0530 100 90 85

Greenlight lazer ameliyatı, tıbbi ismiyle PVP (Photoselective Vaporization of the Prostate), prostat büyümesinin tedavisi için geliştirilmiş bir cerrahi yöntemdir. Greenlight lazer tedavisinde yüksek enerjili KTP lazer kullanılır ve bu yöntem iyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Greenlight Lazer ile Prostat Buharlaştırma

Greenlight (yeşil ışık) teknolojisi, yüksek enerji uygulaması ile anormal büyüme gösteren prostat dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır. Hasta genellikle işlemden 12 -24 saat sonra taburcu olabilmektedir.

Greenlight lazer tedavisinde kalp ve akciğer hastalıkları gibi genel anestezi ile ameliyat olma riski bulunan hastalara lokal anestezi ile ameliyat olma imkanı sunulmaktadır.

Prostat idrar kesesinin altında yer alan ve idrar yolunu çevreleye bir salgı bezidir ve yalnızca erkeklerde bulunur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu organ büyümeye başlar ve büyüyen prostat dokusu idrar yolunu tıkamaya başlar ve idrar akışını engeller. Oluşan bu duruma iyi huylu prostat büyümesi (BPH) denir.

İyi huylu prostat büyümesi hakkında bilgi alın >> muratbinbay.com/iyi-huylu-prostat-buyumesi

Prostat Büyümesinde Greenlight Lazer

Son yıllarda tıbbın birçok alanında lazer kullanımının artmasıyla bu lazer türlerinden bazıları prostat ameliyatlarında da kullanılmıştır.

Bu lazer türlerinden en son olarak Greenlight lazer yöntemi kullanılmaktadır. Greenlight lazer prostatektomi yönteminde kullanılan KTP lazer, uygulama esnasında yeşil bir ışık yayar ve bu nedenle yöntem “Greenlight Prostatektomi” olarak adlandırılır.

Greenlight Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

GreenLight Lazer ameliyatı hastaya genel anestezi veya lomber anestezi (genel anestezi vermeden bel bölgesinden yapılan bir iğne ile yapılan anestezi) uygulanarak yapılabilmektedir. Risk bulunan hastalarda lokal anestezi de kullanılabilmektedir.

Prosedür, prostat hücrelerinin aşırı büyümesini hızlı ve doğru bir şekilde buharlaştırmak için fiber optiklerle birleştirilmiş yüksek güçlü lazer ışığı teknolojisini kullanır.

Greenlight laser, teknikte uzmanlık eğitimi almış bir ürolog tarafından yapılan ayakta tedavi prosedürüdür. Cerrah, üretradan prostat bezine bir sistoskop (ışıkla donatılmış bir tüp) yerleştirir. Sistoskopun içinden ince bir lif geçirilir ve üretra içine tıkanmaya bitişik olarak yerleştirilir.

Işık darbeleri, cerrahın onları aşırı büyüme alanlarına yönlendirmesi nedeniyle fiberin ucundan yayılır. Işık, yakındaki dokuların buharlaştığı noktaya kadar ısıtılan kan tarafından hızla emilir. Doktor, doku yıkımı üretra üzerindeki kısıtlamayı azaltana kadar bu lazer ışığını kullanmaya devam eder.

Doku buharlaşırken, ısı kan damarlarını kapatır bu sayede diğer tedavi seçeneklerinden daha az kanama ile sonuçlanır. İdrarın mesaneden boşalmasını sağlamak için genellikle geçici bir kateter yerleştirilir. İşlem yaklaşık bir saat sürer.

Ameliyat sonrası patolojik inceleme sebebiyle doku çıkartılmayacağı için bu yöntemin uygulanmasından önce tüm hastaların mutlaka prostat kanseri yönünden incelemelerinin yapılmış olması gerekir.


Sosyal Medyada Paylaş