ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

Böbrek taşlarının tedavisi taş tipine göre değişiklik göstermektedir. İdrar süzülerek değerlendirme için taşlar toplanabilir.

Günde altı ila sekiz bardak su içmek idrar akışını artırır. Susuz kalmış veya şiddetli bulantı ve kusmaya sahip kişilerin intravenöz sıvılara ihtiyacı olabilir.

Böbrek Taşlarının Tedavi Seçenekleri

İlaç

Böbrek taşlarının tedavisi için seçenekler arasında ağrı kesici, narkotik ilaçlarda yer almaktadır. Enfeksiyon varlığı antibiyotiklerle tedavi gerektirir. Diğer ilaçlar şunlardır:

  • Ürik asit taşları için allopurinol (Zyloprim)
  • Kalsiyum taşlarının oluşumunu önlemek için tiazid diüretikler
  • İdrarı daha az asidik hale getirmek için sodyum bikarbonat veya sodyum sitrat
  • Kalsiyum taşlarının oluşumunu önleyen fosfor çözeltileri
  • Ağrı için ibuprofen (Advil)
  • Ağrı için asetaminofen (Tylenol)
  • Ağrı için naproksen sodyum (Aleve)

Taş Kırma

Ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi, büyük taşları parçalamak için ses dalgalarını kullanır, böylece üreterlerden mesanenize daha kolay geçebilirler. Bu prosedür rahatsız edici olabilir ve hafif anestezi gerektirebilir. Karın ve sırtta morarmaya ve böbrek ve yakın organların çevresinde kanamalara neden olabilir.

Tünel cerrahisi (Perkütan Nefrolitotomi)

Bir cerrah, taşları sırtınızdaki küçük bir kesikten çıkarır. Aşağıdaki durumlarda bir kişi bu prosedüre ihtiyaç duyabilir:

  • Taş tıkanmaya ve enfeksiyona neden olur veya böbreklere zarar verir
  • Taş geçemeyecek kadar büyüdü
  • Acı idare edilemez

Üreteroskopi

Bir üreter veya mesaneye bir taş takıldığı zaman, doktorunuz çıkarmak için üreteroskop adı verilen bir alet kullanabilir.

Bir kamera takılı küçük bir tel üretra içine yerleştirilir ve mesaneye iletilir. Doktor daha sonra taşı takıp çıkarmak için küçük bir kafes kullanır. Taş daha sonra analiz için laboratuara gönderilir.

Böbrek Taşı Önleme

Doğru hidrasyon kilit önleyici bir önlemdir. Mayo Kliniği her gün idrar yaklaşık 2.6 litre geçecek kadar içme suyu önerir. Geçirdiğiniz idrar miktarının arttırılması böbreklerin yıkanmasına yardımcı olur.

Zencefilli gazoz, limon limonlu soda ve meyve suyunu, sıvı alımınızı artırmanıza yardımcı olacak şekilde su ile ikame edebilirsiniz. Taşlar düşük sitrat düzeyleriyle ilişkiliyse, sitrat suları taş oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Oksalat yönünden zengin yiyecekleri ılımlı bir şekilde yemek ve tuz ve hayvansal protein alımını azaltmak da böbrek taşı riskini azaltabilir.

Doktorunuz kalsiyum ve ürik asit taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için ilaçlar verebilir. Bir böbrek taşı geçirdiyseniz veya böbrek taşı riski altındaysanız, doktorunuzla konuşun ve en iyi korunma yöntemlerini tartışın.


Sosyal Medyada Paylaş