0530 100 90 85

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, öncelikle cinsel temas yoluyla yayılan hastalıklardır. Birçoğu bakteriyel veya viral olan bu hastalıklar arasında genital herpes (uçuk), klamidya, bel soğukluğu, HIV ve HPV bulunur. 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tek eşlilik durumunda dünyada yakalanması zor hastalıklardandır.

Bulaşma, vücut sıvıları (kan, tükürük, meni, vajinal sekresyonlar) veya doğrudan ciltten cilde teması içerebilir. Bir annenin çocuğuna rahimde, doğum sırasında veya emzirme yoluyla bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar geçirmesi de mümkündür.

Tutarlı olarak prezervatif ve diğer bariyerlerin kullanılması cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir, ancak bunlar bir garanti veya tüm enfeksiyonlar için eşit derecede etkili değildir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tamamen önlemenin tek yolu yoksunluk olsa da, bulaşma risk faktörlerini bilmek, cinsel olarak aktifseniz kendinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sadece vajinal seks ile değil; oral veya anal seks ile de kişiden kişiye geçebilir. Bu konuda birçok erkek kendilerine korunmasız olarak yapılan oral seksin zararsız olduğunu düşünmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Genital bölgede kaşıntı, yanma veya ağrı cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaygın semptomlarıdır, ancak bazı kişiler herhangi bir semptom yaşamaz.

Belirti ve semptomlar, ortaya çıkmaları halinde cinsel yolla bulaşan hastalığa bağlı olarak değişebilir ve şunları içerebilir:

  • Genital bölgede kaşıntı, şişme veya kızarıklık
  • Ağız, anüs, penis veya vajinanın yakınında yumrular, yaralar, siğiller veya döküntü
  • Olağandışı bir düzeni olan veya olmayan, penis veya vajinadan akıntı
  • Aylık dönem dışındaki zamanlarda vajinal kanama
  • Ağrılı idrara çıkma
  • Cinsel ilişki sırasında acı
  • Ağrılar, acılar, ateş ve titreme
  • Sarılık
  • Kilo kaybı, gevşek dışkı ve gece terlemeleri

Çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıkta hiçbir belirti yoktur ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları olan kişilerin büyük çoğunluğu asemptomatiktir. Ancak yine de enfeksiyonu bir partnere geçirebilirler.

Cinsel Yolla Bulaşan En Yaygın 15 Hastalık

İşte bazı yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bunların hakkında bilgi sahibi olmanız gereken semptomlar.

1- Klamidya

Klamidya en yaygın tedavi edilebilir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Kadınlarda rahim ağzını, erkeklerde penil üretrayı enfekte eder. Klamidyada en sık belirtiler şunlardır; cinsel ilişki sırasında ağrı, penis veya vajinadan akıntı, idrarda yanma.

Klamidya'nın en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olmasının nedeni, klamidya bulaşan çoğu insanın haftalarca, aylarca ve hatta yıllarca semptom göstermemesidir. Başka bir deyişle, asemptomatiktirler.

Semptomların eksikliğine rağmen, klamidya'ya maruz kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, taranmak ve tedavi edilmek önemlidir. Bunu yapmazsanız, uzun vadede vücudunuza çok fazla zarar verebilir. Bu da erkeklerde ve kadınlarda üreme sisteminin tıkanması nedeniyle kısırlığa neden olabilir.

Lateks prezervatifler, hastalığın bulaşmasının önlenmesine yardımcı olmada etkilidir.

2- Belsoğukluğu (Gonore)

Bel soğukluğu, başka bir yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Neisseria gonore bakterisi ile meydana gelir. Genellikle klamidya ile aynı organları enfekte eder ve benzer uzun vadeli etkilere sahiptir.

Belsoğukluğu belirtileri idrar yaparken yanma ve erkeklerde penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntıyı içerir. Tıpkı klamidyada olduğu gibi, bel soğukluğu olan birçok insanda semptom görülmez.

Bel soğukluğunun boğazı da enfekte edebileceğini ve oral seks yoluyla geçebileceğini de unutmayın. Şu anda, belsoğukluğu ile ilgili en büyük endişelerden biri, antibiyotiğe dirençli belsoğukluğunun giderek artan bir sorun haline gelmesidir. Bu yüzden erken ve etkili tedavi önemlidir.

3- Frengi (Sifiliz)

Frengi, kötü şöhretli bir geçmişi olan yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Treponema pallidum bakterisinin neden olduğu, tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir hastalıktır.

Frengi, dış cinsel organlarda ve ağızda, vajina veya rektumda görülebilen sifiliz yaraları ile doğrudan temas yoluyla bulaşır. Bu, oral seks ile vajinal veya anal ilişki yoluyla bulaşabileceği anlamına gelir. 

Frengi yaraları prezervatifle kapatılmayan alanlarda ortaya çıkabileceğinden, prezervatifler yalnızca bulaşma olasılığını azaltır, ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

Erken sifilizin küçük ağrısız yaraları kendiliğinden iyileşebilir, ancak bu hastalığın gittiği anlamına gelmez. Hatta tespit etmek ve tedavi etmek daha zor hale gelebilir.

4- Mycoplasma Genitalium

Mycoplasma genitalium (MG), kadınlarda servisitin (rahim ağzı enfeksiyonu) ve erkeklerde nongonococcal üretritin (genital akıntı) başlıca nedeni olarak ortaya çıkmaya başlar. Yapılan araştırmalar, daha az bilinen bu hastalığın yaygınlıkta belsoğukluğu ile yarıştığını ortaya çıkardı.

Çoğu MG vakası semptomlara neden olmaz ve yeni teknoloji kullanılıncaya kadar tespit edilmesi zordur.

Ortaya çıkan araştırma hala belirsiz olsa da, MG'nin Pelvik İnflamatuar Hastalıktan (PİD) kaynaklanan kısırlık dahil olmak üzere ciddi uzun vadeli sonuçlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

PİD: Kadınlarda pelviste üreme organlarını etkileyen bir tür enflamatuar enfeksiyondur. Genellikle vajinal veya servikal enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır. Tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olmak, en yaygın risk faktörlerinden biridir.

5- Trikomonas

Trikomonas, kadınlarda erkeklerden daha sık görülen, tedavi edilebilen en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır.

Hastalığın belirtileri arasnda köpüklü akıntı, güçlü vajinal koku, cinsel ilişki sırasında ağrı, tahriş ve kaşıntı bulunur.

Erkekler de trikomonas olabilir, ancak semptomlara sahip olma eğiliminde değildirler. Hastalık teşhisi konmuş bir kadınsanız, eşinizin de tedavi edildiğinden emin olun.

6- İnsan Papilloma Virüsü (HPV)

İnsan papilloma virüsü (HPV) muhtemelen en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır. HPV aşısının ortaya çıkmasından önceki eski çalışmalar, cinsel olarak aktif nüfusun dörtte üçünün yaşamlarının bir noktasında HPV'ye sahip olduğunu ve kadınların dörtte birinin herhangi bir zamanda enfekte olduğunu tahmin ediyordu.

HPV, "rahim ağzı kanseri virüsü" olarak bilinir, erkeklerde penis kanserine de neden olabilir. 100’ün üzerinde farklı HPV tipi vardır, bunların ancak birkaçı kansere neden olur.

HPV vücuda bir kez girdiğinde, vücutta gizli olarak kalır. Ne zaman ki kişinin vücut direnci düşer, HPV kendini genital bölgede, vücudun farklı yerlerinde veya işeme kanalında ortaya çıkan siğillerle belli eder. Bu siğiller ortaya çıktığında bu siğillerin tedavisi (yakılması veya dondurulması) hastalığın başka kişilere geçiş ihtimalini azaltır.

Günümüzde cinsel hayata başlamamış olan genç erkek ve kadınlara HPV aşısı yaptırmaları önerilir. Son yıllarda HPV enfeksiyonu geçirmiş olan erişkin bireylerede bu aşı öneriliyor.

7- Uçuk (Herpes)

Herpes (HSV) başka bir viral hastalıktır. HSV1 ve HSV2 olmak üzere iki şekilde oluşabilir. HSV1 çoğunlukla ağız uçukları ile; HSV2 ise sıklıkla genital uçuklarla ilişkilidir. Bununla birlikte, uçuğun ağızdan genital bölgelere veya tam tersi şekilde iletilmesi mümkündür. Herpes aynı HPV gibi bir kez vücuda girdimi sinir köklerinde saklı kalır. Vücut direnci düştüğü anda tekrar ortaya çıkar.

Herpes semptomları antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir, ancak virüs tedavi edilemez. Herpes virüsü olan kişilerin, herhangi bir yara veya başka semptomlar olmasa bile virüsü bulaştırabileceklerini bilmeleri gerekir.

Prezervatif kullanmak uçuk bulaşma riskini azaltabilse de, herpes ciltten cilde temas yoluyla yayıldığı için prezervatifler yüzde 100 etkili değildir.

8- HIV/AIDS

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV), AIDS ile ilişkili virüstür. Sadece meni, vajinal sekresyonlar, anne sütü ve kan dahil olmak üzere vücut sıvılarının değişimi ile bulaşabilir. Sıradan temasla iletilemez.

Şu anda, HIV'li çoğu kişi, yüksek düzeyde çoklu anti-retroviral tedavi (HAART) ile tedavi edilmektedir. Bu tedaviler hastalığı iyileştiremese de enfeksiyonun AIDS'e ilerlemesi olasılığını azaltabilir.

HIV eskisi gibi artık ölümcül bir virüs değildir. Virüsü olan birçok insan uzun ve sağlıklı bir hayat yaşıyor.

9- Hepatit

Birkaç çeşit hepatit vardır. Farklı virüsler çeşitli yollardan bulaşsa da hepsi karaciğere zarar verir. Cinsel geçişle en sık ilişkilendirilen hepatit türü, hepatit B'dir (HBV). Bununla birlikte, hepatit C cinsel yolla da bulaşabilir.

Zamanla, hepatit B ile kronik enfeksiyon, karaciğerde yaralanmaya, siroza ve karaciğer kanserine yol açabilir. Neyse ki sizi enfeksiyona karşı koruyabilecek bir aşı var.

10- Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz (BV), bir kadının vajinasındaki sağlıklı bakterilerin kaybolduğu ve yerini farklı organizmalara bıraktığı bir durumdur.

Semptomlar vajina çevresinde yanma ve kaşıntı, beyaz veya gri akıntı ve özellikle cinsel ilişkiden sonra farkedilebilen güçlü balık kokusunu içerir.

Bazı insanlar BV'nin bir cinsel yolla bulaşan hastalık olup olmadığını sorgular. Ancak BV, yeni biriyle ilişki veya birden fazla partnerle ilişkiyle ilişkilidir. BV'den kurtulmak için antibiyotik kullanabilirsiniz, ancak başarılı bir tedaviden sonra bile sıklıkla tekrar ortaya çıkar.

Bakteriyel vajinoz, bir kadının HIV, pelvik enflamatuar hastalık ve erken doğum (çok erken doğan bebekler) riskini artırabilir.

11- Şankroid

Şankroid, Haemophilus ducreyi bakterisinin neden olduğu bir genital ülser hastalığıdır. Şankroid enfeksiyonları HIV için önemli bir risk faktörüdür.

Şankroidin neden olduğu ülserler genellikle sifilizle ilişkili olanlardan daha büyük ve daha ağrılıdır, ancak erken belirtiler bir sifiliz enfeksiyonununkilerle karıştırılabilir.

12- Molluscum Contagiosum

Molluscum contagiosum, çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıflamış küçük çocukları ve yetişkinleri etkileyen bir cilt hastalığıdır. Doğrudan cilt teması ile bulaşır, bu nedenle yetişkinler arasında cinsel temas sırasında da bulaşabilir.

13- Non-gonokokal Üretrit (NGU)

Gonokokal olmayan üretrit (NGU), belsoğukluğunun neden olmadığı herhangi bir üretrit türü olarak tanımlanır.

NGU'nun en yaygın nedenleri klamidya, üreoplasma ve mycoplasma genitalium ve mycoplasma hominis bakterileri ve bazı virüslerdir (Herpes, Adenovirüs, Epstein-Barr virüs).

NGU'nun semptomları arasında idrar yaparken yanma ve penisin başından akıntı bulunur. Bununla birlikte, birçok cinsel yolla bulaşan hastalıkta olduğu gibi, NGU vakalarının çoğu asemptomatiktir. Bu tip üretritler cinsel ilişkiden 1-5 hafta sonra ortaya çıkar.

14- Kasık Biti

Kasık biti, genital bölgede ve bazen koltuk altları veya kaşlar gibi vücudun diğer kaba tüylü bölgelerinde yaşayan bir bit biçimidir. Genellikle cinsel temas yoluyla yayılırlar, ancak bazen çarşaflar ve giysilerle de bulaşabilirler.

Belirtiler arasında genital bölgede kaşıntı ve görünür bitler veya yumurtalar bulunur. Kasık bitinin saç biti ile aynı olmadığını ve neredeyse hiçbir zaman kafadaki tüyleri istila etmediğini bilmelisiniz.

Kasık biti ile enfekte olursanız tüm kasık kıllarınızı tıraş etmeniz gerektiği doğru değildir.

15- Uyuz

Uyuz  her zaman cinsel yolla bulaşmayan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Sarcoptes scabei parazitinin neden olduğu uyuz, geceleri daha da kötüleşen aşırı derecede kaşıntılı bir kızarıklığa neden olur.

Döküntü en çok parmaklar arası, bilekler ve ayak bilekleri gibi deri kıvrımlarında ve genital bölgede bulunur.

Uyuz inanılmaz derecede bulaşıcıdır ve bu parazit insan vücudu dışında günlerce yaşayabilir. Sadece yakın kişisel temasla değil, genel olarak ciltten cilde temasla, paylaşılan giysiler, havlular ve yatak takımlarıyla da yayılır.


Sosyal Medyada Paylaş