0530 100 90 85

Böbrek taşlarının tedavisi taş tipine göre değişiklik göstermektedir. Taş tipi belirlendikten sonra hasta için uygun olan tedavi yöntemi tercih edilir.

Taşların tipini ve yapısal özelliklerini belirlemek için hastadan bir dizi test alınır. İdrar ve kan testi ile börekte oluşan taşların tipi hakkında bilgi edinilir.

Gün içinde 6-8 bardak su içilmesi önerisi ile hastadan idrar kültürü alınır. Çok su içmek böbreklerin çalışmasını ve kolayca taş numunesi atılmasını sağlar. Hızlanan idrar akışı sayesinde hasta doğal yollarla taş numunesi düşürecektir. 

Böbrek Taşlarının Tedavi Seçenekleri

İlaç Tedavisi

Böbrek taşlarının tedavisi için hastanını genel sağlık durumu da uygunsa ilaç tedavisi uygulanabilir. 

İlaç tedavisinde bazı ağrı kesici ilaçlar ve narkotik ilaçlar kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonları varsa gerekli antibiyotik ilaçlar da başlanır. Tedavi sürecinde kullanılabilecek ilaçlar şunlardır:

  • Ürik asit taşlarının tedavisi için Zyloprim
  • Kalsiyum temelli taşların tedavisi için tiazid diüretik ilaçlar
  • Hastanın idrar asitliğini düşürmek için sodyum bikarbonat veya sodyum sitrat
  • Kalsiyum temelli taşların oluşmasını önlemek için fosfor çözeltileri
  • Ağrı için ibuprofen (Advil)
  • Ağrı için asetaminofen (Tylenol)
  • Ağrı için naproksen sodyum (Aleve)

Taş Kırma Tedavisi

Bu tedavi seçeneği, şok dalgaları kullanılarak böbrek taşlarının kırılmasını içerir. 

Böbrekteki büyük hacimli taşların parçalanıp yine doğal yollardan atılmasını sağlamak için odaklanmış ses dalgaları kullanılır. Parçalanan taşlar böbrektan mesaneye çok daha kolay şekilde geçebilirler. 

Ses dalgaları ile taş kırma tedavisi (ESWL) hastanın karın ve sırtında morarma izlerine neden olabilir.

ESWL hakkında detaylı bilgi alın >> muratbinbay.com/ESWL

Perkütan Nefrolitotomi

Bu tedavi seçeneği ameliyatı içerir. Hastanın böbreğindeki taşlar sırt bölgesinden açılan bir ameliyat kesisinden girilerek alınır. 

Perkütan nefrolitotomi laparoskopik bir şekilde gerçekleştirilen bir ameliyat prosedürüdür. Eğer hastanın böbrek taşı idrar yolunda tıkanma yaratıyorsa ve idrar yolu enfeksiyonu riski doğruyorsa bu prosedürün uygulanması gerekebilir.

Perkütan Nefrolitotomi hakkında detaylı bilgi alın >> muratbinbay.com/bobrek-tasi-ameliyati

Üreteroskopi

Hastanın üreterine yada mesanesine takılmış durumda bir taş parçası varsa üreteroskopi yöntemi uygulanarak bu durum tedavi edilir. Hastanın penis ucundan üreteroskop denen bir alet ile girilerek takılmaya neden olan taş parçalanarak dışarı alınır.

Üreteroskopi hakkında detaylı bilgi alın >> muratbinbay.com/ureteroskopi

Böbrek Taşı Oluşumunu Önleme

Böbrek taşlarının oluşmasını tetikleyen farklı faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi vücudun susuz kalmasıdır. Vücut su dengesini doğru değerlerde tutarak taş oluşumunun önüne geçmek mümkündür.

Günlük ortalama 2,5 litre kadar sıvı tüketimi sizi böbrek taşı oluşumundan koruyacaktır. İdrar yöntemi ile vücuttan atılan su böbreklerin temizlenmesini sağlar.

Tüketilmesi faydalı olan sıvılar arasında; gazoz, limonlu soda, meyve suları da sayılabilir.

Oksalat bakımından zengin yiyecekleri tüketmek ve yemeklerde tuz ve hayvansal protein alımını azaltmak sizi böbrek taşlarından korur.

Daha önce böbrek taşı düşürmüş kişilerin tekrar taş oluşumunu önlemek için bazı ilaçları olabilir. Doktorların gözetiminde verilen bu ilaçlar da böbreklerin sağlıklı kalmasını sağlamada etkilidir.


Sosyal Medyada Paylaş