0530 100 90 85

‘Su bilgesi’ olun ve böbreklerinizi sağlıklı tutun. ‘Su bilgesi’ nedir peki?

Gün içindeki su tüketimi doğru olan kişilere ‘su bilgesi’ diyoruz. Bu sizin için doğru miktarda su içmek anlamına gelir.

Yaygın bir yanılgı, herkesin günde 8 bardak su içmesi gerektiği şeklindedir. Ancak her bünye farklılık gösterdiği için günlük su ihtiyacı kişiden kişiye değişecektir. İhtiyacınız olan su miktarı yaş, iklim, egzersiz yoğunluğu, hamilelik, emzirme ve hastalık durumlarındaki farklılıklara bağlıdır.

Su, Vücudun En Büyük İhtiyacıdır

Vücut ağırlığınızın yaklaşık %60-70'i sudan oluşur ve vücudunuzun her parçası düzgün çalışmak için buna ihtiyaç duyar.

Su, böbreklerin atıkları kanınızdan idrar şeklinde atmasına yardımcı olur.

Su ayrıca kan damarlarınızın açık kalmasına yardımcı olur. Böylece kan böbreklerinize serbestçe gidebilir ve onlara gerekli besinleri sağlar. Ancak susuz kalırsanız, bu dağıtım sisteminin çalışması daha zordur.

Aşırı su kaybı ya da yeteri kadar su alınmaması durumu dehidrasyon olarak adlandırılır. Hafif dehidrasyon sizi yorgun hissettirebilir ve normal vücut fonksiyonlarınızı bozabilir. Şiddetli dehidrasyon, böbrek hasarına neden olabilir. Bu nedenle çok çalıştığınızda veya çok egzersiz yaptığınızda ve özellikle sıcak ve nemli havalarda yeterince su içmek önemlidir.

Yeterli Derecede Su Tüketimi İçin İpuçları

Yeterince su içtiğinizden emin olmak ve böbreklerinizi sağlıklı tutmak için 6 bilgi:

1- 8 bardak harika ama zorunlu değil

Herkesin günde 8 bardak suya ihtiyacı olduğu konusunda kesin bir kural yoktur. Bu, vücudumuzdan sürekli olarak su kaybettiğimiz ve hayatta kalmak, gelişmek için yeterli suya ihtiyacımız olduğu gerçeğine dayanan genel bir öneridir. Erkeklerin günde yaklaşık 13 bardak (3 litre), kadınların günde yaklaşık 9 bardak (2.2 litre) sıvıya ihtiyacı olduğunu tahmin ediliyor. 

2- Böbrek yetmezliği gibi hastalıklar dikkate alınmalı

Böbrek yetmezliği gibi bir böbrek sorununuz varsa daha az su tüketmek zorundasınızdır. Böbrekler yetersiz düzeyde çalıştığında insanlar yeterince su atamazlar. Diyaliz tedavisi görenler için su aslında büyük ölçüde kısıtlanmalıdır.

3- Çok fazla su içmeye çalışılmamalı

Ortalama bir insanda aşırı su alımı pek mümkün değildir. Maratoncular gibi dayanıklı sporcularda çok yüksek miktarlarda su içimi görülebilir. Böylece kanlarındaki sodyum seviyesini seyreltirler. Bu da hiponatermi (sıvı fazlalığı, sodyum azlığı) adı verilen tehlikeli bir duruma neden olabilir.

4- İdrar rengi bazı şeylerin işaretçisi olabilir

Ortalama bir insan için 'su bilgesi' olmak; susuzluğun giderilmesini ve idrarın açık sarı veya renksiz olmasını içerir. Bunun için yeterince su veya şekersiz meyve suyu veya az yağlı süt gibi diğer sağlıklı sıvıları tüketmek gerekir. İdrarınız koyu sarı olduğunda bu, susuz kaldığınızı gösterir. Günde yaklaşık 1,5 litre kadar idrar atılması gerekir.

5- H2O, böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur

Böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları, böbreklere zarar verebilecek iki yaygın tıbbi durumdur. Böbrek taşları, taş oluşturan kristallerin birbirine yapışmasını önleyecek düzeyde su olduğunda daha az oluşur. Su, idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin çözülmesine yardımcı olur. Yeterince su içmek ayrıca daha fazla idrar üretmeye yardımcı olur. Bu da enfeksiyona neden olan bakterileri temizlemeye yardımcı olur.

6- Haplara ve prosedürlere dikkat edin.

Bazı ilaçlarla veya kontrast boya ile tedavilerden önce ve sonra fazladan su içmek böbrek hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Bunlar gibi tıbbi prosedürlere girmeden önce ilaç etiketlerini mutlaka okuyun. Her zaman önce üroloji uzmanınıza danışın, özellikle de sıvı kısıtlamasındaysanız.

7- Alkali suları kullanmaya özen gösterin.

İnsan vücudu bir fabrika gibidir. Alınan besinler işlendikten ve vücut için yararlı maddelere çevrildikten sonra asidik atıklar ortaya çıkar. Bu asidik maddeler böbrekler yoluyla idrarın içinde vücuttan uzaklaştırılır. İçtiğiniz suların yüksek pH’lı olması (pH 8 civarı), vücudun alkali ortamının korunmasına katkı sağlar, böbreklerin ömrünü uzatır.

Unutmayın…. 'Su bilgesi' olduğunuzda, ödül sağlıklı böbreklerdir!


Sosyal Medyada Paylaş