genellikle antibiyotiklerle sağlanabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonları her zaman belirgin bir belirti ve semptom göstermeyebilir. Ancak semptom olarak görülebilecek etmenler şunlardır:

 • İdrar yapmak için güçlü, kalıcı bir dürtü
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sık sık, az miktarda idrara çıkma
 • Bulutlu görünen idrar
 • Kırmızı, parlak pembe veya kola renkli görünen idrar - idrarda kan işareti
 • Güçlü kokulu idrar
 • Pelvik ağrısı,

İdrar yolu enfeksiyonları idrar yolunuzun hangi bölümünün enfekte olduğuna bağlı olarak daha spesifik belirti ve semptomlara neden olabilir.

Böbreklerde görülen enfeksiyonda; sırt ve göğüste ağrı, yüksek ateş, titreme, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

Mesanede görülen enfeksiyonda; pelvik baskısı, alt karın rahatsızlığı, sık ve ağrılı şekilde idrar çıkma ve idrardan kan gelmesi gibi belirtiler görülebilir. 

Üretrada görülen enfeksiyon ise idrarda yanma hissi ile kendini gösterebilir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Türleri

Sistit: Mesanenin enfeksiyon kapması durumudur. Bu tip idrar yolu enfeksiyonu genellikle, gastrointestinal (GI) kanalda yaygın olarak bulunan bir bakteri türü olan Escherichia coli (E. coli) 'den kaynaklanır.

Cinsel ilişki sistite yol açabilir ve bunun gerçekleşmesi için cinsel olarak aktif olmanız gerekmez. Tüm kadınlar, anatomileri nedeniyle sistit riski altındadır.

Üretri: Enfeksiyonun üretrada görülmesi durumudur. Bakteriler anüsten üretraya yayıldığında meydana gelebilir. Ayrıca, dişi üretra vajinaya yakın olduğu için, herpes, bel soğukluğu, klamidya ve mikoplazma gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar üretrite neden olabilir.

Peki, İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Genel olarak bakteriler idrar yolundan girdiğinde ve mesanede çoğalmaya başladığında idrar yolu enfeksiyonları meydana gelir.

Üriner sistem bu tür mikroskobik istilacıları uzak tutmak için bazı savunma sistemleri kullansa da bazen başarısız olur. Bu olduğunda, bakteriler bu alanlara tutunup idrar yollarında tam yanmış bir enfeksiyon haline gelebilir.

Risk Faktörleri

İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda sık görülür ve çoğu kadın yaşamları boyunca birden fazla kez enfeksiyon yaşar. İdrar yolu enfeksiyonları için kadınlara özgü risk faktörleri şunları içerir:

 • Kadın anatomisi: Kadınlar erkeklerden daha kısa bir idrar yoluna sahiptirler, bu da bakterilerin mesaneye ulaşmak için kat etmesi gereken mesafeyi kısaltır.
 • Cinsel aktivite: Cinsel olarak aktif kadınlar, cinsel olarak aktif olmayan kadınlardan daha fazla risk altındadırlar. Yeni bir cinsel partnerin olması da riskinizi arttırır.
 • Bazı doğum kontrol tipleri: Doğum kontrolü için diyafram kullanan kadınların yanı sıra spermisidal ajan kullanan kadınlarda daha yüksek risk altında olabilir.
 • Menopoz: Menopozdan sonra, dolaşımdaki östrojende bir düşüş idrar yollarında değişikliklere neden olur ve sizi enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirir.

İdrar yolu enfeksiyonları için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • İdrar yolu anomalileri: İdrar yolu anomalileriyle doğan bebekler, idrarın vücudu normal şekilde bırakmasına izin vermeyen veya idrarın idrar yolunda birikmesine neden olan bebeklerde risk artar.
 • İdrar yolundaki tıkanmalar: Böbrek taşları veya genişlemiş bir prostat mesanede idrarı tutabilir ve riski artırabilir.
 • Bastırılmış bir bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemini bozan diyabet ve diğer hastalıklar - vücudun mikroplara karşı savunması - riski artırabilir.
 • Kateter kullanımı: Kendi başlarına idrara çıkamayan ve idrar yapmak için tüp (kateter) kullanan kişilerde artmış idrar yolu enfeksiyonu riski vardır. Bu, hastaneye yatırılan, idrara çıkma yeteneklerini kontrol etmeyi zorlaştıran nörolojik sorunları olan ve felçli insanları içerebilir.
 • Yeni bir idrar prosedürü: Üriner cerrahi veya tıbbi aletleri içeren idrar yolunuzun muayenesi idrar yolu enfeksiyonunun gelişme riskini artırabilir.

Enfeksiyonun Tanı ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tanı ve tedavisi için kullanılan birçok prosedür vardır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için erken tanı önem arz etmektedir.

Tanı

İdrar yolu enfeksiyonu tanı ve tedavisi için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

İdrar numunesinin analizi: Doktorunuz, beyaz kan hücrelerini, kırmızı kan hücrelerini veya bakterileri taramak ve laboratuvar analizi için bir idrar örneği isteyebilir. Numunenin potansiyel kontaminasyonunu önlemek için, önce genital bölgenizi antiseptik bir ped ile silmeniz ve idrarı ortada toplamanız istenebilir.

Bir laboratuarda idrar yolu bakterileri yetiştirmek: İdrarın laboratuar analizinİ bazen idrar kültürü izler. Bu test doktorunuza hangi bakterilerin enfeksiyonunuza neden olduğunu ve hangi ilaçların en etkili olacağını söyler.

İdrar yolunuzun görüntülerini oluşturma: Doktorunuzun idrar yolunuzdaki bir anormallikten kaynaklanabileceğini düşündüğü sık enfeksiyonlar varsa, bir ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) olabilir. Doktorunuz ayrıca idrar sisteminizdeki yapıları vurgulamak için kontrast boya kullanabilir.

Mesanenin içini görmek için bir kapsam kullanmak: Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu varsa, doktorunuz üretra ve mesanenin içini görmek için merceğe sahip uzun, ince bir tüp (sistoskop) kullanarak sistoskopi yapabilir. Sistoskop üretra içine yerleştirilir ve mesanenize iletilir.

Tedavi

Antibiyotikler genellikle idrar yolu enfeksiyonları tedavisi için ilk seçenektir. Hangi ilaçlar reçete edileceği ve ne kadar süre kullanılacağı sağlık durumunuza ve idrarınızda bulunan bakteri türüne bağlıdır.

> Basit Enfeksiyon

Basit enfeksiyonlar için yaygın olarak önerilen ilaçlar:

 • Trimethoprim / sulfamethoxazole (Bactrim, Septra, diğerleri)
 • Fosfomisin (Monurol)
 • Nitrofurantoin (Makrodantin, Makrobid)
 • Sefaleksin (Keflex)
 • Seftriakson

Genellikle, semptomlar tedaviden birkaç gün sonra geçer. Ancak bir hafta veya daha uzun süre antibiyotik kullanmaya devam etmeniz gerekebilir.

Sağlıklı olduğunuzda ortaya çıkan komplike olmayan bir idrar yolu enfeksiyonu için doktorunuz bir ila üç gün antibiyotik almak gibi daha kısa bir tedavi önerisinde bulunabilir. Ancak bu kısa tedavi sürecinin enfeksiyonunuzu tedavi etmek için yeterli olup olmadığı, özel semptomlarınıza ve tıbbi geçmişinize bağlıdır.

Doktorunuz ayrıca idrar yaparken yanmayı gidermek için mesanenizi ve idrar yolunuzu uyuşturan bir ağrı kesici ilaç (analjezik) da yazabilir, ancak ağrı genellikle bir antibiyotiğe başladıktan hemen sonra rahatlar.

> Sık Görülen Enfeksiyonlar

Eğer sık ​​sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, doktorunuz aşağıdakiler gibi bazı tedavi önerileri yapabilir:

 • Düşük dozda antibiyotikler, başlangıçta altı ay, ancak bazen daha uzun
 • Enfeksiyonlarınız cinsel aktivite ile ilgiliyse cinsel ilişkiden sonra tek doz antibiyotik
 • Menopoz sonrası oluşan enfeksiyon ise vajinal östrojen tedavisi

Sosyal Medyada Paylaş