0530 100 90 85

Erkeklerde idrar kaçırma, kasıtsız idrar kaçaklarıdır. Zayıf veya hasarlı mesane kasları, aşırı aktif mesane kasları, bazı prostat sorunları ve sinir hasarı, erkeklerde idrar kaçırmaların olası nedenlerinden sadece birkaçıdır.

Erkeklerde stres inkontinansı, dürtü inkontinansı ve taşma inkontinansı gibi farklı idrar kaçırma türleri vardır. Bazı erkeklerde bir, iki veya üç tip inkontinans olabilir.

Erkeklerde idrar kaçırma tedavisi, mesane eğitimi ve kegel egzersizleri, ilaç, cerrahi veya bu terapilerin bir kombinasyonu gibi davranışsal tedavileri içerebilir.

Kegel egzersizleri hakkında açıklayıcı içeriğimizi de okuyun >> muratbinbay.com/kegel-egzersizleri

Erkeklerde İdrar Kaçırma Neden Olur?

Üriner sistemin işini yapması için, kaslar ve sinirler idrarı mesanede tutmak ve daha sonra doğru zamanda serbest bırakmak için birlikte çalışmalıdır.

Sinir Sorunları

Sinirlere zarar veren herhangi bir hastalık, durum veya yaralanma idrara çıkma sorunlarına yol açabilir. Sinir problemleri her yaşta ortaya çıkabilir.

Uzun yıllardır boyunca diyabeti olan erkekler mesane kontrollerini etkileyen sinir hasarı geliştirebilir.

İnme, Parkinson hastalığı ve multipl sklerozun tamamı beyin ve sinir sistemini etkiler, bu nedenle mesane boşalma sorunlarına da neden olabilirler.

Aşırı aktif mesane, mesanenin yanlış zamanda sıkıldığı bir durumdur. Bu durum sinir problemlerinden kaynaklanabilir veya net bir neden olmadan da ortaya çıkabilir.

Sinir hasarı nedenli mesane rahatsızlıkları hakkında detaylı bilgi için >> muratbinbay.com/norojenik-mesane

Aşırı aktif mesanesi olan bir kişi aşağıdaki semptomlardan herhangi ikisine veya üçüne sahip olabilir:

  • İdrar Sıklığı: Günde sekiz veya daha fazla veya gece iki veya daha fazla kez idrara çıkma
  • İdrar Aciliyeti: Ani, güçlü derhal idrar yapma ihtiyacı
  • İdrar Kaçırma: Ani ve güçlü bir idrar yapma isteğini takip eden idrar kaçağı

Omurilik yaralanması, mesane kontrolü için gerekli sinir sinyallerini keserek mesane boşalmasını etkileyebilir.

Prostat Sorunları

Prostat, ceviz büyüklüğü bir bezdir. Mesanenin hemen altındaki üretrayı sarar.

  • BPH: Prostat bezi genellikle erkek yaşlandıkça büyür. Bu duruma iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) veya iyi huylu prostat hipertrofisi denir. Prostat büyüdükçe, üretrayı sıkabilir ve idrar akışını etkileyebilir.
  • Radikal prostatektomi: Radikal prostatektomi adı verilen tüm prostat bezinin cerrahi olarak çıkarılması prostat kanseri için bir tedavidir . Bazı durumlarda cerrahi, ereksiyon problemlerine ve inkontinansa yol açabilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

Tıbbi geçmiş

Üriner problemi çözmenin ilk adımı sağlık uzmanınızla konuşmaktır. Herhangi bir büyük hastalık veya ameliyat da dahil olmak üzere genel tıbbi geçmişiniz ve kontinans probleminiz ve ne zaman başladığı ile ilgili ayrıntılar doktorunuzun nedeni belirlemesine yardımcı olacaktır.

Günde ne kadar sıvı içtiğiniz ve alkol veya kafein kullanıp kullanmadığınız hakkında konuşmalısınız. Hem reçeteli hem de reçetesiz aldığınız ilaçlar hakkında da konuşmalısınız, çünkü bunlar sorunun bir parçası olabilir.

Ultrason

Bir ultrason veya sonografi için, bir teknisyen, dönüştürücü olarak adlandırılan, vücuda zararsız ses dalgaları gönderen ve monitörde bir resim oluşturmak için içindeki organlardan geri sıçrayarak onları yakalayan bir cihaz tutar.

Karın ultrasonunda, teknisyen mesanenin ve böbreklerin görüntüleri için dönüştürücüyü karnınızın yüzeyine kaydırır. Transrektal ultrasonda, teknisyen prostat görüntüleri için rektuma yerleştirilen bir değnek kullanır.

Ürodinamik Testler

Ürodinamik test, mesanenin idrar ve boşluğu düzenli ve tamamen saklama yeteneğine ve sfinkter kontrol mekanizmanıza odaklanır. Ayrıca, mesanenin sızıntıya neden olan anormal kasılmalara sahip olup olmadığını da gösterebilir.

Test, küçük bir kateterden sıvı ile doldurulduğu için mesanedeki basıncı ölçmeyi içerir. Bu test, sınırlı mesane kapasitesi, mesane aşırı aktifliği veya az aktifliği, zayıf sfinkter kasları veya idrar tıkanıklığını tanımlamaya yardımcı olabilir. Test EMG yüzey pedleri ile yapılırsa, anormal sinir sinyallerini ve kontrolsüz mesane kasılmalarını da tespit edebilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Herkes için tek bir tedavi işe yaramaz. Tedaviniz, daha basit tedavi seçeneklerinden başlayarak probleminizin tipine ve şiddetine, yaşam tarzınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Birçok erkek mesanede idrarı tutan kasları güçlendirmek için birkaç alışkanlığı değiştirerek ve egzersiz yaparak idrar kontrolünü tekrar kazanır.

Bu davranışsal tedaviler işe yaramazsa, ilaçları veya bir kontinans cihazını (yapay bir sfinkter veya kateter) denemeyi seçebilirsiniz. Bazı erkekler için cerrahi en iyi seçimdir.


Sosyal Medyada Paylaş