0530 100 90 85

Erkeklerde ve kadınlarda görülen çeşitli cinsel sorunlar vardır. Cinsel eylemler sırasında oluşan cinsel sorunlar çevreden bağımsız değildir.

Cinsel sorunları etkileyen faktörler arasında; beklentilerimiz ve önceki deneyimlerimiz, genetik etmenler, anatomik yapı ve hormonal koşullarımız gibi birçok biyopsikososyal faktör bulunur. Bunlara ek olarak; kültürel ve eğitimsel, etik ve dini yönelimler de etmenler arasındadır.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu)

Erektil disfonksiyon erkeklerde görülen en yaygın cinsel sorunlardan biridir. Bu sorunda erkekler cinsel bir harekete devam etmek için gerekli olan ereksiyonu gerçekleştiremez veya ereksiyonun sürekliliğini sağlayamazlar. Erektil disfonksiyo, iktidarsızlık olarak da bilinir. Sanıldığı gibi cinsel isteği etkilemez.

Erektil disfonksiyon vakalarının %20-30'u psikolojik temellidir. Psikolojik etmenlere örnek olarak, çok katı ahlaki terbiye, uygunsuz cinsel bilgiler veya tedavi edilmeyen eski travmatik deneyimler verilebilir. Ek olarak, bazı ilaçlar bu fonksiyon bozukluğuna yan etki olarak neden olabilir.

Diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, hormonal bozukluklar ve tütün-alkol kullanımı erektil disfonksiyona neden olabilmektedir.

Erken veya Geç Boşalma

Meni (semen) atılımını kişinin istediği düzeyde kontrol edememesi durumu erken boşalma olarak adlandırılır.

İlişkideki bu iki sorunun kaynağı genellikle psikolojik faktörleri içerir. Bu nedenle, tedavisi genellikle onu açığa çıkaran uyarıcıya doğrudan müdahale ederek veya bazı manevi kaynakları eğiterek uyarılmanın kontrolünü sağlamaya yöneliktir. Bu anlamda en çok önerilen iki protokol “start-stop” ve “sıkıştırma” teknikleridir.

Kadınların Cinsel Sorunlar

Vajinismus

Bu, vajinanın alt kısmındaki kasların istem dışı kasılarak daraldığı ve bu nedenle kadının cinsel ilişkide zorluk çektiği bir cinsel sorundur. Spazmlar vajina yakınındaki kaslarda görülür ve penetrasyonu önler.

Kaynağı ile ilişkili olarak, iki tür vajinismus vardır: birincil ve ikincil vajinismus.

Birincil vajinismus durumunda kişi cinsel ilişki sırasında acı duyar. İkincil vajinismusta hastalık kendisini göstermeden önce kadın acı çekmeden cinsel ilişkide bulunabilir.

Anorgazmi

Orgazma ulaşamama olarak adlandırılır. Bu sorunu yaşayan insanlar hiçbir zaman cinsel birliktelikte orgazm noktasına ulaşamazlar. Genel olarak, bu problem kadınlar için yaygın olmasına rağmen, tüm cinsiyetlerde en yaygın olanlardan biridir. Kadınların morfolojisinden dolayı kadınlarda daha yaygındır. Morfolojiyi açarsak kadınlarda daha fazla sinir ve kas yapısı olmasından dolayı daha yaygındır. Erkeklerde boşalma sırasında orgazm olunduğu varsayıldığı için bu problemi erkeklerde tespit etmek daha zordur.

Disparoni

Cinsel ilişkiden önce, sırasında veya sonrasında acı veren veya rahatsız edici bir deneyim yaşamaktır.

Disparoni nadiren de olsa erkeklerde de görülebilir. Bu durum penetrasyon ve cinsel organla ilişkili rahatsızlık ile karakterizedir. Erkeklerde bu ağrı boşalma sırasında ortaya çıkma eğilimindedir. Bu sorunun en muhtemel nedeni idrar yolu enfeksiyonudur.

Kadınlarda, disparoni vajinismus ile ilişkilidir ve yanma, kasılmalar ve keskin ağrı eşliğinde kendisini gösterir. Cinsel aktivitenin başlangıcında ortaya çıkmaz ve plato evresinde meydana gelirse yağlama eksikliğinden kaynaklanabilir. Sebepleri psikolojik sorunlardan çok fiziksel sorunlardır.

Cinsel İsteksizlik veya Düşük Libido

Bu işlev bozukluğu tüm cinsiyetleri eşit olarak etkiler. Kadınlarda menopozun bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek östrojen seviyelerinde azalma gibi hormonal faktörlerden kaynaklanır. Bu anlamda, hamilelik veya emzirme döneminde cinsel istek azalması olabilir.

Erkeklerde görülen isteksizlik durumunun büyük çoğunluğu testosteron eksikliğinden kaynaklanır. Bir kısmı ise stres ve partnerle ilişki sorunundan kaynaklanır.

Düşük libido durumu iki grupta incelenir:

Birincil-İkincil Tür: Cinsel ilişki tecrübesi olmayan veya çok az tecrübeye sahip insanlar birincil tür olarak sınıflandırılır. İkincil tür düşük libido ise geçmişte cinsel arzuya sahip olup bu arzuyu cinsel yaşamları etkileninceye kadar yaşayan insanları kapsamaktadır.

Kapsamlı-Durumsal Tür: Kapsamlı türü cinsel talebin genelleştirilmiş olarak kaybını ifade etmektedir. Tüm durumlar ve olası tüm cinsiyetler için cinsel istek kaybını içerir. Öte yandan durumsal tip, durum veya koşullar nedeniyle talep ve arzu kaybının yalnızca belirli bir duruma veya belirli bir cinsiyete indirgenmesini içerir.


Sosyal Medyada Paylaş