ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Dehidrasyon, vücudumuzun aşırı sıvı kaybetmesi ve bu sıvıyı yerine koyamaması durumu olarak tanımlanır. Kaybedilen sıvının miktarına göre hafif, orta ve şiddetli olarak 3 çeşit dehidrasyon vardır.

Su, insan vücudunun üçte ikisini oluşturur, bu yüzden vücudumuzdaki bu sıvının sürekliliğini sağlamamız gerekir. Tuz ve şekeri dengelemek, eklemleri yağlamak ve atık ve toksinleri üriner sistem yoluyla temizlemek için iyi hidrasyon gereklidir.

Sıcaklıklar yükseldiğinde, gözeneklerimizden ter salgılayarak sıvı kaybederiz. Aşırı sıvı kaybı yani dehidrasyon, bakteri üremesine katkıda bulunabilir, metabolizmayı yorabilir ve üriner organ işlevini tehlikeye atabilir.

Dehidrasyonun Kötüleştirdiği 4 Durum

Aşağıdaki 4 sağlık sorunu bazen dehidrasyonla daha da kötü bir hal alabilir.

Böbrek taşları: Vücudunuz susuz kalmışsa, böbreklerden tuz, kalsiyum ve ürik asit taşımak için yeterli idrar üretme olasılığı daha düşüktür. Zamanla bu mineraller taşlara dönüşebilir, bu da idrarda kan, yanlarda ve sırtta ağrı ve sık idrara çıkma dürtüsü ile sonuçlanabilir.

Mesane iltihabı (inflamasyonu): Dehidrasyon idrarı yoğunlaştırdığından ve yüksek düzeyde minerallere neden olur. Bu minareller mesanenin iç yüzeyini tahriş edebilir ve ağrılı mesane sendromuna veya interstisyel sistite neden olabilir. Sık, acil idrara çıkma ve pelvik ağrı yaygın semptomlardır.

İdrar yolu enfeksiyonları: Bakteriler idrarda çoğaldığında ve dışarı atılmadığında, idrar yolunda enfeksiyona neden olur. İdrar yolu enfeksiyonları yaygındır - kadınlarda % 50 civarında görülür - ve sıklıkla idrara çıkma, alt karın ağrısı ve bulanık idrar belirtileri gösterir.

Böbrek yetmezliği: Elbette, böbrek yetmezliği birçok koşulun bir sonucu olabilir, ancak dehidrasyonun vücudun metabolizmasını yavaşlattığını bilmek önemlidir. Metabolizma yavaşlaması böbreklerdeki kas dokularını zayıflatabilir ve parçalayabilir. Zayıflık, mide bulantısı ve idrara çıkma sıklığındaki değişiklikler gibi semptomlar ciddi bir böbrek rahatsızlığına işaret edebilir.

O Bardağı Tekrar Doldurmaya Hazır Mısınız?

Güneş koruyucu kullanın. Güneş yanığı vücudun kendini serinletme yeteneğini sınırlar. Bu nedenle güneş altına çıkarken geniş kenarlı bir şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanın. Terliyorsanız, güneş kreminin daha sık tekrar uygulanması gerekebilir.

Alkol konusunda dikkatli olun. Alkol bir idrar söktürücüdür ve bu nedenle dehidrasyonu hızlandırır. İçeceklerizi mümkün olduğu kadar su ile değiştirilmelisiniz.

İlaçları kontrol edin. Beta blokerler ve antidepresanlar dahil olmak üzere bazı reçeteler, vücudun ısıya tepki verme ve sulu kalma yeteneğini engelleyebilir. Daima doktorunuzla görüşün.

Sağlığınız için o bardağı su veya diğer düşük şekerli, düşük kafeinli içeceklerle doldurmaya devam edin. Normal şartlarda bir insan idrar yoluyla 1,5 litre, terleme ve eklem hareketleri ile de 1 litreye yakın sıvı kaybeder. Temel kural olarak, gün içinde erkekler yaklaşık 3 litre, kadınlar ise yaklaşık 2 litre sıvı içmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş