ak
Prof. Dr. Murat Binbay'ı Instagram'da Takip Edin, Güncel İçerikleri Kaçırmayın!
Instagram'da takip et.
Güncel İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
0530 100 90 85

İdrar yolları içerisinde oluşmuş olan taşların cerrahi bir yöntemle çıkarılması işlemine böbrek taşı ameliyatı denir. Peki böbrek taşı ameliyatında neden tecrübeli doktor seçmelisiniz sizlere bundan bahsedeceğiz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Böbrek taşı ameliyatı, röntgen ışınları altında yapılmaktadır. Tecrübeli bir üroloğun yaptığı PNL ameliyatında hasta 1 Akciğer filmi çektirmiş kadar radyasyon alır. Tecrübesiz bir üroloğun yaptığı PNL ameliyatında işlem uzadığı için hasta yaklaşık 5-6 kat fazla radyasyona maruz kalır. PNL ameliyatlarında tecrübeli bir ürolog sizin daha az radyasyona maruz kalmanızı sağlar.

PNL ameliyatında hasta anestezi aldıktan sonra, hasta yüzüstü pozisyona getirilir. Bu aşamada hastanın boynunun ve kollarının hasar görmemesi için doktorun, anestezistin ve ameliyat personelinin azami dikkat göstermesi gerekir. Aksi takdirde hasta ameliyat sonrası ciddi kas ve eklem ağrıları çekebilir. Tecrübeli bir ameliyathane ekibi sizin ameliyat sonrası kas ve eklem ağrılarınızın olmamasını sağlar.

PNL ameliyatı böbreğin delinerek yapıldığı bir ameliyat olduğu için ameliyat sırasında veya sonrasında hastaların %3-20’sinde kan nakli gereken kanama görülebilir. Böbreğe doğru noktadan girilememesi hem kanamaya hem de hastada taşların kalmasıyla sonuçlanır. Bununla birlikte ürolog böbreğe giriş için doğru noktayı belirlese bile, o noktaya doğru bir şekilde giremez. Tecrübeli bir üroloğun yaptığı PNL operasyonu sonrası kanama ihtimaliniz çok düşük, taşsız kalma ihtimaliniz çok yüksek olur.

PNL ameliyatında böbreğe uygun yerden giriş yaptıktan sonra böbreğin yapısı ve taşın büyüklüğü göz önüne alınarak böbreğe gereken en küçük genişletme yapılıp, tüp yerleştirilir. Bu genişletmenin kalınlığı 2-10 mm (6-30 Fr) arasında değişmektedir. Böbrekte ne kadar küçük genişletme yapılırsa kanama ihtimali o kadar az olur. Bununla birlikte eğer hastanın taşları büyükse küçük genişletme yapılan hastalarda taşların temizlenmesi çok uzun sürer. Bu nedenle hastanın özellikleri göz önünde tutularak hastaya en uygun genişletme yapılır. Bir çok ürolog gerek deneyimsizlikten gerekse imkanların kısıtlılığından, hastalara standart 30 Fr genişletme yapar ki bu bir çok hastada gereksiz kanamalarla sonuçlanır. PNL ameliyatlarında tecrübeli bir ürolog sizin böbreğinize uygun bir genişletme yaptığı için; kanama ihtimaliniz çok düşük, taşsız kalma ihtimaliniz çok yüksek olur.

Bazen (böbrek yapısı bozulmuş, veya doğumsal anomalisi olan böbreklerde) giriş yapılması gereken nokta, röntgen cihazı altında tam olarak belirlenemez. Bu durumda idrar kanallarından fleksible URS adlı cihazla girilip giriş için doğru noktanın belirlenmesi gerekir. Bu yöntemde böbreği genişletme aşamalarında röntgen ışınlarına ihtiyaç duyulmaz. Yapılan çalışmalarda bu yöntemin ameliyat sonrası kanama riskini azalttığını göstermiştir. PNL ameliyatlarında fleksible URS aletinin kullanılması ameliyatın maliyetini arttırmaktadır ki bu da yöntemin en önemli dezavantajı olarak gözükmektedir. PNL ameliyatlarında tecrübeli bir ürolog gereğinde fleksible URS yardımlı PNL yaparak size en iyi sonuçları sağlar.

Kanamasız geçen bir PNL ameliyatının sonunda, ürolog ameliyat edilen böbreğe nefrostomi tüpü takılıp takılmayacağına karar verir. Tüpsüz yapılan PNL ameliyatlarında, hasta ameliyat sonrası ciddi oranda az ağrı hisseder. Daha önce tüplü PNL ameliyatı olan hastaların ikinci PNL ameliyatları tüpsüz olarak yapıldığında; hastalar kendilerini ikinci sefer ameliyat olmamış gibi hissettiklerini ifade etmektedir. PNL ameliyatlarında deneyimli bir ürolog, gereğinde ameliyat sonrası nefrostomi tüpü koymayarak sizin ameliyat sonrası ağrı çekmemenizi sağlar.

Bu açılardan bakıldığında PNL ameliyatlarının bir çok çeşidi vardır ve üroloğunuz sizin böbreğinize ve taşınıza uygun PNL tipini seçmelidir. Yani PNL ameliyatları kişiye özel planlanması gereken ameliyatlardır.

Son 12 yılda 1000’in üzerinde böbrek taşı ameliyatı tecrübem sonucu, son yıllardaki kanama oranlarım %3’ler civarındadır. Uluslararası en önemli toplantılarda PNL ameliyatlarının püf noktalarını yaptığım vakalar üzerinden anlatıyorum. Sizlere özel böbrek taşı ameliyatı planlamak ve yapmak için iletişim telefonumdan randevu talep edebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş