0530 100 90 85

Dehidrasyon, insan vücudunun fazla sıvı kaybetmesi ve kaybedilen sıvının yerine konulamaması olarak tanımlanır. Dehidrasyon, vücuttan kaybedilen sıvının toplam miktarına göre üçe ayrılır: hafif, orta ve şiddetli dehidrasyon.

Su, insan vücudunun üçte ikisini oluşturur, bu yüzden vücudumuzdaki bu sıvının sürekliliğini sağlamamız gerekir. Tuz ve şekeri dengelemek, eklemleri yağlamak ve atık ve toksinleri üriner sistem yoluyla temizlemek için iyi hidrasyon gereklidir.

Sıcaklıklar yükseldiğinde, gözeneklerimizden ter salgılayarak sıvı kaybederiz. Aşırı sıvı kaybı yani dehidrasyon, bakteri üremesine katkıda bulunabilir, metabolizmayı yorabilir ve üriner organ işlevini tehlikeye atabilir.

Dehidrasyonun Kötüleştirdiği 4 Durum

Aşağıdaki 4 sağlık sorunu bazen dehidrasyonla daha da kötü bir hal alabilir.

Böbrek taşları: Susuz kalan vücutta ilk görülecek sağlık sorunu böbrek taşı oluşumudur. Böbreklerde tuz, kalsiyum ve ürik asit taşınması amacıyla yeterli idrar (üre) üretilemez. Zamanla bu mineraller taşlara dönüşebilir, bu da idrarda kan, yanlarda ve sırtta ağrı ve sık idrara çıkma dürtüsü ile sonuçlanabilir.

Mesane iltihabı (inflamasyonu): Dehidrasyon idrarı yoğunlaştırdığından ve yüksek düzeyde minerallere neden olur. Biriken minareller idrar torbasının iç kısmında tahribata sebep olabilir. Bu durum ağrılı mesane sendromuna veya interstisyel sistite yol açar. Sık, acil idrara çıkma ve pelvik ağrı yaygın semptomlardır.

İdrar yolu enfeksiyonları: Zararlı bakteriler böbrekte üretilen idrarda yoğun olarak bulunmaya başladığında idrar yolunda enfeksiyonlarına kapı açılmış olur. İdrar yolu enfeksiyonları yaygındır - kadınlarda % 50 civarında görülür - ve sıklıkla idrara çıkma, alt karın ağrısı ve bulanık idrar belirtileri gösterir.

Böbrek yetmezliği: Elbette, böbrek yetmezliği birçok koşulun bir sonucu olabilir, ancak dehidrasyonun vücudun metabolizmasını yavaşlattığını bilmek önemlidir. Metabolizmanın yavaş çalışmaya başlaması demek böbreklerdeki kas dokunun zayıf çalışması ve hatta parçalanması demektir. Zayıflık, mide bulantısı ve idrara çıkma sıklığındaki değişiklikler gibi semptomlar ciddi bir böbrek rahatsızlığına işaret edebilir.

O Bardağı Tekrar Doldurmaya Hazır Mısınız?

Güneş koruyucu kullanın. Güneş yanığı vücudun kendini serinletme yeteneğini sınırlar. İşte, güneşlenirken yüzünüzü ve başınızı koruyacak kadar geniş kenarlı bir şapka, güneş kremi ve doğru bir güneş gözlüğü takın. Terliyorsanız, güneş kreminin daha sık tekrar uygulanması gerekebilir.

Alkol konusunda dikkatli olun. Alkol bir idrar söktürücüdür ve bu nedenle dehidrasyonu hızlandırır. İçeceklerizi mümkün olduğu kadar su ile değiştirilmelisiniz.

İlaçları kontrol edin. Beta blokerler ve antidepresanlar dahil olmak üzere bazı reçeteler, vücudun ısıya tepki verme ve sulu kalma yeteneğini engelleyebilir. Daima doktorunuzla görüşün.

Sağlığınız için o bardağı su veya diğer düşük şekerli, düşük kafeinli içeceklerle doldurmaya devam edin. Normal şartlarda bir insan idrar yoluyla 1,5 litre, terleme ve eklem hareketleri ile de 1 litreye yakın sıvı kaybeder. Temel kural olarak, gün içinde erkekler yaklaşık 3 litre, kadınlar ise yaklaşık 2 litre sıvı içmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş