0530 100 90 85

İdrar kesesi sarkması, sistosel olarak da bilinir. Kadınlarda mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının bazı sebeplerle gerilmesi yada zayıflaması sonucu sarkma durumu oluşur. Bu gerçekleştiğinde, mesane kademeli olarak vajina içine sarkmakta ve açılması yoluyla dışarı çıkıp idrar problemlerine neden olabilmektedir.

Normal olarak kadınlarda mesane, destekleyici pelvik taban kasları ve bağları tarafından pozisyonda tutulur. Kaslarda ve dokularda gerilme ve zayıflama olduğunda, mesane ligamentler boyunca vajina içine sarkabilir ve mesane sarkmasına neden olabilir.

İdrar Kesesi Sarkması Sebepleri

İdrar kesesi sarkması, çok farklı sebeplerden dolayı gelişebilir. Sıklıkla doğum sırasında kaslara uygulanan stres ve baskı bu duruma neden olmaktadır.

Birden fazla kez normal doğum yapan kadınlarda sarkma (prolapsus) gelişimi görülmesi daha olasıdır.

Mesane prolapsusu, menopozdan sonra daha şiddetli hale gelebilir, çünkü östrojen düşmesi pelvik dokunun mukavemetini etkiler. İdrar kesesi sarkması nedenleri arasında şunları da sayabiliriz:

  • Fazla ağırlık kaldırmaya çalışmak
  • Geçmeyen şiddetli öksürük
  • Fazla kilolu olmak

İdrar Kesesi Sarkmasına İşaret Eden Belirtiler

İdrar kesesi sarkması yaşayan kadınlarda bazı belirtiler görülür. Bunların en başında sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülür. Bazı durumlarda sarkma şikayeti idrar kaçırma sorunları ile kendini gösterir.

Sakma sorununa işaret edebilecek baız belirtiler şunlardır:

  • İdrar yaptıktan sonra rahatlama hissi olmaması
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Vajina, pelvis veya karında ağrı
  • Vajinal bölgede güçlük veya basınç

Mesane Sarkması Sorununun Tanı ve Tedavisi

Bir üroloji uzmanı idrar kesesi sarkması sorununu tanılamak için pelvik muayene uygular. 

Kesin tanının konması için üriner sistemin diğer bölümlerinde daha fazla sorun belirlemek için aşağıdaki testler gerekebilir:

  • Ürodinami
  • Sistoskopi
  • Floroskopi

İdrar kesesi sarkması durumunda tedavi uygulamak için bu sorunun şiddetinin net olarak belirlenmesi gerekir. Bu durum netleştirildikten sonra bazı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar:

Kegel Egzersizleri Uygulaması: Hastanın pelvik taban kaslarını güçlendirmek amacı ile Kegel egzersizleri yapılması önerilir. Oldukça kolay şekilde uygulanan bu egzersizler hastanın mesanesini kasmasını sağlayan pelvik kas grubunun daha iyi kasılmasını sağlar.

Kegel egzersizleri hakkında detaylı bilgi alın >> muratbinbay.com/kegel-egzersizleri

Sistosel Onarımı Ameliyatı: Ağır durumdaki bazı idrar kesesi sarkması şikayetlerinde ameliyatla tedavi seçeneği uygulanır.

Hastaya vajinal yoldan spinal anestezi yada genel anestezi uygulanır. Mesane üzerine doğru sarkmış durumda olan kısımlar alınır. Eğer veziko-vajinal fasyada yırtık varsa tamir edilir.

İşlem yaklaşık 20 dakikada tamamlanabilir.

Ameliyat sonrasından hastanın 1 gece servis odasında kalması gerekebilir. Ertesi gün gerekli kontrollerden sonra hasta taburcu edilir.


Sosyal Medyada Paylaş