0530 100 90 85

Bildiğiniz gibi her insanda böbrekler çift halinde bulunur. Bu organlar o kadar çalışkandırlar ki çoğu insan sadece birisi ile bile sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Böbrekler, kalbimizin her atışında çalışır. Kanımızı atıklardan, toksinlerden ve atık sulardan temizler. Dakikada yarım bardak miktarından fazla kan temizlerler. Bu, günde 150 litre kadar kan eder. (Şimdiye kadar bunu okumaya ayırdığınız süre içinde böbrekleriniz yaklaşık ¼ fincan kanı temizlemiştir.)

Tüm bu yoğun çalışma, böbreklerinizi kanserden koruyan kan açısından sağlıklı yiyecekler için iştah açar. Amerikan Kanser Derneği'ne göre 2020 yılında böbrek kanseri vakalarının erkeklerde % 62 ve kadınlarda % 38'i henüz teşhis edilemedi.

Böbrek kanseri, böbrekteki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla birlikte böbrekte anormal şekilde kitle oluşmasıyla meydana gelen hastalıktır. Detaylı bilgi için mutlaka inceleyiniz. >> muratbinbay.com/bobrek-kanseri-nedir

Kanı temizleyen küçük filtrelerde kötü huylu tümörler oluştuğunda böbrek kanseri ortaya çıkıyor. Semptomlar; idrarda kan görmek, sırt veya yan ağrısı ve karında bir yumru olarak görülebiliyor.

Kanserle Savaşan Böbrekler İçin 5 Diyet Önerisi

Tükettiğimiz her şey böbreklerimizden geçer ve onların sağlığını etkiler. Aslında, böbrek kanserine katkıda bulunan başlıca faktörler sigara kullanımı ve obezitedir. Bu nedenle yediğimiz her şey böbrek sağlığının korunmasında çok önemlidir.

Böbreklerinize iyi hizmet etmeye hazır olun. Şimdi, böbreklerinizi iyi tedavi etmek için 5 diyet tavsiyesi paylaşıyoruz.

Düşük fosfat için balık! Hasar görmüş böbrekler; balıklarda, yumurta sarısında ve bazı tahıllarda bulunan bir mineral olan fosfatı süzmede sorun yaşarlar. Levrek, yüksek düzeyde sağlıklı omega-3 yağları sağlarken nispeten düşük seviyelerde fosfor taşır. Bulgur ve karabuğday, yüksek fosforlu tam tahıllara lezzetli alternatiflerdir ve ayrıca faydalı B vitamini ve magnezyum sağlarlar. Bunlar, böbrek kanseri riski yüksek kişiler için iyi seçeneklerdir.

Meyve konusunda ısrarcı olun! Meyveler, hücreleri kansere neden olan serbest radikallerden koruyabilecek antioksidanlarla doludur. Yaban mersini, özellikle antosiyanin adı verilen ve kansere karşı koruyabilen antioksidanlar içerir. Kırmızı ve mor üzümler, kansere katkıda bulunan iltihabı azalttığı gösterilen flavonoidler taşır. 

Muz tercihinizi değiştirin! Muz, avokado ve patateste bulunan potasyum, sıvı dengesini düzenler ve sinir sistemini destekler. Bununla birlikte, hastalıklı böbrekler, kandaki potasyumu yeterince süzemeyebilir. Bu durum kalp sorunlarına neden olabilir. Patates yerine karnabahar veya şalgam kavurmayı veya ezmeyi deneyin. Ananas, muza tatlı bir alternatiftir ve iltihabı azaltmaya da yardımcı olur.

Proteine ​​yüklenin! Hastalıklı böbrekler et de dahil olmak üzere sindirilebilir proteinlerden atıkları temizlemekle mücadele eder. Düşük fosfatlı balıklara ek olarak, yumurta beyazları sindirilmesi kolay bir proteindir. Derisiz bir tavuk göğsü, derili tavuklara göre daha az fosfor ve potasyum içerir. Tofu ve shiitake mantarları çok yönlü tuzlu et ikameleridir.

Erkekçe salatalar yapın! Kadınların neredeyse iki katı kadar erkeklere böbrek kanseri teşhisi konur. Bu da yedikleri öğünlere daha fazla dikkat etmeleri gerektiği anlamına gelir. Risk altındakiler, roka veya lahana ile salatalar yapabilir (yüksek potasyumlu ıspanak veya lahana yerine). Bunları gökkuşağı renkli sebzeler ile destekleyin. Havuç, turp ve C vitamini açısından zengin kırmızı biberleri düşünün.

İyi Bir Diyet Kanser Hastalarını Çok Güçlü Tutar

Dengeli bir diyet herkese yarar sağlar. Özellikle orta yaştaki erkekler ve yüksek böbrek kanseri riski taşıyanlar için olmazsa olmazdır diyebiliriz.

Böbrek kanseri teşhisi konanlar için doğru yeme alışkanlıkları; gücün korunmasına, enfeksiyonların önlenmesine ve normal vücut dokularının yenilenmesine yardımcı olur.


Sosyal Medyada Paylaş